İşte Tüm Detaylarıyla Volkswagen T-Roc

By on 25 Ağustos 2017

Kullanıcıların artan ilgisi doğrultusunda yakın dönemde ürün gamına Atlas‘ı ekleyen Volkswagen, test sürecinden itibaren detaylarını adım adım sizlerle paylaştığımız kompakt SUV modeli T-Roc‘ı da tanıttı ve ailedeki üye sayısını dörde yükseltti. Düzenlenen özel etkinlik kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen T-Roc, kullanıcılarla ilk olarak önümüzdeki ay kapılarını açacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda buluşacak.

Bu sınıfta yer alan diğer modellerde gördüğümüz gibi zengin kişiselleştirme seçenekleriyle renkli bir karakter ortaya koyan T-Roc dış tasarımda Volkswagen ailesinden ayrılan noktaları beraberinde getiriyor.

Volkswagentroc5-1000x562

Tasarım – Donanım
Volkswagen tasarımcıları yakın zamanda yaptıkları gibi T-Roc’ın dış tasarımıyla dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Ön bölümünde bizleri geniş olarak nitelendirebileceğimiz bir ızgara ve iki kademeli ışıklandırma grubuyla karşılayan T-Roc, ince ve oval formlu LED gündüz farlarının tampona konumlandırılıyor olmasıyla karanlıkta bile sınıfında diğer rakiplerinden ayırt edilebilir bir karakter ortaya koyuyor. Ön taraftan arka tarafa doğru geçerken tavan çıtalarıyla SUV havasının yaratıldığı aracın arka bölümündeki tasarım dokunuşlarıyla bu hava güçlendirilmek istenmiş. Genel hatlarıyla binek bir modeli andıran T-Roc’un “arazi aracı” havasını hissettirdiği belki de en dikkat çeken bölümü burada. Çift kombinasyonlu gövde rengiyle satın alınabilecek olan T-Roc, bu özelliğiyle Volkswagen SUV ailesinde ilk olacak.

Volkswagentroc14-1000x562

Buraya kadar Arteon’da olduğu gibi beklentileri artıran ve bizlere “bu sefer farklı bir otomobil geldi galiba” dedirten dış bölümden, kapıları açıp içeriye girdiğimizde yine o hayal kırıklığı bizleri karşılıyor. İçerisinde markanın diğer modellerinde gördüğümüz kokpit yapısını barındıran T-Roc’un ön konsolunda dış bölümdeki renkle birlikte kombin edilen parçalara yer veriliyor. Tasarım çizgilerindeki benzerlik etkilerini, başarılı dijital ekranıyla bir nebze de olsa unutturan T-Roc, elektronik destek üniteleri bazında da eli oldukça güçlü şekilde kullanıcılarla buluşacak.

Listeye baktığımızda; Volkswagen kullanıcılarına özel sunulan acil durum servisi, otomatik kaza uyarısı, ön bölge asistanı, acil durum freni, yaya algılama sistemi, çarpışma sonrası fren sistemi, adaptif hız sabitleyici, geri görüş kamerası, kör nokta uyarı sistemi ve anahtarsız erişim gibi elemanların donanım seçeneklerine göre T-Roc’ta sunulduğunu görüyoruz. Normal şartlarda 445 litrelik bagaj hacmine sahip olan aracın koltukları yatırıldığında 1.290 litrelik alanından faydalanılabiliyor.

Volkswagentroc4-1000x562

Motor
Tiguan ve Atlas’ta olduğu gibi MQB platformu üzerine geliştirilen T-Roc, standartta ön tekerlekten çekişli altyapı üzerine inşa edilirken, Volkswagen’in 4Motion dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonel olarak sunulacak. Motor seçenekleriyle Tiguan’a yakın olan T-Roc’ta üç adet dizel ve üç adet benzinli olmak üzere altı farklı motor seçeneği sunulacak. Manuel ve 7 ileri DSG ile kombin edilecek olan bu motor seçenekleri sunulan pazara göre değişiklik gösterecek. Almanya’da 20.000 euro‘luk başlangıç fiyatıyla satışa çıkacak ve Avrupa pazarına Kasım‘dan itibaren giriş yapacak olan T-Roc’ın motor detaylarını Frankfurt’ta alacağız.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir