İzmitli Hyundai i20 Yeni Yüzüyle Karşımızda

By on 07 Ağustos 2018

Güney Koreli teknoloji devi Hyundai, 2014 yılından sonra yeni i20 modelinde tasarımsal bir değişikliğe gitme kararı almıştı. Aracın kendine özgü hatlarına sağdık kalarak tasarımsal anlamda değişikliğe giden otomotiv devi yeni aracını ve özellikleri tüm meraklılarına geçtiğimiz dönemde tanıttı.

Hyundai’nin B sınıfındaki başarılı modeli i20, şık tasarım öğeleri, gelişmiş bağlantı ve güvenlik özellikleriyle yenilenerek bayilerdeki yerini aldı. Hatchback ve Active olmak üzere iki farklı versiyona sahip olan i20, sınıfının en iyi ve en çok satan modellerinden biri olarak öne çıkıyor.

Hyundai’nin yeni nesil basamaklı ızgarasıyla sunulan makyajlı i20, arka taraftaysa tamamen yeni bir tasarıma imzasını atmış. Bizde otosevdasi.com olarak İzmit’li i20’yi daha yakından tanıyalım.

pol93

TASARIM/DONANIM
Markanın yeni yılla birlikte makyaj niteliğinde değişimler ve geliştirmeler yaptığı i20 ailesinde kesinlikle yerinde hamlelerin kullanıldığını söyleyebiliriz. Günümüz koşullarını sağlayan teknolojik parçalarla eli güçlendirilen modelin tasarım kısmında ise en fazla hissedilecek bölüm dış tarafta olacak.

Casading adı verilen ızgarada büyük değişikliğe giden Hyundai, stop lambalarını da yepyeni bir forma kavuşturmuş. Ön ve arka tamponları da baştan aşağı yenileyen firma arka plakayı tampondan bagaj kapağına taşımış ve bu argümanların tamamı ile aracını daha çekici bir tasarıma kavuşturmuş.
2018 Hyundai i20’nin tasarımında hemencecik ayırt edebileceğimiz değişimler var. Ön bölümde ızgara ve ışıklandırma grubuyla bir araya getirilen bu dokunuşlar yer yer aklımıza Suzuki Swift’i de getirmedi değil.

i20.2

Arka bölümdeki en önemli değişim ise tamponla birlikte stop lambalarının artık LED desteğiyle satın alınabilecek olması. Ki bu da gece sürüşlerinde yeni i20’yi eskisinden ayırabilmeyi sağlayacak önemli detaylardan birisi.

Hyundai, her markanın yaptığı gibi makyaj operasyonuna yeni jant tasarımları eklemeyi de ihmal etmemiş. Buradaki seçenekleri 15 ve 16 inç aralığında opsiyonlarla tercih edilebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

2018hyundaii20p15

İçeriye geçmeden önce aracın renk paletlerine üç tane dikkat çeken parçanın daha eklenmesi de altı çizilmesi gereken detaylar arasında.

İçeriye girdiğimizde ise ilk başta da söylediğimiz gibi işin bir revizyon olduğunu çok daha net anlıyoruz. Burada fonksiyonelliğe yönelen Hyundai, konsolun merkezinde boyutu 7 inç olan ve Apple CarPlay-Android Auto desteği sunan yeni bir multimedya ekrana yer veriyor.

Yazılımsal olarak da bir öncekinden ayrılan ve opsiyonel olarak navigasyonla da güçlendirilebilen bu ekran dışında havalandırma girişleri, yeni USB yuvası, yeni araç içi renk seçeneği ve panoramik sunroof gibi parçalar yeni modelin farkını hissettirecek.

Teknolojik asistan kısmında ise; şerit rakip ve uyarı, ön bölge çarpışma asistanı, sürücü dikkat uyarısı ve uzun far asistanı bu modelle birlikte opsiyonel olarak satın alınabilecekler arasına eklenmiş. Burada son olarak, 301 litre olan bagaj hacminin 326 litreye yükseltildiğini belirterek motorlara geçiş yapalım.

2018hyundaii20p3

MOTOR/PERFORMANS
Bilindiği üzere i20 standart versiyonun yanı sıra yerden biraz daha yükseltilmiş olan Active versiyonuna da sahip. Bu furyanın ilk temsilcilerinden olan Hyundai, tüm versiyonların giriş seviyesinde gücü 18 birim artırılarak 118 beygire getirilen 1.0 litrelik turbo motor ve 5 ileri manuel şanzıman kombinasyonunu standart olarak sunuyor. Hemen ardından 73 ve 83 beygir güç seçenekleriyle satın alınabilen 1,2 litrelik atmosferik ve 100 beygir güç üreten 1,4 litrelik motor kullanıcıların tercih edebileceği seçenekler arasında olacak. Start/stop teknolojiyle desteklenen bu motorlara ilk kez 7 ileri çift kavrama şanzıman eşlik ediyor.

2018hyundaii20p13

GÜVENLİK
Otomobilde yer alan güvenlik ekipmanlarına örnek verecek olursak:

Otomatik Acil Fren Destek Sistemi (AEB)
i30’un önüne konumlandırılmış radar ve kamera sistemleri yolu hem araç hem de yayalar için tarayıp ciddi bir kaza geçirme ihtimalini en aza indirgemek için, AEB acil durum frenini otomatik olarak başlatmaya yarayan bir sistem.

Önden Çarpışma Uyarı Sistemi (FCWS)
FCWS önden çarpma ihtimalini tespit etmek ve sürücüye tehlikeyi bildirmek için ön kamerayı kullanıyor. AEB bu tip çarpışma etkilerini en aza indirgemek için acil güvenlik frenlemesini devreye alıyor.

Akıllı Hız Sabitleyici (ASCC)
Öndeki araç ile mesafeyi, önceden belirlenmiş limit içerisinde, hızlanarak veya yavaşlayarak otomatik olarak koruyor. Dur kalk yapılan trafikte önceden belirlenmiş mesafe, durma noktasına gelindiğinde ASCC tarafından korunur, öne hareket tespit edildiğinde motor otomatik olarak yeniden başlatılmaktadır.

2018hyundaii20p12

Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi (LDWS)
Sistem, sürücünün dikkat dağınıklığından kaynaklı kasıtsız şeritten çıkmaları önleyerek aktif güvenliğe katkıda bulunuyor.

Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSD)
Arka tampona monte edilmiş sensörler, sürücünün göremediği noktaları olası aracı ve yakınlığını saptayacak şekilde tarayıp kör noktada bir araç tespit edildiğinde ilgili dikiz aynasında uyarı ışığı, dönüş sinyali etkinleştiğinde ise hemen sesli bir sinyal çalıyor.

Otomobilde yer alan diğer güvenlik özellikleri ise şöyle: ABS + EBD + BAS, ESP + TCS + VSM, sürücü ve yolcu ön-yan-perde hava yastıklarına yer verilmiş.

VİDEO

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni i20 1.2 MPI ELITE PAN. (BENZİNLİ)’nin anahtar teslim satış fiyatı: 103 Bin TL’dir. Aracın ülkemizdeki başlangıç fiyatı 84 bin TL ile 106 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

2018hyundaii20p5

YORUM FARKI
Hyundai markası, bir nevi tasarım atılım yılı olarak kabul ettiği 2017 ve 2018 senesinde birbiri ardına çıkan yeni modellerine bir yenisini daha ekledi.

Öncelikle son üç yıldır ciddi diyebileceğimiz çok fazla dokunuş elde etmemesinin ardından gelen bu eklemeler fiyatlara da makul oranda yansırsa, kullanıcıların yeni i20’ye olan ilgisi biraz daha artacaktır.

Makyajlanıp tüketicilerin karşısına çıkan yeni nesil i20 bence rakiplerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir. İzmit üretim üssünde dünyaya ihraç edilen i20’nin gerek konforlu yol sürüşü gerekse de benzinli olmasına rağmen ki 6.4 lük tüketimi bence oldukça iddialı özelikler…

Bakalım döviz kurunda yaşadığımız bu olumsuz dalgalanma süreci sektörümüze daha büyük yaralar açmadan geçer!

Keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerlerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!
Hakan ALKAN
facebook.com/The Makina
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134
linkedin.com/ Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir