İlham Verici Tasarım: Yeni Peugeot 308!

By on 21 Nisan 2015

Leonardo Da Vinci’nin ünlü “Sadelik en büyük farklılıktır” sözünden esinlenerek tasarlanan Yeni Peugeot 308, daha da iyileştirilmiş tasarımıyla piyasaya çıktığı ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir otomobil… Bizde bu yeniliğe daha fazla seyirci kalamadık ve sizler için Yeni 308’in 1.2 litre 13o HP’lik ödüllü ekonomik versiyonunu test edelim istedik. Keyifli okumalar…

20150419_111924_resizedTASARIM

Bir önceki halefine oranla alçaltılmış yapısı ve geniş çamurlukları sportif yönüyle dikkatleri çeken yeni 308’in bizce böyle değişmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi tekerlek aralıklarının arttırılması olsa gerek! Bu sayede otomobilin dış tasarımı dinamik ve sportif bir görünüme kavuşturulmuş… Bununla birlikte ızgara doğru keskinleştirilen LED farlar ve üç bölümlü krom ön ızgara otomobilin ön yüzünde sportifliği belirginleştirmiş! Aerodinamik tasarımıyla segmentinde bir adım öne çıkan 308, Hava sürtünme katsayısının 0,28Cx’e ulaşması sayesinde emisyonlarının ve yakıt tüketiminin çok düşük olmasını sağlanmış… Aracın arka tasarımına dönecek olursak yine diğer Peugeot modellerinde de gördüğümüz ve otomobillere ayrı bir hava katan kaplan pençesi Led arka farlar yenilenmiş 308’de de bize görsel bir enstantane sundu! Buna paralel olarak arka tampon ile bagaj kapağı arasına tasarlanan çizgi arka tasarıma sunulan bir diğer ayrıntı…

01KONFOR VE İÇ MEKÂN

Küçük çaplı sportif direksiyon, göz önüne yükseltilmiş gösterge paneli, SMEG 9,7” sürücüye dönük dokunmatik multimedya ekranı ile iç mekânda sürücü mahallinde inovatif bir mimari sunmuş! İç dizaynda da sadelik anlayışı ile kullanılan aluminyum kaplamalar ve piano black bölümler ile kaliteli yeni 308 daha kaliteli alana sahip olmuş! Bir diğer gözümüze çarpan iç mekân tasarım ayrıntısı ise ters yöne doğru çalışan devir saati ibresi, sürücüye daha önce eşi görülmemiş bir simetri sunuyor. Sınıfının en büyük bagaj hacmi olan 420dm3 sahip olan Yeni Peugeot 308, bir önceki versiyona göre boyutlar kompaktlaşmasına rağmen, cam tavan alanı 1.26 m2’den 1.44 m2’ye çıkartılmıştır!

06Yeni 308 ile birlikte sunulan bir diğer yenilik ise “Performans Paketi”… Bu paket sayesinde otomobilin “Sport” tuşuna basıldığında gösterge panelinin ve SMEG ekranın renkleri kırmızıya dönüyor! Özellikle gece yolculuklarını oldukça keyifli hale getiren bu özellik bizden de test süremiz zarfında tam not aldı… Yeni 308’in farklı özellikleri gerçekten saymakla bitmiyor. Bunlardan birisi de 25’ten fazla Denon mühendisinin katkısı ile 34.000 saatten fazla geliştirme süresi ve 100’den fazla toplantı sonucunda bu eşsiz ses sistemi ortaya çıkmış!

20150419_112041_resizedPERFORMANS VE YAKIT EKOMOMİSİ

Japon AISIN firması ile yapılan işbirliği ile üretilen Peugeot’nun verimli tam otomatik şanzımanı EAT6, test aracımız olan 1.2 Puretech 130hp ile karşımıza çıktı… Bu yeni teknoloji sayesinde otomobilde seyahat ederken Quickshift teknlolojisi viteslerin son derece hızlı geçmesini sağlıyor! Ayrıca Bu teknoloji içerisinde tek seferde birkaç vites atlama özelliği de bulunuyor. Bu motorun bir diğer göze çarpan özelliği ise rekorlar kıran yakıt tasarrufuna imza atması oldu… Volkan Işık Akademi olarak TOSFED gözetiminde test edilen 308 1.2L 130hp’lik bu muhteşem motor Edirne’den Ardahan’a kadar 1 depo yakıt 00km’de 3,2L yakıt tüketerek tam tamına 1718 km yol kat etti!

20150419_111856_resizedGÜVENLİK

Yüksek donanımlı güvenlik sistemleri ile donatılan yeni 308, Driver Assistance Pack (Sürüş Destek Paketi), Aktif Cruise Control, Çarpışma Riski Uyarı Sistemi ve Otomatik Acil Fren Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Görüş Kamerası, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi ve Elektronik Park Freni gibi birçok güvenlik ekipmanları ile sürücü ve yolcusunun güvenliğini maksimuma çıkarmayı hedeflemiş!

FİYAT

Test aracımız olan yeni 308 1.2 tam otomatik anahtar teslim satış fiyatı 71.990 TL.

42SONUÇ

Farklı bir konsept ile karşımıza çıkan Yeni 308, farklı tasarımı ve muhteşem 1.2 litrelik tam otomatik motoru hem ekonomik hem de performanslı! Peugeot’un bence en önemli sorunu olan otomatik vites geçişlerinin hissini vermesi Japon AISIN firması ile yapılan işbirliği ile tamamen ortadan kaldırılmış ve de muhteşem bir motor performansı ortaya çıkarılmış! Ancak benim gözlemlediğim bir diğer sorun halen yeni 308’de giderilmemiş… O sorun da direksiyonun gösterge tablosunun görüş açısını oldukça zorlamasıydı! Özellikle otomobil ile seyehat edilirken gösterge tablosunu tam olarak göremeyişim beni çok rahatsız etti. Diğer yandan yenilenen 308’in iç dizaynı, malzeme kalitesi ve konfor özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir otomobil! Segmentinin zorlu koşullarından ürettiği yeni nesil motoru ile üstesinden gelmeyi kendine ilke edinen yeni 308, bu anlamda başarılı olacağa benziyor… Şimdiden bu keyifli otomobili tercih edeceklere kazasız sürüşler dilerim!

20150419_112212_resizedOtomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin…

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/hakanalkan51
instagram.com/hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir