Infiniti’nin En Güçlü Avrupa Çıkarması: 560 Beygirlik Q50 Eau Rouge Concept!

By on 04 Mart 2014

Infiniti, yüksek performanslı otomobillere yönelik tasarım anlayışına Formula 1 bakış açısı katan Q50 Eau Rouge Concepti ile tarihin gelmiş geçmiş en hızlı Infiniti’sini Avrupa’da ilk kez Cenevre Fuarı’nda sergiledi. Konsept aracın gövdesi Infiniti Red Bull Racing Formula 1 aracının tasarım izlerini taşıyan tamamen yenilenmiş özel panellerden oluşurken kaputunun altında da inanılmaz bir güç barındırıyor. 3,8 litrelik, 560 beygir gücünde  aluminyum gövdeli twin turbo 6 silindirli motoru ile  göz kamaştıran Q50 Eau Rouge, 600 Nm’lik torkunu asfalta dört çeker sistemle aktarıyor.

Q50 Eau Rouge, Infiniti’nin yüksek versiyonlu Q50 premium spor sedanına ilişkin vizyonunu ifade eden bir konsept araç olarak ön plana çıkıyor. Özel aerodinamik karbon fiber gövdeye sahip olan Q50 Eau Rouge, daha alçak ve daha geniş bir yapıya sahip; böylece daha gerçekçi bir yol duruşu sergiliyor.

Aslına sadık ama tamamen özel…

Q50 Eau Rouge; motor sporlarının zirvesindeki rekabetten doğdu ve başarılı Infiniti Red Bull RB9 F1 yarış aracının parçalarını yansıtıyor. Gövde panellerinin neredeyse her biri Q50 Eau Rouge’a özel olarak tasarlandı. Sadece ön kapılar ve tavan direklerinin yay kısmı standart parça olarak korundu. Yeni ön ve arka çamurluklar, Q50’nin hâlihazırda geniş omuzlu olan duruşunu 20 mm uzatıyor; daha geniş bagaj kapağı spoyleri ise hava basıncı bastırma kuvveti yaratıyor. Bu dinamik genişliğin tümü, özel kırmızı boya kaplamayla çevrelendi. Q50’nin üretim modelinin parlak krom ayrıntılarının yerini alan koyu krom ayrıntı, Q50 Eau Rouge’un atletik fiziği üzerinde boyayı çevreliyor ve konseptin duruşunu önemli ölçüde koyulaştırıyor. Q50’nin çift kemerli ön ızgarası da, tıpkı cam çerçeve, kapı kolları ve bagaj kapağını vurgulayacak şekilde koyu krom mat boyaya sahip. Kıvrımlı kaporta, Q50 Eau Rouge’nin kapasitesinin ve amacının ifadesi olarak çift havalandırmalı.

Premium kabin, Sportif ilham

Tasarım çalışmasının sportif karakterini daha da vurgulayan kabin, konfor sunmak için tasarlandı. Yüksek tutuşa sahip sportif direksiyon ve Formula 1 tarzı vites kanatçıkları ile daha yüksek ve hassas kontrol sağlanıyor.

Kapıların ve orta konsolun kırmızı renkli karbon fiber ayrıntıları gövdenin tarzını tamamlıyor ve koyu krom, kırmızı kokpitte gümüş rengi kromun yerini alıyor.

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir