İkon Perdelerini İndirdi:2019 Porsche 911 [Video]

By on 28 Kasım 2018

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan sızıntısı üzerinden ilk değerlendirmesini yaptığımız yeni Porsche 911, Los Angeles Otomobil Fuarı’yla birlikte resmiyete kavuşuyor. Güncellenen tasarım karakteriyle birlikte artık sekizinci jenerasyonuna kavuşan bu ikonik isim, her zaman olduğu gibi kendisinden beklediğimiz dinamikleri köklerine bağlı kalarak yansıtmak için asfalta çıkacak.

992 kod adıyla tarih sahnesindeki yerini alacak olan yeni jenerasyonla birlikte 55 yıllık bir macerayı geride bırakacak olan Porsche 911, özellikle arka tarafında yapılan tasarım güncellemesiyle farkını ortaya koyacak. Sürüş kısmında işin içerisine “Islak” adı verilen yeni bir modun dahil edildiği otomobilin motor konusunda da hatırı sayılır oranda geliştirmesini göreceğiz.

911p1

Yeni jenerasyonun ilk olarak motor bölümüne baktığımızda iyileştirmeler yapılmış 3.0 litrelik twin-turbo altı silindir makine çıkıyor karşımıza. Giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz Carrera versiyonuyla birlikte 15 birimlik bir farkla 385 beygire yükseltilen motor, S rozetinin işin içerisine girmesiyle 450 beygir gibi yüksek standartlara çıkabiliyor. Aracı performans anlamında da üst noktaya taşıyan dokunuşlar sayesinde, Carrera’nın 0’dan 100’e hızlanması 3,7 saniye sürüyor.

911p10

Dört tekerlekten çekişli olarak gelen 4S’te ise bu rakam 3,6 saniyeye taşınıyor. Opsiyonel olarak sunulacak Sport Chrono paketinin satın alınmasıyla da kullanıcıları 0,2 saniyelik bir iyileşme daha bekliyor olacak. Aracın erişebileceği maksimum sürat ise 308 km/s olarak tabloya yansımakta.

911p14

Kullanıcılara şanzıman ayağında 7 ileri otomatik üniteyi standart olarak sunan Porsche, 8 ileri PDK olanıysa opsiyon listesine yazıyor. Burada son olarak fabrika tüketim değerlerine de değinmekte dayda var. Fabrika verilerine bakıldığında 100 kilometre için oralama 9 litre gibi bir tüketimin elde edildiğini görebiliyoruz.

911p12

Tamamıyla yenilenen dış tasarımla birlikte 20 inçlik ön ve 21 inçlik arka tekerleklerin üzerinde daha öncekilerden çok daha geniş tekerlek yuvaları karşımıza çıkıyor. Otomobilin ön gövdesinde 45 milimetrelik artışın varlığı görünümdeki hissiyata etki eden önemli iyileştirmelerden birisi. 911’in kokpitiyse yeni jenerasyonlardan alıştığımız bir yapının elden geçirilmesiyle oluşuyor.

911p13

Gösterge tablosunda 1970’lerin 911 modellerinden ilham alındığını söyleyen Porsche, konsolda 10,9 inçlik multimedya ekrana yer veriyor. Porsche dünyada ilk kez standart pakete dahil olan “Islak” sürüş modu sayesinde yoldaki su algılanıyor, güvenlik sistemleri buna göre önceden ayarlanıyor ve sürücüyü uyarılıyor. Yine standart donanımda yer alan uyarı ve fren asistan sistemi, hareketli nesnelerle çarpışma riskini tespit ederek gereken durumlarda acil frenleme sistemini devreye alıyor. 911’de ilk kez isteğe bağlı termal görüntüleme kameralı Gece Görüşü Asistanı özelliği de olacak. 2019 Porsche 911, Almanya’da yaklaşık 120.000 euroluk başlanguç fiyatıyla satışa sunulacak.

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir