İnsanlara Gelince içgüdülerinize Güvenin

By on 22 Aralık 2017

İşte Melinda’nın hikayesi…

Yıllar önce şube müdürü olarak çalıştığım bir firmada saha satış temsilcisi pozisyonu için iş ilanı vermiştik. Satış Müdürü gelen başvuruları inceleyip, ‘EVETLER’ ve ‘HAYIRLAR’ olarak iki ayrı bölüme ayırdığı CV’leri masama bırakmıştı. EVETLER’i kontrol ettim. Bitti.Tam bırakırken içimden bir ses “Özge HAYIRLAR’a da bir göz at” dedi. Hızlı hızlı karıştırdığım kağıtlar arasında bir mektup buldum. Ekinde CV olmayan bir mektup.

“Merhaba,

Daha önce hiç bir satış deneyimim olmadığı için size CV’mi yollamadım. Bunu bir saygısızlık olarak görmeyin n’olur. Şu an neden bu işe başvurduğumu merak ediyorsunuz biliyorum. 23 yaşındaym. 2 senedir ufak bir aile şirketinde gel git işlerine bakıyorum. Sizden tek ricam bana bir şans tanımanız. Sadece bir görüşme şansı o kadar. Ben bu işi yapabileceğime inanıyorum. Çalıştığım için hafta içi 19:30 ya da Cumartesi veya Pazar günü istediğiniz saatte yanınıza gelebilirim. Sizin için hangisi daha uygun olur? Telefon numaram …….. Nazik dönüşlerinizi bekliyorum.”

Saygılarımla,

Melinda …….. ”

Melinda’nın mektubunu EVETLER arasına aldım ve mülakata çağrılmasını istedim.

Melinda’nın özgeçmişi hiç bir şey ifade etmezken, bundan bir şey çıkarmaya hevesliydim. Yaptığı iş bizim için doğru olmamasına rağmen, mülakattan sonra Melinda’nın doğru olduğunu düşündüm.

İnsanlara gelince içgüdülerinize güvenin. Başarılı bir iş lideri olmak için, kendinizden daha iyi insanlar bulmak ve onlara harika şeyler yaratmalarını sağlamanız gerekir.

Melinda’nın o insanlardan biri olma potansiyeline sahip olduğunu gördüm. Anı yakaladım. Bizimle çalışmasını istedim.

O zamanlar tecrübeli bir satış personelenin aylık ciro hedefi 30,000 dolar iken o ilk 2 haftada 53,000 dolarlık bir satış gerçekleştirdi ve her ay aylık hedefinin üzerinde bir performans sergiledi.

Geçen gün beni aradı. Sydney’de olduğumu duymuş. Eski günleri konuştuk. Bugün de bu yazıyı yazmakla sorumlu olduğumu düşündüm.

Şu an Melinda evli, iki çocuk annesi ve yılda 1 milyon dolar ciro yapan bir şirketi var.

Doğru an için ve mükemmel personel çalıştırmak için mükemmel bir başlangıç noktası yoktur. İçgüdülerinize güvenmek ve insanlara güvenmek zorundasınız.

İster bir iş toplantısından, bir şans karşılaşmasından veya resmi bir işe alım sürecinden olursa olsun, en iyi insanları bulmak, onları hem kendilerini hem de işletmenizi büyütmek için güçlendirmenin önemi tartışılmaz.

Her zaman yol boyunca size yardımcı olabilecek insanlar arayışında olun.

Özge McAree

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir