İşte Dünyanın En Hızlı SUV’u İddiasında Olan Lister LFP

By on 07 Eylül 2018

Jaguar SVR üzerine geliştirdiği özel versiyonla dünyanın en hızlı SUV modelini asfalta indirmeye hazırlanan Lister, proje detaylarını yavaş yavaş servis etmeye başlıyor. Ortaya attığı iddia üzerine tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran geliştirici, merakla beklenen teknik özellikler öncesinde LFP adını verdiği projenin görsellerini yayınlamaya başladı.

listersuv2

Lamborghini Urus’un saatte 305 kilometre ve Severn Valley Motorsport’un 382 km/s hız değeriyle bu alandaki limitleri belirmemiş olması, Lister’in geçmesi gereken eşikleri net bir şekilde ortaya koyuyor. Standart Jaguar SVR’ın 283 km/s‘lik maksimum hız değerine sahip olduğu bilinirken, yapılan geliştirmelerin nereden nereye getirileceği noktası da ayrı bir merak konusu. Tasarım ise bu alandaki tamamlayıcı nokta konumunda.

listersuv3

Lister LFP ile ilgili şu aşamada bilinen önemli noktalardan birisi güç kısmında. SVR’ın 5.0 litrelik süperşarj destekli makinesinin üzerinde çalışan ekip, bizleri 670 beygirlik bir rakamla selamlayacak. Tork konusu ise hala üzeri buzlu olan kısımlar arasında.

listersuv1

Aracın tasarımıyla ilgili bize ilk bilgileri veren fotoğraflarda kendisini hissettiren en önemli noktalardan birisi aracın düşürülen yerden yükseklik değeri. Aerodinamik kriterler baz alınarak yapılan bu değişim tampon, çamurluk ve difüzör gibi beklediğimiz gövde panelleriyle tamamlanmakta. Yeşil ve sarı gibi yarış hissiyatını akıllara getiren güzel bir renk birlikteliğine sahip olacak LFP, ızgara çervevesi, spoiler ve kaliperlerde izleri görmemiz mümkün.

listersuv1

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir