Hyundai’nin Sürpriz Üyesi: i30 Fastback

By on 17 Temmuz 2017

Uzun süren test sürecinin ardından bugün karşımıza ailenin en güçlü üyesi ve performans departmanın ilk üyesi olan i30 N‘i çıkartan Hyundai’den sürpriz bir hamle geldi. Aynı gün içerisinde i30 ailesine bir üye daha katarak tercih edilebilirlik adına önemli bir adım atan Hyundai, i30 Fastback ile beş kapılı bir coupe’yi asfalta çıkartıyor. Ön tasarımıyla güncel i30 ailesinin hatlarını büyük oranda barındırdığı görülen araç arka bölümüyle karakteristik olarak farkını ortaya koyuyor.

full-LED teknolojisine sahip gündüz farları ve ızgarasıyla ailenin diğer üyeleriyle benzerlik gösteren i30 Fastback’ın buradaki en önemli farkının hava girişleri olduğunun vurgusu yapılıyor. Arka tarafa doğru gidildikçe adının gerekliliklerini karşılayan bir forma bürünen aracın C sütununda premium segmentte sunulan benzer yapıların baz alındığı söyleniyor ki bu bölümünde akıllarımıza Mercedes’in coupe versiyonları gelmiyor değil. 4.455 milimetrelik toplam uzunluğuyla hatchback versiyonundan 115 milimetre uzun olduğunu gördüğümüz aracın yüksekliğiyse 1.425 milimetre.

hyundai-1000x562

İçerisinde yine yeni nesilde kullanılan parçaların birebir oranda korunduğu i30 Fastback fazlasıyla doyurucu donanımlarla birlikte geliyor. Baktığımızda otonom yapıda acil fren sistemi, sürücü dikkat uyarısı, uzun far asistanı, şeritte tutma asistanı, yaya algılama sistemi, akıllı hız sabitleyici, arka trafik asistanı, eş zamanlı hız limiti bilgisi, 8 inç büyüklüğünde multimedya ekranı ve kablosuz şarj gibi elektronik parçaların araçta sunulduğunu görüyoruz. Bu da kullanıcıları günümüz standartlarında teknolojik bir otomobilin beklediği anlamına geliyor.

hyundai-2-1000x562

Güç üniteleriyle özellikle ülkemiz için biçilmiş kaftan niteliğinde seçeneklere sahip olan araçta turbo beslemeye sahip düşük hacimli motorlara yer veriliyor. Dizel ayağına baktığımızda altı ileri manuel ve yedi ileri otomatik şanzımanla satın alınabilen 110 ve 136 beygir şeklinde iki versiyona sunulan 1.6 litrelik üniteye yer verildiğini görüyoruz. Benzinli motor ayağındaysa 140 beygirlik 1.4 litre ve 120 beygirlik 1.0 litre (üç silindir) seçenekler sunuluyor. Buradaki 1.0 litrelik motorun sadece altı ileri değerli manuel şanzımanla satışa sunulduğunu da belirtmekte fayda var. Fiyat bilgisi henüz paylaşılmaya i30 Fastback’in 2018 öncesinde satışına başlanılması planlanıyor.

hyundai-4-1000x562

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir