Infiniti Red Bull Racing Kanada Gran Prix’sinde Zafer Kazandı !

By on 10 Haziran 2013

Infiniti Red Bull Racing’ten Sebastian Vettel, Kanada Grand Prix’sinde Renault RS27 V8 motoru ile ezici bir galibiyet elde etti. Zaferlere alışkın dünya şampiyonu, 70 turluk yarışı Ferrari’den Fernando Alonso’nun önünde 14 saniye farkla kazandı ve tüm yarış boyunca beşinci pozisyona gelinceye kadar tüm pilotları geride bıraktı. Vettel, başlangıç çizgisinden itibaren Kanada’daki ilk galibiyetini elde etti ve şampiyonluk yarışında 132 puan elde ederek 96 puandaki Fernando Alonso’nun önünde yer aldı.

Yarışı 4’üncü sırada tamamlayan takım arkadaşı Mark Webber ise Alonso ile yarış boyunca kıran kırana bir mücadele verdi. Avustralyalı sürücü, Giedo van der Garde ile yaşadığı kazada ön kanadının hasar görmesi sonucu pozisyonunu kaybetti. Ardından tekrar toparlanan sürücü maalesef yarışı podyum dışında tamamlayabildi.

Lotus F1 Takımı’ndan Kimi Raikkonen yarışı dokuzuncu sırada bitirdi ve 2012 Bahreyn Grand Prix’sine kadar uzanan kesintisiz puan alma alışkanlığını devam ettirdi. Finli sürücü final turunda kendisini geçerek pozisyon alan Massa ile zorlu bir mücadele yaşadı. Romain Grosjean ise yarışı 13’üncü sırada bitirerek grid slot’ta dokuz sıra yukarıya tırmandı.

20130610-GP-Canada_22Williams F1 Takımı bu sezondaki en rekabetçi genel performansı ortaya koydu. Valtteri Bottas yarışa üçüncü sırada başlama hakkını elde etti. Bu, takım için bu yılki en iyi cep pozisyonu oldu. Bottas, Grand Prix’nin ilk bölümünde ilk 10 içerisinde yarıştı. Fakat birinci pit stop turunda ilk 10’dan çıktı ve yarışı 14’üncü bitirdi. Pastor Maldonado da kazaya karıştığı için aldığı geçiş cezası sonrası yarışı 16’ncı sırada tamamladı.

Charles Pic (Caterham F1 Takımı) 18’inci oldu; Fransız sürücü yarışın sonlarında Marussia’dan Max Chilton’ı geçti. Giedo van der Garde ise kaza sonucu hasar aldığı için 43’üncü turda yarıştan ayrıldı.

Infiniti Red Bull Racing, Ferrari’nin 145 puanla ikinci olduğu markalar şampiyonasında 201 puanla lider konumda. Mercedes ise 134 puanla üçüncü, Lotus F1 Takımı da 114 puanla dördüncü.

Rémi Taffin, Renault Sport F1 Pist Operasyon Direktörü:

“Red Bull’un Kanada’da ilk zaferini bu şekilde elde etmesi bizi çok mutlu etti. Sebastian çok sakindi ve rahat bir şekilde liderliği ele aldı. Bu da bize belli avantajlar sağladı. Bu sayede önümüzdeki yarışlarda bizim için faydalı olabilecek biçimde motor performansını daha verimli yönetebileceğiz. Montreal, şasi-motor paketinin iyi çalışıp çalışmadığını gösteren pistlere iyi bir örnek. Bu şekilde sezonun geri kalanı için pozitif etkiler elde edebiliyoruz. Mark podyumda yer alamadığı için şansızdı; fakat takımın ilk zaferini elde etmesi çok iyi bir sonuç. Ayrıca bu birincilik, 2006 senesinden bu yana Montreal’de bir Renault motorlu aracın ilk galibiyeti özelliğini de taşıyor.”

“Genel olarak ele alındığında ilk 10’da üç adet Renault motorlu aracın olması bizim için iyi bir hafta sonu sonucu oldu. Red Bull ve Lotus şampiyonluğu kovalamaya devam ediyor. Ayrıca, bu yıl mevcut puanların %45’ini elde ettik. Bu da sezonun bu bölümünde son derece etkileyici bir istatistik. Daha pozitif olan bir husus ise güvenilirlik ile performans çok uyumlu oldu. Böylece sezonun ikinci yarısı için iyi bir temel kurmuş olduk.”

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir