İdeal Şehir Otomobili: Yaris Hybrid

By on 13 Ocak 2017

Hibrit teknolojisinin öncüsü Toyota, B segmentindeki ilk hibrit modeli Yaris Hybrid’i 2012 yılında pazara sundu ve 2013 yılında tüm Avrupa’da 49 bin 774 satış adedi ile büyük bir başarıya imza attı. Kompakt ve çevik boyutlarının yanı sıra, sessiz ve çevre dostu motoruyla Yaris Hybrid, kullanıcılarına benzersiz bir sürüş keyfi sunarak, trafikte stresi yenmenin en ideal çözümü olarak öne çıkıyor.

Sürüş esnasında yakıt tüketimi ve motor verimliliğini takip edilmesini sağlayan “hibrit enerji göstergesi” ile de çevre duyarlılığı üst düzeyde olan kullanıcılara rahat ve güven veren bir sürüş dinamiği sağlıyor. Yeni Yaris Hybrid’de, ayrıca hibrit motor sayesinde şehir içi yakıt tüketimi değerleri, şehir dışı yakıt tüketimi değerlerinden daha düşük gerçekleşiyor.

Son yıllarda otomotiv sektöründe artış gösteren Hybrid (elektrikli motor teknolojisi) Toyota’da ülkemizde Yaris Hybrid ile bende varım dedi! Merakla test etmeyi planladığımız bu elektrikli Yaris’i eminim sizde yakından tanımak istiyorsunuz… Hep beraber Toyota’nın bu elektrikli yeni nesil modelini yakından tanıyalım.

IMG_20170110_155003-01-1600x1200

TASARIM
Öncelikle yenilenen Yaris’i halefine oranla dış tasarımda daha köşeli ve kaslı bir hava verilmiş… Eskisine oranla aks mesafesi biraz daha genişletilen Yaris, bu özelliği ile özellikle yol tutuşunu daha da sağlamlaştırmış!
Otomobile önden baktığımızda kaslı yapıya paralel olarak entegre edilen geniş tabanlı LED ön farlar ve bunlara uyumlu yerleştirilen ön ızgara yapısı bizce tasarımsal anlamda öne çıkan özelliklerden biri olmuş… Dinamik tasarımı ve ayırt edici yeni ön yüzüyle dikkat çeken yeni Yaris’in arka bölümde ise ön tarafa doğru uzanan kare şeklindeki stop farları otomobilin tasarımına renk katmış. Yaris’e dıştan baktığımızda otomobilin arka spoyleri ve alüminyum alaşımlı jantlar dış tasarımını tamamlayan unsurlar oldu.

toyota-Yaris-2015-interior-tme-020-a-full_tcm-3043-544016

KONFOR
Yazının başında da bahsettiğimiz gibi yenilenen Toyota Yaris’in konfor özellikleri rakiplerine oranla bir adım önde. Bunun sebebine gelince gerek iç mekânın ferahlığı gerekse de konfor özellikleri bakımından Yaris bizden tam not aldı! Yaris’in öne çıkan özellikleri ise 6.1 inçlik dokunmatik ekranı, geri görüş kamerası, EV (sadece elekktrik) sürüş modu, Hybrid sürüş göstergesi, ECO sürüş modu, anahtarsız çalıştırma sistemi, Radyo-CD-MP3 çalar sistemi geliyor. Üç kollu deri direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da bizce gayet kullanışlı olmuş.

DSC01359-225x300

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ
Test aracımızda yer alan 1.5 litrelik Hybrid (elektrikli motor) teknolojine sahip olan Yaris Hybrid’de benzinli motor ve elektrik motorunu çalıştıran nikel metal hidrit pilin birleşiminden oluşan hibrit sistem 100 PS güç sunuyor. İnanılmaz sessiz bir şekilde çalışan bu motor teknolojisi sayesinde otomobil seyir halindeyken çalıştığını anlamanız imkansızlaştırıyor! Buda Yarisi kullanırken oldukça keyif almanızı sağlıyor…
Yaris’in bir diğer dikkat çeken özelliği ise araç EV modunda iken yani elektrikte çalışırken sıfır yakıt tüketimi ve doğal olarak da sıfır emisyon sağlıyor! Oldukça düşük yakıt değeri sunan Hybrid Yaris ile test süremiz boyunca elektrikli motoru destekleyen benzinli motor toplamda 100 beygirlik güç üretip 100 km’de ortalama 4.8 litrelik inanılmaz ekonomik yakıt sarfiyatını bize sundu! Hybrid teknolojisini bu kadar sorunsuz sunan bir markanın neden dünyada dört milyon adet Hybrid otomobil sattığını testimizden sonra daha iyi anlıyor ve tebrik ediyoruz!

IMG_20170110_154909-01-1200x1600

GÜVENLİK
Yeni Yaris’in güvenlik özelliklerinden bahsedecek olursak, sürücü ve yolcu hava yastıkları, perde hava yastıkları, diz hava yastıkları, araç denge kontrol sistemi, fren destek sistemi, EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemleri ile donatılmış bir otomobil… Buna paralel olarak Yeni Yaris EuroNcap çarpışma testinden beş yıldız aldı!

FİYAT
Test aracımız olan Yaris Hybrid’in 1.5 anahtar teslim satış fiyatı 77.750 TL . Ayrıca modelin 1.0 litrelik motorunu tercih etmek isteyenler 45.500 TL’den başlayan fiyatlarla da sahip olabilirler…

YORUM FARKI
Oldukça zor koşullarda karlı bir havada test etmeye çalıştığım yeni nesil Yaris Hybrid, hem elektrikli hem de benzinle çok güzel bir şekilde kombine edilerek içimin ne kadar ferahladığını hissettim! Bunu dememdeki sebep ise çevreye bu kadar duyarlı bir otomobil ile seyir halinde olmamdı belki…

Dünyada Hybrid teknolojinin öncü markalarından biri olan Toyota, Yaris ile bu kulvarda önemli yol kat edeceğe benziyor. Özellikle yenilendikten sonra müşterileri tarafından daha fazla ilgiyle karşılanan Yaris’in diğer konfor özellikleri ve yol tutuş performansının da Hybrid modeliyle pekiştirildiğini belirtmeden geçmemek gerekir. Bu sevimli elektrikli otomobili tercih edeceklere kazasız ve bol keyifli sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir