İşte Açıklanan Özellikleriyle 2019 Volvo S60

By on 20 Haziran 2018

Amerika’da inşa edilen yeni üretim tesisiyle birlikte tanıtımı gerçekleştirilen 2019 Volvo S60, marka tarihinde bir ilkle piyasaya girecek. “Bu zamana kadar yapılmış en heyecan verici otomobillerimizden birisi!” Evet, uzun bir süredir köşe bucak takibinde olduğumuz 2019 Volvo S60, CEO Håkan Samuelsson tarafından bu şekilde nitelendirilerek an itibarıyla karşımızda duruyor.

2019volvos60p2

BMW, Mercedes, Jaguar ve Audi gibi rakiplerinin birbirinden özel modelleriyle karşılaşmak üzere hazırlanan yeni jenerasyon S60, bir süredir dile getirilen “küçük S90” tabirinden ziyade bizce Polestar 1’e daha yakın. Bu da “ağırlık” karakterinden ziyade daha sportif ve gözü üzerine çeken bir yapıyı beraberinde getiriyor elbette.

New Volvo S60 R-Design exterior

Üretim sürecini Amerika‘da inşa edilen yeni fabrikasında gerçekleştirecek olan Volvo, son jenerasyonlarda kullandığı tüm teknolojilerini bol kepçe olacak şekilde burada da esirgemiyor. Bayanlar baylar karşınızda dizel seçeneği olmayan ilk Volvo otomobilini gördüğünüzü de özellikle belirterek öne çıkan detaylara giriş yapmaya başlayalım.

2019volvos60p14

Motor Yeni S60’ın kaputunun altıyla ilgili ilk bilgileri geçtiğimiz günlerde Polestar versiyonu üzerinden almıştık. Bu versiyonda ödül sahibi T8 Twin Engine teknolojisine yer veren Volvo, 415 beygir civarında bir güç ve 640 Nm tork gibi rakamlarla S60’ı yola indirecek. Bunun dışında T6 Twin Engine motorlu hibrit versiyon toplam 340 beygirlik güçle seçenekler arasındaki yerini alacak. Bu versiyonların tamamında dört tekerlekten çekişli altyapıyı standart olarak sunan S60, 190 beygirlik T4 ve 250 beygirlik T5 gibi makinelerle de satın alınabilecek. Tabi ki bu versiyonların hangilerinin Türkiye’ye geleceğini önümüzdeki süreç gösterecek. Performans değerlerinin detaylı bilgisini henüz alamadığımız aracın şu aşamada 4,7 saniyede gibi 0-100 değerine sahip olacağı masada görünüyor.

2019volvos60p10

Donanım Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi SPA adı verilen yeni global platform üzerine geliştirilen S60, yaklaşık 450 litre gibi bir bagaj hacmiyle geliyor. Tasarımındaki karakterle genç kullanıcıların da dikkatini çekmesi beklenen otomobilin teknolojik destekleri de “deneyimsiz” kullanıcıları korumak konusunda fazlasıyla yeterli. Otomatik fren teknolojisine sahip City Safety; yayaları, bisikletlileri ve büyük hayvanları algılayabilen piyasadaki tek sistem olarak sürücünün olası çarpışmalardan kaçınmasına yardımcı oluyor.

2019volvos60p16

Paket aynı zamanda orta ölçekli sedan segmentinde bir dünya ilki olacak şekilde, artık karşıdan gelen çarpışmalardan kaçınmak için de otomatik frenleme yapıyor. İyi işaretlenmiş yollarda, 130 km/s hıza kadar sürücüyü direksiyon, hızlanma ve frenleme ile destekleyen opsiyonel “Pilot Assist” sistemi üzerinde de çalışan Volvo, sistemin viraj performansının geliştirildiğinin altını çiziyor. Otonom acil frenleme ve şeritte tutma gibi aktif destekler de sürücünün sık sık muhattap olacağı parçalar arasında.

2019volvos60p5

Yurt dışında 35.800 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak olan 2019 Volvo S60’da bu seviye donanım ve motor seçeneklerine göre 55.400 dolara kadar esneklik gösterebiliyor. İlk teslimatları bu yılın son çeyreği içerisinde Amerika pazarına yapılacak olan aracın Türkiye’de önümüzdeki yıl satışa sunulacağını belirtmeden geçmeyelim.

2019volvos60p9

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir