İlk Görüşte Aşk! Mazda MX-5 Roadster Coupe…

By on 14 Ekim 2012

Dünya’da Roadster otomobiller denince ilk akla gelen modeller arasında yer alan Mazda MX-5, yenilenmiş haliyle karşımıza çıktı! Gerek tasarım özelliği gerekse de bunu konforla çok iyi şekilde harmanlayan Yeni Mazda MX-5 özellikle hız tutkunları ve kendini caddelerde fark ettirmek isteyen müşteriler için ideal bir seçim olabilir… Sitemizin test köşesinin konuğu olan yenilenmiş Mazda MX-5’i daha yakından tanımaya ne dersiniz?

TASARIM
Mazda MX-5 Roadster Coupe’da halefine oranla ön, yan ve arka görünüm üzerinde bazı oynamalar yapılmış. Otomobilin ön tarafından bakıldığında markanın ruhunu çok iyi bir şekilde yansıtan yenilenmiş beş noktalı ızgara bölümü ve bunu çok güzel kombine edilen keskin görünümlü ön farlar roadster bir otomobilin kimliğini bizce çok yerinde yansıtan tasarım detayları arasındaki yerini almış! Buna paralel olarak otomobilin yan tarafında kullanılan kenar çizgileri de çok hoş bir görüntü ortaya çıkarmış. Mazda MX-5’in arka kısmında ise halefine oranla fazla bir değişikliğe gidilmemiş. Daha çok tampon üzerinde bazı değişikliklere giden Mazda mühendisleri arka farları da yuvarlak hatlardan oluşturarak otomobilin sporcu kimliğini ön plana çıkarmışlar! Bununla birlikte 17 inçlik hafif alaşımlı jantları da Mazda’nın havasına hava katan bir diğer tasarım unsuru olmuş… Ayrıca MX-5 Roadster Coupe’nin elektrikli tavanı ise sadece 12 saniyede açılır ve kapanması ile kendi segmentindeki en hızlı modellerden biri olma özelliğini taşıyor!

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Otomobilin kokpit bölümüne geçtiğimizde spor bir otomobilin havasını bize anında yansıtan Mazda MX-5, yüksek kalitede malzeme işçiliği ile dikkatimizi çekmeyi başardı! Bir önceki modeline oranla iç kısımda ufak değişikliklere gidilen otomobilde örneğin kapı panelinin yeri daha pratikleştirilmiş.

Bununla beraber iklim kontrollü klima sistemi, hız sabitleyici sistem, direksiyondan kumandalı 6’lı CD ve MP3 çalar sistemi, iPod ve USB adaptörü, iPod takma modülü, Bluetooth sistemi, ısıtmalı koltuklar, yol bilgisayarı Mazda MX-5’in konfor özelliklerinden sadece benim aklıma gelenler! Ayrıca yenilenmiş gösterge paneli, daha iyi görünürlük için geliştirilmiş grafikleriyle daha rahat bilgi edinmenizi sağlıyor…

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Performans denince şöyle bir durulması gereken bir otomobil Mazda MX-5! 2.0 litrelik benzinli turbo motorunu destekleyen 160 PS’lik beygir gücünü 188 Nm’lik tork oranı tamamlıyor. Bizce böyle spor bir otomobilin tork oranı biraz daha yüksek seviyelerde olmalıydı! Test süremiz boyunca otomatik tavanlı aracımızın 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 10.5 litrelere kadar çıktı. Özellikle asi kullanımlarda yakıt tüketim değeri oldukça yüksek olan MX-5’te sakin kullanımlarda bu değer biraz daha aşağılara da düşebiliyor… 6 ileri Activematic otomatik şanzıman kullanılan MX-5’de vites geçiş aralığının sık olması ve geçişleri bize hiç hissettirmemesi artı bir değer olarak Mazda’nın hanesine yazıyoruz.

GÜVENLİK
Güvenlik özellikleri bakımından yeni Mazda MX-5 iyi konumlandırılmış hava yastıkları ve sağlam gövde yapısıyla bu konuya ne kadar önem verdiğini bir nevi müşterilerine kanıtlamış… Otomobilde standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında Dinamik Denge Kontrolü (DSC) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), Kilitlemeyi önleyici fren sistemi (ABS), İlave sınırlama sistemi (SRS), Dinamik stabilite kontrolü (DSC), sürücü-yolcu ve yan hava yastıkları, Elektronik fren basıncı dağıtımı (EBD) yer alıyor…

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Mazda MX-5 Coupe Cabriolet Sert tavan otm. Anahtar teslim satış fiyatı 97.900 TL’dir.

SONUÇ
Test editörlüğüm süresince çok defa spor otomobil kullandım ancak Mazda MX-5’in sürüş zevkini çok otomobilde bulamadım! Yazının başlığına da koyduğumuz üzere İlk Görüşte Aşk’a inanan biri olarak bu otomobili ilk gördüğümde resmen kendine âşık oldum… Trafikte yol alırken gözlerin üzerimde olması da çabası! Aslında Mazda MX-5 ile ben çok iyi bir ikili olduk diyebilirim. Çünkü bu otomobil insanın en iyi arkadaşlarından biri olabilir diye bir duygu veriyor. Bu otomobili aldığınızda bu duyguları sizinde yaşayacağınızı tahmin ediyorum. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu asi ruhlu roadsteri kullanırken lütfen trafik kurallarına uyalım ve gaza fazla basmayalım… Sonuç olarak gerek performans detayları gerekse de konfor özellikleri bakımından makyajlanan MX-5 yerinde bir spor otomobil olmuş. Şimdiden bu otomobili alacaklara keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir