İkon “Pickup” Oldu; FIAT 500 Spiaggina 58

By on 06 Temmuz 2018

Giriş seviyesinde yer alan otomobil sınıfında macerası İkinci Dünya Savaşı sonrasına dayanan FIAT 500, şüphesiz tarihe damga vurmuş bir otomobil. Volkswagen Beetle felsefesinde olduğu gibi “halkın otomobili” olmak adına tek jenerasyonla yollara çıkan bu küçük ve sevimli oyuncu, on yıl önce yeni ve modern bir yüzle tekrar hayata döndü.

fiat500sp2

2017 itibarıyla 500C Anniverserio isimli özel versiyonuyla 60. yılını kutlayan otomobil felsefesinin de verdiği müsaitlikle bir çok farklı versiyonla satışa sunuluyor. Yapılan resmi duyuruyla aileye bugün dahil olan yeni üye ise Fiat 500 Spiaggina oldu. Toplamda sadece 1.958 adet üretilecek olan bu versiyonun yanında bir de konsept projeyle karşımıza çıkan FIAT, pickup genlerini A sınıfına yansıtarak meraklılarının gönlünü fazlasıyla kazanacak gibi.

fiat500sp4

1958 yılında “Jolly” olarak bilinen versiyonla kullanıcılar buluşan 500’ü bugün “Jolly Spiaggina” ile selamlayan FIAT, güncel formla klasik hatları yine başarılı şekilde harmanlıyor. 60’lı yılların retro tasarım dilini akıllara getiren mavi renkle bezenen modelde kullanılan marka logosunın bile nostalji kokuyor olması bizim ayrıca hoşumuza giden detaylardan.

fiat500sp5

fiat500sp6

Tamamen açılır tavanla gelen versiyonda 16 inç‘lik jant setinin de bu göreve çok güzel bir şekilde eşlik ediyor olması da gözümüzden kaçmayan güzellikler arasında. İçerisinde diğer 500C versiyonlarından alıştığımız yapının birebir şekilde aktarıldığı Spiaggina’da 7 inç’lik multimedya ekran ve dijital sürücü ekranı standart olarak geliyor. Kaputunun altında sadece tek bir seçenekle satın alınabilecek olan modelde bu görevi 69 beygir güç üreten 1,2 litre hacimli atmosferik makine üstlenmekte.

fiat500sp9

fiat500sp10

Kutlamanın ikinci ayağında ise standart versiyondan çok daha fazla ilgimizi çeken konsept proje var. FIAT’ın Garage Italia ve Pininfarina ile ortaklığa giderek hayata geçirdiği bu otomobile “Spiaggina by Garage Italia” adıyla sesleniyoruz.

fiat500sp13

fiat500sp16

Arka bölümündeki koltuklaı ve tavanı iptal edilerek ufak bir yükleme alanına çevrilen modelin çift renk olması ve içerisinde kullanılan kaplamaların dışında farklı bir yanı bulunmuyor. Şimdilik sadece bir şov otomobili olarak lanse edilen bu versiyonun önümüzdeki süreçte kaderinin ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

fiat500sp15

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir