i30 Cross Wagon’da Beş Yıldızlı Hyundai’ler Kervanına Katıldı…

By on 20 Ekim 2012

Yeni nesil teknolojileriyle konfora ve sürüş kalitesine önem veren Hyundai, aktif ve pasif güvenlik açısından da önemli başarılar elde etmeye devam ediyor. Dünyanın en hızlı gelişen otomobil markası unvanını zirveye taşımakta kararlı olan Hyundai, i30 ailesinin yeni üyelerinden Cross Wagon’da da ayrıcalıklar sunmaya devam ediyor. Avrupa’da satılan en popüler araçların bazı güvenlik performanslarını en gerçekçi ve bağımsız olarak değerlendiren Euro NCAP, Hyundai i30 CW’yi de çarpışma testlerine tabi tuttu. Değerlendirme sonuçlarına göre yeni nesil i30 CW, beş yıldız alarak Avrupa’nın en yüksek güvenlik derecesini elde etti.

Hem çocuk hem de yetişkin yolcu testlerinde yüzde 90 başarı skoruna ulaşan otomobil, Avrupa için üretilen i30 serisinin “modern premium” felsefesine daha fazla kanıt sunmuş oldu. Elde edilen bu başarılı sonuçlarla birlikte yeni nesil Hyundai i30 CW, sınıfının en güvenli wagon otomobillerinden birisi olurken güncel beş kapılı hatchback kardeşiyle de benzer özellikleri sunmasıyla öne çıkıyor.

Hem 18 aylık hem de 3 yaşındaki çocuklar düşünülerek yapılan “çocuk güvenliği” çarpışma testlerinde sınıf liderliğini getiren yüzde 90 oranındaki başarıyla birlikte yetişkin yolcular için yapılan testlerde de aynı skoru elde ederek arkadan yapılan çarpışmalarda boyun zedelenmelerine karşı ön koltuk kafalıklarının iyi bir koruma sağladığı tespit edilmiş oldu.

Yeni nesil Hyundai i30 CW ayrıca yayaların güvenliği için de aynı başarıyı göstermiş oldu. Özellikle yayaların bacaklarını korumak amacıyla tamponların esnekliği daha da geliştirilirken, yapılan testlerde maksimum puanlar kazanılmış oldu. Elektronik Stabilite Programı (ESP), ön ve arka emniyet kemerleri uyarı sistemleri ve benzer donanımlarıyla da otomobilin “güvenlik asistanı” skoru yüzde 86 oldu.

Hyundai Motor Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve COO’su Allan Rushforth çarpışma testiyle ilgili yaptığı yorumda, “ Euro NCAP’ten alınan  bu önemli başarı aslında bizim Avrupalı müşteriler için ürettiğimiz modellerin sözümüze ne kadar bağlı ve sadık olduğumuzu kanıtlıyor. Avrupa için Avrupalı otomobil üretme stratejimiz, Hyundai’nin tasarım, kalite ve güvenlik anlamında yeni tüketiciler kazanmak için doğru yolda olduğunu kanıtlamaya devam ediyor” dedi.

Yeni nesil i30 CW ile birlikte Hyundai ailesinin diğer üyeleri olan i30 hb, i20, ix35, i40 ve Veloster da Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alarak markanın güvenlik açısından da oldukça önemli yol katettiğini gözler önüne sermiş oldu.

Hyundai i30 CW daha fazla bagaj hacmi daha ferah iç mekan

Hyundai i30 hatchback’in uzatılmış bir versiyonu olmayan ve ayrı bir safhada geliştirilen i30 CW, bu nedenle oldukça dikkat çekici bir arka görünüme, rakiplerinden ayrışan sportif ve dinamik bir duruşa, ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan özelliklere, sayısız göz ve cebe sahip. Çok daha fazla yaşam alanı ve yükleme kapasitesi sunan i30 CW, hayatı dolu dolu yaşayanların ve geniş ailelerin büyük merakla beklediği bir otomobil. Hyundai i30 CW, 4485 mm’lik uzunluğu ile hatchback modeline göre 185 mm daha uzun ve 1500 mm ile 30 mm daha yüksek. Bu artan boyutlar sayesinde hatchback’e göre 150 litre daha geniş bir bagaj hacmi sunuyor. i30 CW’nin 528 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar tamamen yatırıldığında 1642 litre gibi oldukça büyük bir yükleme alanı sunuyor. Yüzde 47 oranında genişletilen torpido gözü ise önceki i30’daki 5.8 litre yerine 8,5 litre hacme sahip. Ön kapı içi ceplerinde artık 1,5 litrelik petler kullanılabiliyor ve arka kapılarda da 0,75 litrelik pet şişelere uygun cepler bulunuyor.

Sınıfının en güçlü dizel motoru

Hyundai i30 CW’de 128 HP gücündeki 1.6 CRDi dizel motor bulunuyor. Yeni i30 CW’nin büyük ilgi gören dizel motoru 4000 d/d’da 128 HP güç üretiyor ve 1900 – 2750 d/d arasında tam 260 Nm tork sağlıyor. Dizel motor hem otomatik hem de düz vites opsiyonlarına sahip. Yeni i30 CW, her iki tercihte de yüksek performans ve düşük tüketimi bir arada sunuyor. Düz vites seçeneği ile ortalama 4,5 lt / 100 km yakıt tüketimi sunan 1.6 litrelik CRDi dizel motorun otomatik şanzıman seçeneğinde ise yakıt tüketimi ortalaması ise 5,6 lt / 100 km. Şehir dışında bu tüketim düz vites için 4,0 lt ve otomatik vites için de 4,6 litreye kadar düşüyor. Yeni i30’un 128 HP’lik dizel motoru sınıfının en güçlüsü. 0’dan 100 km/s hıza düz vites seçeneği ile 11,2 saniye, otomatik vites seçeneği ile ise 12,1 saniyede çıkıyor. Dizel motora sahip i30 CW düz vites ile 193 km/s, otomatik vites ile de 185 km/s maksimum hıza ulaşıyor. i30 CW, 52.200 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir