İki Kişilik Adrenalin Arayanlara: MINI Cooper S Coupe!

By on 31 Mart 2013

Dört silindirli twin-scroll turbo motoru ile arka arkaya dört yıl boyunca “Yılın En İyi Motoru” ödülüne layık görülen MINI’nin asi çocuğu Cooper S Coupe ile adrenalini kendine hayat felsefesi edinen sürücüler için ideal bir seçenek! Siz bakmayın bu otomobilin motor gücüne yakıt tüketiminde cimri mi cimri! Sizler adına test ettiğimiz Cooper S Coupe’yi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

TASARIM

İki kişilik safkan Coupe formatını yansıtan MINI Cooper S Coupe’nin eğimli camına adapte edilerek arka kısıma doğru derinlemesine bir şekilde uzanan tavan yapısı Coupe’nin hakkını vermiş! Cooper S Coupeye önden baktığımızda altıgen şeklindeki krom çerçeveler ve hava girişleri ilk dikkatimizi çeken tasarım unsuru oldu. Buna paralel olarak ön kaputta yer alan frenler için tasarlanan ekstra büyük hava girişleri de otomobilin sporcu kimliğini ön plana çıkaran diğer bir unsur olmuş… Bizim asıl dikkatimizi çeken kısım ise Cooper S Coupe’nin arka tasarımı!

Arka rüzgarlığın tam ortasına yerleştirilen krom kaplama ikiz egzos borusu ve yanlarda yer alan krom kaplamalı hava delikleri çok şık olmuş. Birde belirtmeden geçemeyeceğimiz özelliği ise hızınız 80 km/sa’ya çıktığında arkada uzanan spoyler sayesinde otomobilin kaldırma kuvveti artırılarak mükemmele yakın bir yol tutuş sağlanmış!

KONFOR VE İÇ MEKAN

MINI Cooper S Coupe’nin kokpit bölümüne geçtiğimizde küçük ama etkileyici detayların hakim olduğu bir iç kullanım alanıyla karşılaştık. Paslanmaz çelikten imal edilen pedallar ve ayak dayama bölümü aracın sportif karakter yapısını tamamlayan unsurların başında gelmiş. Bununla birlikte MINI ailesinde ortak olarak kullanılan dairesel hatların hakim olduğu Speedometer tasarımı, Star&Stop sistemi, kullanımı kolay radyo-mp3 çalar ve klima sistemi, Bluetooth sistemi, USB bağlantı otomobilde sunulan konfor özelliklerinden sadece bazıları!

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ

Cooper S Coupe ’in karakteristik yapısına uygun olarak tasarlanmış olan motor kaputunun altındaki muhteşem makine maksimum 5.500 devirde 184 beygirlik güç üreterek bunu 260 Nm’lik muhteşem tork oranıyla destekliyor! E haliyle bu kadar güçlü bir otomobilin gazına dokunurken de iki elinizi direksiyondan çekmemeniz şart! Bunun sebebiyse gaza bastığınızda Cooper S Coupe içinizde adeta altınızdan kayıp gidecek gibi bir his uyandırıyor. MINI Cooper S’in 0-100 km aralığındaki hızlanma süresi ise muhteşem 7 sn! Gelelim yakıt tüketim değerlerine. Test süremiz zarfında performanslı bir şekilde kullandığımız Cooper S tüketim değerlerinde de bizi kendine hayran bıraktı. Şehir içinde 100 km’de ortalama 7.3 litrelik yakıt değerini bize sunan Cooper S Coupe bu konuda da emsalsiz olduğunu kanıtladı!

GÜVENLİK

Dört tekerlek üzerinde kullanıcına maksimum güvenlik önlemleri sunan Cooper S Coupe , güvenliğe verdiği önemle de bizden artı puan aldı… Otomobilde standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında otomatik denge kontrolü+yol tutuş, ABS, CBC (viraj fren kontrolü), EBD (elektronik fren dağılımı), DSC (dinamik denge kontrolü), DTC (dinamik çekiş kontrolü), altı hava yastığı yer alıyor. Doğal olarak bu kadar hızlı bir otomobilde güvenlikte çok önemli bir unsur. MINI Cooper S Coupe’de bu açığı gerekli önlemleriyle çok iyi kapatmış!

FİYAT

Test aracımız olan MINI Cooper S Coupe’nin anahtar teslim satış fiyatı 76.384 TL’dir.

SONUÇ

Bende bir MINI fanatiği olarak Cooper S Coupe’yi test edip kullanırken ve bu ödüllü motorun inanılmaz sesini dinlerken oldukça keyif aldım! Özellikle hız ve adrenalin tutkunları için tasarlanan Cooper S Coupe’yi, asfalta adeta yapışarak hızlanması sürüş esnasında kendimi güvende hissetmemi sağladı… Bence MINI sahibi olmak bir ayrıcalıktır! Bu ayrıcalığı yaşayan veya yaşamak isteyen MINI hayranlarına şimdiden kazasız ve keyifli sürüşler dilerim. Yazı içinde de bahsettiğim üzere Cooper S Coupe çok güçlü bir otomobil. Gaza dokunurken altınızda bir asfalt canavarı olduğunu unutmadan özellikle trafikte aşırı hızdan kaçınalım!

 

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Görüş ve önerileriniz için otosevdasi@gmail.com adresine yazabilirsiniz…

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir