INFINITI’nin New York Otomobil Fuarı Sürprizi Sıfır Emisyonlu Lüks Sedan: ‘Infiniti LE Concept’

By on 09 Nisan 2012

INFINITI’nin yeni ‘LE Concept’’i New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gün yüzüne çıktı. ‘LE Concept’, sıra dışı tarzı ve gelişmiş teknolojisinin yanı sıra sergilediği farklı duruşuyla da dikkat çekiyor.

Aaerodinamik gövde yapısı, akıllıca tasarlanmış zarif kabini, yeni nesil teknolojik donanımı ile birleştiren ‘LE Concept’ gelecek nesil sedanlar konusunda ipuçları taşıyor. Infiniti’ye yeni bir soluk katacak olan konsept modelin iki yıl içerisinde satışa sunulması planlanıyor.

New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan Infiniti’nin lüks sedan konsepti ‘LE Concept’ otomobil tutkunlarının büyük beğenisini kazandı. Infiniti’nin imzası niteliğindeki tasarım öğelerini bir arada sunan LE Concept elektrikli bir aracın aerodinamik verimliliğini lüks sürüş deneyimi ile harmanlıyor. 

Sıra dışı hızlanma ve ivme kazanma performasına sahip olan Infiniti LE Concept, en son teknolojiye sahip kompakt lityum-iyon batarya teknolojisi ve Akıllı Park Destek özelliğine sahip yenilikçi ev tabanlı Kablosuz Şarj Sistemi’yle de göz dolduruyor.

“Elektrikli bir otomobili alıp ona Infiniti amblemi eklemek yerine, bir Infiniti otomobili alıp ondaki egzoz borusunu ortadan kaldırdık.”

Infiniti G Sedan modeliyle neredeyse aynı uzunlukta olan bu konsept otomobil, genişlikten ve konfordan hiçbir şekilde taviz verilmeden tasarlandı.  Modelin tasarımı ile ilgili görüşlerini paylaşan Infiniti Amerika Başkan Yardımcısı Ben Poore; “LE konsept otomobilinin göz alıcı gövdesi üst düzey bir performans sunuyor. ‘İlham Verici Performans’ felsefesine uygun şekilde tasarlanan model gerçek bir Infiniti olma özelliği taşıyor. Bu aracı tasarlarken elektrikli bir otomobili alıp ona Infiniti amblemi eklemek yerine, bir Infiniti otomobili alıp ondaki egzoz borusunu ortadan kaldırdık. Infiniti, bu araçla klasik anlayışa meydan okuyor ve lüks bir otomobilin görkemli ve sıfır emisyonlu olabileceğini kanıtlıyor” dedi. 

Infiniti LE Concept’in göz alıcı gövdesi, çift kemerli ızgara ve hilal şeklindeki arka sütun gibi özgün Infiniti tasarım öğeleri ile elektrikli araçlara özgü aerodinamik verimliliği bir araya getirerek eğimli ve duygulara hitap eden bir siluet sunuyor.  Bakışların önden arkaya doğru kaymasını sağlayan kaslı tasarımı, dinamik, zarif ve akıcı bir hareketliliği yansıtıyor. Otomobilin özenle dengelenmiş orantıları, lüksü yeniden tanımlayan dinamik bir formu temsil ediyor. 

 

Aerodinamik özelliğe sahip alüminyum alaşım jantlar, yüksek arka platform, arka difüzör ve entegre aydınlatmalı yüzgeç tipi yan rüzgarlıklar gibi çok sayıda tasarım öğesi, aracın sürtünme katsayısının 0.25 seviyesinde olmasına katkı sağlayarak sürüş menzilini artırıyor. Aracın şarj ünitesi ön ızgaradaki ışıklı Infiniti logosunun arkasına gizlenmiş. Derin etekli ön yüzde yüzgeç tipi, aydınlatmalı bir aerodinamik rüzgarlık yer alıyor. Infiniti’ye özgü LED farlar ve arka lambalar, Infiniti Essence ve EMERG-E konseptlerinde dikkat çeken tasarım ruhunu yansıtıyor. 

Arka difüzörün alt kısmına yerleştirilmiş özel aydınlatma, kablosuz şarj noktasını gösteriyor. Otomobilin dikkat çekici gövdesi, alt paneller boyunca uzanan mavi LED aydınlatmalarla daha da dikkat çekici hale geliyor.  Kapı kollarında ve jantlarda yer alan özgün Infiniti EV Mavisi, Infiniti’nin elektrikli araç ruhunu yansıtıyor.

Akıllı konfor özellikleri

Infiniti LE konsept otomobilinin etkin EV platformunda bataryalar yolcu bölmesinin zeminine yerleştirilerek kabin alanı maksimum düzeye çıkarılıyor. Bu konumlandırma sayesinde, aracın daha alçak bir ağırlık merkezine sahip olması ve böylece yol tutuş performansının artırılması, böylece ön ve arka koltuklarda oturan yolcuların konforundan taviz verilmeksizin bagaj kapasitesinin maksimum seviyeye çıkarılması sağlanıyor.

Kabinin gerçek cazibesi gelişmiş yapısal özelliklerin ötesinde, lüks Infiniti atmosferi ile sürücü ara yüzü ve bağlantı imkanı gibi yeni nesil donanımları bir araya getiren “akıllı konfor özellikleri”nde yatıyor. LE konsept otomobilinde, gösterge panelinden orta konsola ve oradan da kabinin yan kısımlarına doğru kesintisiz bir şekilde akan ve bu sayede sürücü ve yolculara geniş ve enerjik bir ortam sunan Infiniti’ye özgü çift dalgalı yerleşim düzeni kullanılıyor. 

Çift dalgalı bu tasarımda, orta konsol kabinin ön ve arka kısmı arasında güçlü bir bağlantı hattı oluştururken önden arkaya doğru iki dalga halinde uzanan özel soft LED Infiniti EV aydınlatmalar dikkat çekiyor. “Hamon” (dalgalı) orta konsol kaplaması, kabine elektrikli araçlara özgü bir dokunuş getiriyor. Biçimli vites kolu, LE konsept otomobilinin konforlu bir şekilde kontrol edilmesine imkan veriyor.

Bu modelde modern dijital göstergelere ve modası geçmeyen analog göstergelere bir arada yer verilerek kabinde hem seçkin hem de futuristik bir atmosfer yaratılıyor.  Orta gösterge panelinde, Intel Atom™ işlemci tarafından desteklenen yenilikçi bir şekilde bağlanmış bir ikiz gösterge yer alıyor.  İkiz gösterge, araç üstü ve bulut tabanlı verileri kullanan dinamik menzil hesaplayıcısı gibi elektrikli araç kullanıcılarının işine yarayacak donanımları sunarak Infiniti LE sürücülerine sürüş esnasında ihtiyaç duyacakları çeşitli bilgilere erişim imkanı sağlıyor. Kamusal şarj istasyonu ağı genişledikçe, araç üstü veri tabanı güncel kalacaktır.  Uygun nitelikteki şarj ağlarına göre sürücü, aracının şarj durumunu gerçek zamanlı olarak hesaplama şansına sahip olacak.

Japon kimonosunu andıran tasarıma sahip koltuklarda süet ve örgü kumaşlar kullanılmış

Zarif yükseltilmiş koltuklarda ve kapı döşemelerinde Japon kimonosunun yakasından (Eriashi) esinlenilerek geliştirilen bir tasarıma yer veriliyor.  Koltuklarda yarı anilin deri kenarlıklar ve menekşe rengi ayrıntılarla zenginleştirilen süet ve örgü kumaşlar kullanılıyor.  Kabinin üst kısımlarında kullanılan kırmızımsı menekşe rengi ile alt kısımlarında kullanılan beyaz renk arasındaki mükemmel renk uyumu, aracın Infiniti EV karakterini ön plana çıkarıyor.

Menzilden taviz verilmeden etkileyici bir hızlanma performansı

Konforun ve “İlham Verici Performans”ın bir araya getirildiği Infiniti LE konsept otomobili, sakin ve ağırbaşlı değil; coşkulu ve hareketli bir araç olarak tasarlandı.  “Menzilden taviz verilmeden etkileyici bir hızlanma performansı” elde etmeyi amaçlayan mühendislik ekibi, LE konsept otomobilinin elektrikli güç aktarma organının hem sıfırdan hızlanmasını hem de ivmelenme esnasında sessiz ve sarsıntısız bir şekilde performans sergilemesini sağladı.  Ayrıca 240 lb-ft’lik tork her an hazırda tutuldu.  Infiniti LE konsept otomobilinde, ChaDeMo DC50kW hızlı şarj sistemine sahip, başarısı kanıtlanmış lamine 24 kWh lityum-iyon (Li-ion) tasarımlı bir batarya sistemi kullanıldı.

Elektrikli aracın batarya şasisinin güvenli bir şekilde sabitlendiği oldukça sağlam platformu, önde yer alan bağımsız gergi kolu ve arkada yer alan çift pistonlu amortisörlere sahip burulma kirişi sayesinde araçta sarsıntısız ve konforlu bir sürüş elde edildi.  Aracın ağırlık merkezinin alçaltılması ve ağırlık dağılımının aracın orta kısmında toplanması sayesinde aracın NVH performansı büyük ölçüde geliştirildi.

Özelleştirilebilir bağlantı sistemi, evde kablosuz şarj özelliği

Infiniti LE konsept otomobilinin dış dünyayla bağlantısı, 24 saat hizmet veren Infiniti Kişisel Destek sistemi, navigasyon ve POI araştırması gibi yeni nesil Infiniti bağlantı özellikleri ile sağlanıyor. 

Geniş ikiz göstergeyi bünyesinde barındıran IT sistemi kolayca kullanılabiliyor. İkiz gösterge, sürücülerin istedikleri tüm bilgilere doğru konumlarda erişebilmelerine imkan sağlıyor. Sistem aynı zamanda, web takvimi ile uyumlu olarak önceden belirlenen süreler zarfında aracın önceden ısıtılmasını veya soğutulmasını sağlıyor ve yerel şarj istasyonlarının tespit edilmesine imkan veriyor. Sistem, alışveriş merkezleri veya benzeri büyük alanlardaki (uygun altyapıya sahip yerlerdeki) şarj istasyonlarını kaydetme özelliğine sahip.

Infiniti LE Consept,  elektrikli lüks bir aracın konfordan ve lüks performanstan taviz vermeksizin oldukça kullanışlı olabileceğini kanıtlıyor. Araçtaki gelişmiş bağlantı özellikleri ve hizmetleri, yeni lüks elektrikli araç kullanıcılarının menzil ve şarj konusundaki kaygılarını azaltacak nitelikte.

Infiniti LE konsept otomobilinin şarj sisteminde entegre bir şarj portu, DC hızlı şarj seçeneği ve gelişmiş Kablosuz Şarj Sistemi bulunuyor.

Infiniti’nin ‘meydan okumaya istekli’ karakterine uygun olarak, LE konsept otomobilinde, seri üretim modeline dahil edilmesi durumunda, ev tabanlı ilk kablosuz şarj sistemi olacak olan entegre kablosuz şarj sistemine yer veriliyor.  Bu sistem sayesinde yapılması gereken tek şey, herhangi bir kablo bağlantısı kullanmadan aracı şarj alanı üzerine park etmek. Sistemin bağlantısız şarj işlemi, garaj zeminine güvenli bir şekilde yerleştirilen bobin ile sağlanan endüktif enerji akışı sayesinde gerçekleştirilecek. Enerji kaynağına bağlı birincil bobin, manyetik bir alan oluşturarak LE konsept otomobilinde yer alan ikinci bobindeki elektrik akımını devreye geçirecek. İkiz gösterge veya akıllı telefon tarafından kontrol edilen yüksek frekanslı şarj sistemi, çocuklar veya ev hayvanları için herhangi bir tehlike arz etmeden evin garajına monte edilebilecek.

Around View™ Monitöre sahip akıllı park desteği sistemi

İlham verici teknolojiyi bir adım daha ileriye taşıyan Infiniti LE konsept otomobilinde Around View™ (Tam Görüşlü) Monitöre sahip akıllı park desteği sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde araç kablosuz şarj bobini üzerine doğru şekilde park edilebiliyor. Sistem, 360 derecelik görüş açısının yanı sıra, tam ileri ve geri hareket imkanı sunan e-direksiyon özelliğine sahip.  Bu özelliklerin yanı sıra GPS sisteminde, aracın park konumunu gösteren işaretler yer alıyor. Böylece araç garaja girdiğinde navigasyon sistemi otomatik olarak Around View™ monitörünü devreye sokuyor ve sistem aracı park etmeye hazır hale geliyor.

Kablosuz Şarj ve Akıllı Park Desteği sistemleri, kablo bağlantısına ve herhangi bir bakım işlemine gerek bırakmıyor ve aracın doğru şekilde park edilmesi ve şarj edilmesine ilişkin kaygıları ortadan kaldırıyor.  Sonuç olarak, benzinli pompaların başında beklemeye ve şarj kablolarıyla uğraşmaya gerek kalmıyor.

Infiniti LE Konsept’in teknik özellikleri

Motor: Gelişmiş kontrol teknolojileri ile donatılmış, 134 hp ve 240 Nm üreten 100 kW kapasiteli yüksek performanslı senkron elektrik motoru

 

Batarya:               192 hücreli, lamine 24 kWh lityum-iyon batarya

                Aracın ideal bir yapı ve ağırlık dağılımına sahip olmasını sağlamak üzere zemine monte edilmiş batarya muhafazası, akıllı batarya şarj kontrolü özelliği

Şanzıman:           Tekli vites düşürücü, ECO sürüş düzeneğine sahip kablolu vites seçimi özelliği

Şarj sistemi, menzil:       DC 50 kW hızlı şarj sistemi

Akıllı Park Desteği ile Kablosuz Şarj Sistemi

100-millik menzil

Tahrik Konfigürasyonu:                Elektrikli motor, ön tekerlekten çekiş

Jantlar/Lastikler:              Aerodinamik yapıda 19-inç alüminyum alaşım jantlar, Infiniti’nin yol tutuş performansına katkı sağlayan düşük dönme direncine sahip 225/40R19 lastikler

Süspansiyon:     Önde helezon yaylı ve denge çubuklu bağımsız MacPherson gergi kolu; arkada entegre denge çubuğuna sahip burulma kirişi ve çift pistonlu amortisörler

 

Fren sistemi:     İşbirliği içerisinde çalışan rejeneretif frenler, elektrik tahrikli akıllı fren ve düşük sürtünmeli fren kaliperleri

Direksiyon sistemi:                         Araç hızına duyarlı elektrikli direksiyon sistemi

Gövde: Dinamik ve zarif bir tasarıma sahip tümüyle yeni lüks sedan gövde; yüksek arka platformla tamamlanan eğimli yapı; Infiniti’nin imzası niteliğindeki çift kemerli ızgara ve hilal şeklindeki arka sütun; aerodinamik yapıdaki ön ve arka yüzler, Infiniti EV Mavi aydınlatmalı yüzgeç tipi yan rüzgarlıklar; arka difüzörün altında yer alan kablosuz dolum özelliğine sahip aydınlatma; tamamen LED farlar ve arka lambalar; renkli yüzeyli krom kapı kolları

Sürtünme katsayısı:       0.25

 

Dingil mesafesi:                               106.3 inç

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir