İç Pazarın Üretim Üzerindeki Olumsuz Etkisi İhracat İle Aşılacak!

By on 21 Mart 2014

40. Yılını kutlayan Türk otomotiv sektörünün en önemli çatı kuruluşlarından Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 40. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Yeni yönetimin belirlendiği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Kudret Önen 2014-2015 yeni dönem için yine OSD Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

40. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen “Otomotiv sanayii olarak başarılı bir 2013 yılını geride bıraktık. Ancak kurlardaki ve ÖTV’deki artışın yanı sıra kredi kullanımını sınırlandıran önlemler sebebiyle 2014 yılı ilk çeyreğinde pazarda, talepte bir daralma olduğunu görüyoruz. İç pazarın üretim üzerindeki bu olumsuz etkisini ihracat artışı kapatmamız gerekiyor” dedi.

Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişimini ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasını desteklemek üzere hizmet eden Otomotiv Sanayii Derneği’nin “40. Olağan Genel Kurulu Toplantısı” ve “Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri Töreni” 21 Mart Cuma günü İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Otomotiv sanayinin önde gelen temsilcilerinin ve sektör dernek başkanlarının katılımı gerçekleşen Genel Kurul’da Kudret Önen tekrar Başkan seçilirken, Yönetim Kurulu Kudret Önen, Ales Bratoz, Orhan Özer, Münür Yavuz, Habip Aşı, İzzet Kalaycı, Yusuf Tuğrul Arıkan, Haydar Yenigün, İsmail Sümer, Murat Selek, Süer Sülün, Serdar Görgüç, Kamil Dinçer Çelik ve  Kamil Başaran’dan oluştu.

Derneğin 40. Yılı dolayısı ile duydukları memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, derneğin 40. yılında otomotiv sanayi ile ilgili rakamsal verilere de dikkat çekti. Önen “40. Olağan Genel Kurul toplantımız ile derneğimizin de 40. Yılını kutluyoruz. Bu sebeple bu toplantımızın bizim için ayrı bir önemi var. Burada bizlerle olduğunuz için öncelikle hepinize teşekkür ediyoruz. Otomotiv sanayi, Türkiye ihracatına ve ekonomisine katma değer sağlayan sektörler sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Sanayimizin 40 yıllık serüvenine baktığımızda, 5 adet yerli sermayeli, 3 adet tüm yerli sermayeli ve 7 adet çok ortaklı sermayeye sahip firmamız olduğunu görüyoruz. Sanayimiz son 7 yıldır ihracatta 1. sırada yer alırken aynı zamanda Ar-Ge merkezlerinde de ilk sırada bulunuyor. Ve en önemlisi de otomotiv sanayi toplam 400 bin adet nitelikli insan gücüne istihdam sağlıyor. Bugün sanayimiz değer zincirinde tasarımdan küresel pazarlamaya, ürün ve üretimdeki nitelikli mühendislik yapısına ve 1,7 milyonluk üretim kapasitesi ile sürdürülebilir bir büyüme ile yoluna devam ediyor” dedi.

2013 yılını değerlendirerek 2014 yılına ilişkin görüşlerini paylaşan Kudret Önen, “Otomotiv sanayii olarak başarılı bir 2013 yılını geride bıraktık. 2013 yılında Avrupa Birliği’nde devam eden krize bağlı olarak oluşan AB pazarındaki daralmayı Ar-Ge ile desteklenen yeni ürünlerle aşarak, yeni modellerle de ihracatımızı artırmıştık. Ancak kurlardaki ve ÖTV’deki artışın yanı sıra kredi kullanımını sınırlandıran önlemler sebebiyle 2014 yılı ilk çeyreğinde pazarda talepte bir daralma olduğunu görüyoruz. İç pazarın üretim üzerindeki bu olumsuz etkisini ihracat artışı ile kapatmamız gerekiyor” dedi.

2014 yılına girerken geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yeni Teşvik Rejimi ile otomotiv sanayinde yatırımların önemli oranda arttığını vurgulayan Önen, toplam üretim kapasitesinin bu yıl 1 milyon 700 bin adede yükseldiğini vurgulayarak sürdürülebilir bir büyüme için iç pazarın da büyümesi gerektiğine dikkat çekti.

Ar-Ge mevzuatı kapsamında uygulamaların rekabet gücüne sahip yeni ürün projeleri için çok önemli olduğunu belirten Önen, test alt yapısının tamamlanmasının sanayimizin rekabet gücünün sürdürülmesinde önemli yeri bulunduğunu söyledi.

Pazarda hafif ticari araç satışlarının azalması ve ithal araç satışlarının artmasına da dikkat çeken Kudret Önen, ihracatımızın yüzde 40’nı oluşturan bu araçlarda iç pazara dayalı rekabet gücümüzün de korunmasının önemli olduğunu vurguladı.

‘OSD Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu

OSD 40. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası gerçekleştirilen ve 2013 yılı yan sanayide ve ihracatta başarılı olan firmalara verilen “OSD Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu.

2013 yılı kalite ve teslimat güvenilirliği, teknoloji geliştirmedeki işbirliği ile uygun fiyat yönünden başarılı olan Yan Sanayi Firmalarına “OSD Yan Sanayi Başarı Ödülü” verildi. Bu ödülü almaya hak kazanan firmalar; BRİSA BRİDGESTONE SABANCI Lastik San. ve Tic. A.Ş., HAYES LAMMERZ Jantas Jant Sanayi ve Tic. A.Ş. ve MARTUR Sünger ve Koltuk Tes. San. Tic. A.Ş. oldu.

2013 yılında ihracatta başarılı olan OSD üyesi firmalara ise “İhracat Başarı Ödülü” verildi. Ödül sahibi firmalar;

 

PLATİN PLAKET (1.000.000.001 ABD Doları üzerinde ihracat)

             FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.                                                             3.681.462.398

             OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.          3.523.398.392

             TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.                        2.163.206.017

             TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.                  1.456.114.650

 

ALTIN PLAKET (500.000.001 – 1.000.000.000 ABD Doları arası ihracat)

             HYUNDAI ASSAN OTOMOTİV SAN. VE TİC.                    945.145.402

             MERCEDES BENZ TÜRK A.Ş.                                                  661.789.822

 

ALTIN MADALYA (100.000.001 – 500.000.000 ABD Doları arası ihracat)

             TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.             363.217.859

             MAN TÜRKİYE A.Ş.                                                           220.619.577

             TEMSA GLOBAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.                      129.416.600

             OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş.         117.803.520

 

GÜMÜŞ MADALYA (30.000.000 – 100.000.000 ABD Doları arası ihracat)

             KARSAN OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş.                             85.623.075

             ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.            54.382.775

             HONDA TÜRKİYE A.Ş.                                                         47.026.545

 

2014/2015 DÖNEMİ OSD YÖNETİM KURULU

 

Kudret ÖNEN    TÜRK TRAKTÖR                                Yönetim Kurulu Başkanı

Ales BRATOZ     OYAK RENAULT                                Başkan Vekili

Orhan ÖZER       TOYOTA                                                 Başkan Yardımcısı

Münür YAVUZ  MAN TÜRKİYE                                  Başkan Yardımcısı

Habip AŞI            HYUNDAI ASSAN                            Başkan Yardımcısı

İzzet KALAYCI    HATTAT TARIM                             Muhasip Üye

Yusuf Tuğrul ARIKAN                                                     A.I.O.S.                Üye

Haydar YENİGÜN                                           FORD OTOSAN Üye

İsmail SÜMER    HONDA TÜRKİYE                           Üye

Murat SELEK      KARSAN                                              Üye

Süer SÜLÜN       M. BENZ TÜRK                                   Üye

Serdar GÖRGÜÇ              OTOKAR                                  Üye

Kamil Dinçer ÇELİK          TEMSA GLOBAL               Üye

Kamil BAŞARAN               TOFAŞ                                    Üye

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir