İzmit’den Dünyaya: Yeni Hyundai i10

By on 05 Temmuz 2020
IMG_20200625_161537-01

A sınıfı otomobiller küçük, hesaplı ve kullanışlı otomobillerdir. Eskiye göre popülerliğini az daha olsa yitiren bu otomobillerin en bilindik temsilcilerinden biri olan Hyundai i10, köklü bir değişim geçiriyor.

Bir önceki jenerasyonda olduğu gibi Assan İzmit Fabrikası‘nda banda çıkan i10, Türkiye pazarındaki liderliğini de bırakmama iddiasında. Avrupa’da tasarlanan, geliştirilen ve İzmit’te üretilerek 45’tan fazla ihraç edilecek olan yeni i10, güvenlik destekleriyle de dikkat çekiyor.

IMG_20200625_161125-01

Uzun süredir tanıdık olduğumuz yüzünü tamamen değiştiren model, diğer Hyundai modellerinden tanıdık olduğumuz bir tasarıma bürünmüş. 3. nesline kavuşan i10, hem tasarım hem boyut olarak B sınıfına yaklaşmış demek yanlış olmaz. Bizde otosevdasi.com olarak İzmit’li i10’u sizler için yakından deneyimledik.

IMG_20200625_161041-01

TASARIM&DONANIM
İncelemize tasarım detayların başlamak gerekirse aracın ön kısmı artık çok daha sportif görünüyor. Kızgın bakan farlar dışında yuvarlak tasarıma sahip gündüz farları i10 bir hot hatch havasına sokmuş. Arka tasarım selefini biraz andırsa da hem far hem tampon tasarımı elden geçirilmiş.

Yeni i10’un dışarıdan görünümüne baktığınızda otomobilin önden bir önceki nesille alakalı, tamponun ortasına konumlandırılmış gündüz farlarını görebiliyorsunuz. Haricinde ise detayların çoğu yeni diyebiliriz.

Markanın diğer modellerinde de görmediğimiz farlar, çift parçalı motor ızgarası, dikine konumlandırılmış sis farları bölümü ön taraftaki yenilikler.

2020-hyundai-i10-kokpit

Yan kısımda ise dört kollu alaşım jantların yeni olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Haricinde ise çamurlukların etrafını çevreleyen bir teker çizgisi daha dikkat çekiyor. Son olarak bir önceki jenerasyonda bulunan arka kelebek camı artık yok.

Aslında aracın teknik olarak boyutları önceki modeline göre çok da değişmedi. Ancak ufak tasarım oyunları ve şişkinleşen tampon yapısı i10’u daha geniş gösteriyor. 3.67 boyuna sahip yeni modelin yüksekliği azalırken genişliği de aynı oranda artmış. A sınıfı standartlarında olan 252 litre litre bagajı ile beklentiler karşılanmış.

2020-hyundai-i10-tavan

Otomobilim arkasına baktığınızda ise çizgileri belirgin bir bagaj kapağı size merhaba diyor. Bir önceki jenerasyondan farklı ama benzer olan stoplar arka kısmın tam ortasına yerleştirilmiş.
Yeni i10 eski versiyona göre 20 mm daha alçak bir tavana ve 20 mm daha geniş bir gövdeye sahip. Ayrıca otomobilin 10 gövde rengi bulunuyor. Ejderha Kırmızısı, Pirinç Rengi, Aqua Turkuaz, Hayalet siyah, Kutup Beyazı, Yıldız Tozu, Şık Gümüş, Şampiyon Mavisi, Domates Kırmızısı ve Kayrak Mavisi. Ayrıca markanın Türkiye’deki boyahane yatırımı sayesinde i20 modellerine gelen çift renk seçeneği i10’da da mevcut.

IMG_20200628_190744-01

Çift tavan renk kombinasyonları dahil, toplam 17 farklı renk seçeneğiyle üretimine başlanan Yeni i10’un iç mekana geldiğimizde, tamamen yeni bir görüntü mevcut. Çağın gereklilikleri olan yeni multimedya sistemi, elden geçirilen konsol yapısı ve elektronik iklimlendirme sistemi, özellikle görünüş olarak A sınıfının üzerinde demek yanlış olmaz. Üstelik Apple CarPlay ve Android Auto uygulamalarının yanında trafik ve yol bilgisi gibi bilgileri edinebileceğiniz bir multimedya sistemi de mevcut.

hyundai-5

İç tasarım ise kullanılabilirlikten ödün vermeden daha genç bir izlenim sunulmuş. Gösterge panosundaki 3 boyutlu petek desenli dekor paneli de iç mekana şık bir ambiyans sağlıyor. İç mekanın önemli unsurlarından bir diğeri de kokpitteki yatay düzeni vurgulanmış.

IMG_20200625_161135-01

MOTOR&PERFORMANS
Yeni i10’un kaputunun altında ise 1.0 litrelik üç silindir ve 1,2 litrelik atmosferik makine öne çıkıyor. Giriş seviyesinde 67 beygir güç ve 96 Nm torkla gelen otomobilin 1,2 litrelik makinesi (test aracımız olan) ile 84 beygir güç ve 118 Nm torka sahip… Vitest geçişlerinin hafif olarak hissettiğimiz otomatik şanzımanın özellikle rampalarda da tork değerindeki düşüklük sebebiyle yetersiz kaldığını da ifade etmek isteriz.

stator-2

Ancak sakin kullanımlarda otomobilin oldukça ekonomik olduğunun da altını çizmekte yarar var. Zira test süremiz boyunca yoğun sayılabilecek şehir trafiğinde i10 bize ortalama olarak 4.6 litrelere kadar tasarruf sağladı. Bunun da sınıfında en iyiler arasında olduğunu belirtmek isteriz.

Sonuç olarak bu otomobilin sınıfı gereği öyle yüksek performanslar beklemeden sakince kullanmamız gerekiyor.

stator-1

FİYAT
Test otomobilimiz olan 1.2 MPI 5 İleri AMT Elite Çift Renk (Benzinli)’nin anahtar teslim satış fiyatı 139.800 TL’dir. Bununla birlikte aracın giriş fiyatı 118 bin TL’den başlamaktadır.

IMG_20200625_161034-01

YORUM FARKI
Hyundai ailesinin en küçük üyesi olan i10, gerek tasarımsal evrimi gerekse de iç mekanda kullanılan kaliteli malzemeleri ile konforu bence bir üst segmentdeki otomobil olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir otomobil…

Özellikle boyutları sebebiyle şehir içindeki kıvraklığını hissettiğimiz yeni nesil i10 ile test zamanımızın nasıl geçtiğini inanın anlamadık.

all-new-i10-3-kopya

Yazı içinde de bahsettiğimiz vites geçişlerinin hissetmemiz beni çok rahatsız etmese de keşke hiç olmasa diye de ümit etmekten kendimi alamıyorum. Bunun dışında arka diz mesafesi sınıfının en iyileri arasında olduğunu da ifade etmek isteriz. Bunu bizzat test etmiş biri olarak benden tam not aldı.

Sonuç olarak İzmit’li i10 ufak tefek otomobillerinde tasarımda, konforda, yakıtta ne kadar iyi olunabileceğinin bir kanıtı olsa gerek diye düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde özellikle bu segmentte rekabetin daha da kızışacağına hiç kuşku yok.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlamayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesinler.
Artı/Eksi
+ Tasarım, ferah iç mekan, ekonomik motor.
Özellikle rampada vites geçişlerinin hafif şekilde hissedilmesi…

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir