Jetta’nın Dediği Gibi; ” Prestij Şekil Değiştirdi!”

By on 05 Haziran 2012

Ülkemizde satış rakamlarını alt üst eden Volkwagen ailesinin haşarı üyesi Jetta’yı bugün almak isterseniz bile size Doğuş Grubu bir yıla yakın bir sıra verebiliyor. Müşteriler tarafından kaynaklanan bu ilginin hiç şüphesiz en büyük sebeplerinden biri de Jetta’nın saf kan bir aile otomobili olması! Ülkemizde yaşanan aşırı vergi yüküne paralel olarak üretici firmalar artık daha düşük motorları kullanarak, bu motorlardan daha yüksek performansı elde etmenin yollarını aramaya başladılar. Bu yolun öncüleri arasında da kuşkusuz Volkswagen mühendisleri geliyor. 1.4 TSI motora uyguladıkları değişik beygir güçlerini kullanıcılarının hizmetine sunan mühendisler, otomatik vites seçeneği isteyen müşterilerini de unutmadılar. 7 ileri triptonik DSG şanzımanı üreterek bu alanda bir nevi rakipsiz konuma gelen Volkswagen’in 1.4 TSI motoru kullandığı Jetta modelini sizler için test etme fırsatını yakaladık!

TASARIM
Jetta’nın dış tasarımına bakacak olursak öncelikle kaslı ve diri yapısı dikkatimizi çekti! Geniş aks mesafesi üzerine konumlandırılmış Jetta’nın ön far yapısına entegre edilen ızgara bölümü ve üzerine konumlandırılan VW logosu otomobile oldukça şık bir görünüm kazandırmış… Bununla birlikte sinyal lambaları üzerine yerleştirilen küçük ayrıntılar otomobille trafikte seyahat ederken kendini ön plana çıkarıyor. Dolayısıyla yenilenen Jetta’nın dış tasarım öğeleri ile rakiplerini oldukça fazla zorlayacağa benziyor.

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Jetta’nın içine geçtiğimizde ise klasik VW işçiliği ve konfor detayları bizi karşılıyor. Üç kollu deri direksiyon simidi üzerine yerleştirilmiş olan kısa yol tuşlarıyla yolculuğumuz keyfe dönüştürdü. Buna paralel olarak orta konsolda yer alan tam otomatik klima kontrol tuşları, dokunmatik müzik sistemi oldukça şık ve kullanışlı olmuş… Ayrıca test aracımızda bulunmayan Navigasyon sistemi, bir üst segment Jetta’larda bulmanız mümkün. Bu sayede şehir içinde ve dışında varacağınız noktaya çok kolay ulaşabiliyorsunuz! Özellikle ailelerin en büyük problemi olan otomobillerdeki küçük bagaj bölümü Jetta mühendisleri tarafından ortadan kaldırılmış. Sınıfının en büyük bagaj hacmine (510 litre)sahip olan Jetta’nın bu konuda da rakiplerini epey uğraştıracak gibi duruyor…

GÜVENLİK
Öncelikle şunu belirtmek gerekirse Jetta’nın Euro NCap çarpışma testlerine katılımı bulunmuyor! Firma en yakın zamanda buna katılacağının sinyallerini de veriyor… Buna paralel olarak ise otomobilde standart olarak güvenlik elemanları arasında sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor.

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ

Jetta ‘nın 1.4 TSI motoru 5000 devirde 200 Nm’lik tork üreterek 122 bg’lik bir güce ulaşıyor. 7 ileri triptonik DSG şanzımana sahip olan Jetta, şehir içi kullanımlarımızda ortalama 8 litrelik bir yakıt tüketimi sergiledi. Ancak otomobili spor moduna aldığınızda bu yakıt sarfiyatı 11 litrelere kadar da çıkabiliyor!

FİYAT
Test aracımız olan Jetta 1,4 TSI modelinin perakende satış fiyatı 60.500 TL.

SONUÇ
TSI motorun performansını yakından yaşadığım Jetta 1.4 benzinli gerek yakıt tüketimi gerekse de sürüş performansı bakımından benden tam not aldı. Türk tüketicisi tarafından yoğun ilgiyle karşılanan Yeni Jetta’nın rakiplerine baktığımızda yerini sağlamlaştırarak yoluna devam edeceği görüşündeyim. Şimdiden otomobili alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim…

EMNİYET KEMERİNİZİ TAKMAYI SAKIN UNUTMAYIN! HİÇ VARMAMAKTANSA GEÇ VARMAK HER ZAMAN İYİDİR!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
faceboom.com/Hakan Alkan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir