İtalya’nın İlk Elektrikli Motosikleti: Energica Midnight Racer

By on 28 Ocak 2017

İtalya merkezli üreticiler arasında tamamen elektrikli ilk motosiklet modeliyle kullanıcıların karşısına çıkan Energica, ürün seçeneklerini çeşitlendirip geliştirmeye devam ediyor.

energicaeva-1000x562

Elektrikli vasıtaların otomobil ayağıyla birlikte motosiklet pazarında da yavaş yavaş sol şeride geçtiğine tanık olduğumuz son zamanlarda Energica, elektrik gücüyle özgün tasarımı bir arada buluşturup kullanıcıların bu şekilde çekmenin planlarını yapıyor. Bu plandan hareketle yerel bir motosiklet tasarım ekibi olan Apache Custom Motorcycles ile bir projede bir araya gelen Energica, Eva modelinin üzerinden şekillenen Midnight Racer modeliyle karşımızda.

energicar1-1000x562

İtalya’da düzenlenen Expo Verona‘da kullanıcılarla buluşan Midnight Racer, resme iki farklı açıdan bakan üreticinin tek elde buluştuğunda ortaya ne derece etkileyici bir proje çıkabileceğinin cevabı niteliğini taşıyor. Apache Custom Motorcycles’ın geliştirdiği modifikasyon sonrası tasarım hatlarıyla neredeyse tamamen farklı bir kimliğe bürünen motosiklette ön ve arka tarafta yer alan ışıklardan gövdeye kadar her parçada tasarımsal olarak devrimsel farklılıklar mevcut. Çok keskin ve net çizgileriyle dikkat çekici bir yapıya bürünen model görüntüsüyle birlikte teknik değerleriyle de başarısını perçinliyor.
energicar3-1000x562

Brembo‘nun kaliperlerinin ve enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sisteminin yer aldığı Midnight Racer, 70 kW‘lık elektrik motoruyla saatte 200 kilometre hıza kadar çıkabiliyor (Elektronik olarak sınırlandırılmış.). Dört farklı sürüş modu ve park asistanı gibi donanımlara sahip olan model, 11.7 kWh‘lık bataryasıyla ECO (ekonomi) modunda yaklaşık 200 kilometre gibi fazlasıyla tatmin edici bir menzil değerine sahip. Energica Midnight Racer’ın organizasyonun ardından ne zaman kullanıcılarla buluşacağıysa henüz netlik kazanmış değil.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir