İnternet Yoksa Biz de Yokuz !

By on 26 Mayıs 2016

Ailecek uzun zamandır oturmaya gitmediğiniz dostlarınızla biraraya geldiğinizde hal-hatır ettikten sonra ilk sorduğunuz şey ne oluyor? Eğer Wi-Fi şifresini soruyorsanız modern çağın bağımlı köleleri olarak aramıza hoş geldiniz. Hele bir de uzun zamandır görüşmüyor olmanıza rağmen birbirimizden çok telefonlarınızla ilgileniyor, e-posta, Facebook ve “WhatsApp” mesajlarını kontrol ediyorsanız internet bağımlılığı durumunuz gerçekten ilerlemiş demektir.

Gün içinde yanınızda cep telefonunuz veya bilgisayar/tabletiniz olmadan ne kadar zaman geçirdiğinizi bir düşünün…. En son telefonunuzu almadan bir arkadaşınızla yemeğe çıktığınız tarihi hatırlıyor musunuz? Peki ya araba kullanırken veya toplu ulaşım araçlarında telefonunuza hiç bakmadan en son ne zaman seyahat ettiniz? Yatarken telefonunu başka odada bırakanınız var mı? Telefonunuzun şarjı bittiğinde siz de kendinizi bitmiş gibi hissediyor musunuz?

En son ne zaman sinemaya gittiniz bilmiyorum ama ben genelde iyi bir sinema izleyicisi olarak hemen her hafta sinemaya gitmeye çalışırım. Sinemaya gittiğimde artık karanlık sinema ortamlarını bulamıyorum. Herkes film seyrederken bile elinde cep telefonları sürekli ışıklarını yakarak bir şeyleri kontrol ediyorlar. Herkeste bir mesaj kontrol telaşı. Belki de sinema salonlarındaki bu ciddi sorunun tek bir çözümü olabilir. Sinemalarda sinyal kesici kullanılması. En azından 2 saatliğine mecburi bir kesinti söz konusu olursa belki cep telefonlarımızı cebimizden çıkarmak istemeyiz.

Kendi evimizde bile evin interneti çekmediği Wifi sinyalinin en zayıf olduğu yer hiç sevmediğimiz ve en kullanmadığımız yer olmuyor mu? Akşam eve gelip yemek yendikten sonra herkesin elinde cep telefonu ya kendi odamızda ya da toplu halde oturulsa bile kimselerin yüzüne bakmadan cep telefonlarımızla oynamıyor muyuz?

Tatile bile giderken ilk sorduğumuz otelden, denizden ve yemeklerden çok farklı bir şey olmaya başladı. İlk sorduğumuz gittiğimiz otelde kablosuz internet olup olmadığı. İnternet yoksa gitmekten vazgeçiyoruz. Çünkü internet yoksa artık biz de yokuz. Tüm hayatımız internetin varlığı ve yokluğu arasında bir korkudan ibaret olmaya başladı.

Gittiğimiz yer neresi olursa olsun bilinçaltımızdaki en büyük korku “ya çevrimiçi olamazsak?”  korkusu oluyor. Anlayacağınız internet yoksa artık biz de yokuz!

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir