Hyundaı’nin Su, Hava ve Topraktan Hazırlanan Üç Elementi İstanbul Auto Show 2012’de!

By on 02 Kasım 2012

Hyundai’nin su, hava ve topraktan esinlenilerek yaratılan 3 farklı otomobili, kapılarını 1-11 Kasım 2012 tarihlerinde ziyaretçilere açan olan İstanbul Auto Show 2012 – 14. Uluslararası Otomobil Fuarı’nda boy göstererek ilgi odağı oldu.

Hidrojenle çalışan ve sadece su açığa çıkararak çevreyi hiç kirletmeyen yakıt hücreli ix35 Fuel Cell, markanın gelecekteki tasarım ve teknoloji felsefesini yansıtan ve doğadaki nesnelerden dizaynı oluşturulan elektrikli i-oniq konsepti ve Hyundai’nin rüzgardan ilham alınarak hazırlanan yeni nesil Santa Fe modelleri ilk kez Türk tüketicisiyle buluştu. Hyundai standında ayrıca Türkiye’de üretilen ve tüm Avrupa’ya ihraç edilen Yeni i20, Mart ayında satışına başlanan Yeni i30 ve wagon versiyonu i30 CW, navigasyon sistemli yeni donanım paketleriyle satışa sunulan Elantra, ait olduğu segmentte tüm ihtiyaçlara cevap veren Accent Blue, prestijin simgesi i40 ve SUV segmentinde tüm dengeleri değiştiren ix35 gibi model yelpazesinde yer alan tüm araçlar da 2’nci Salon’daki Hyundai standında yerini aldı.

Hyundai ix35 Fuel Cell

Hyundai, Eylül ayı sonunda yapılan Paris Otomobil Fuarı’nda, ix35 Fuel Cell (Yakıt Hücreli Elektrikli Araç) modelinin 2012 sonunda seri üretimine başlayacağını ilk kez duyurdu. Hyundai böylece “zero-emission” olarak adlandırılan ve sıfır emisyon salımı sayesinde çevreye hiç zarar vermeyen araçların seri üretimine ilk başlayan üretici olacak. Global otomotiv endüstrisinde devrim niteliği taşıyan bu açıklamanın başrol oyuncusu olan ix35 FCEV, Paris’ten sonra ilk kez İstanbul Auto Show’da Türk tüketicisinin karşısına çıktı.

Gelişmiş teknolojiyle üretilen ix35 Fuel Cell, sadece hidrojen ile çalışıyor. Yakıt hücreleri bu hidrojeni elektriğe dönüştürerek aracın hareket etmesini sağlıyor ve bu işlem sonucunda hidrojen ile oksijenin tepkimeye girmesi nedeniyle sadece su açığa çıkarak çevreye hiç zarar verilmiyor.

Hyundai ix35 Fuel Cell, aslında sürüş özellikleri ve performans olarak standart ix35 ile aynı, ancak günümüzdeki elektrikli araçlardan daha verimli. Hidrojen dolumu yine yakıt dolumu gibi birkaç dakika süren ix35 Fuel Cell, 0’dan 100 km/s hıza 12,5 saniyede ulaşıyor, maksimum 160 km/s hıza çıkabiliyor ve arada başka bir doluma gerek duyulmaksızın tam 588 km yol yapabiliyor.

Hyundai i-oniq Concept

Hyundai’nin gelecekteki tasarım ve teknolojisinin ilk ipuçlarını veren ve doğadan esinlenilerek tasarlanan i-oniq konsepti, İstanbul AutoShow 2012’nin en çok dikkat çeken otomobillerinden biri oldu. Hyundai’nin yeni nesil modellerinin atası olan i-oniq Concept, spor hatcback tasarıma sahip bir otomobil. 1.0 litrelik 3 silindirli benzinli motoru ile 61 PS güç üreten i-oniq, benzinli motorla aynı şanzıman üzerinden güç aktaran elektrik motoru ile birlikte, toplam 109 PS güç elde ediyor. Bu sayede sadece elektrik motoru ile 120 km menzile sahip olan i-oniq’in menzili 700 km’ye çıkmış oluyor. Sadece 45 g/km emisyon değerine sahip i-oniq, 145 km/s maksimum sürate ulaşabiliyor.

Hyundai Santa Fe

Hyundai’nin SUV segmentindeki üstün tecrübesini ortaya koyan Santa Fe, baştan aşağıya yaratılan üçüncü nesliyle İstanbul Auto Show 2012’de Hyundai standında yerini aldı. Tasarımı kadar motor seçenekleri, yüksek teknolojisi ve konfor ekipmanlarıyla da tüm dikkatleri üzerine çeken Yeni Santa Fe’nin fuarın en çok ilgi gösterilen araçlarından biri oldu.

Hyundai’nin akıcı tasarımı doğrultusunda rüzgardan ilham alınarak dizayn edilen ve “Storm Edge” felsefesine sahip olan yeni Santa Fe, bir önceki jenerasyona göre daha uzun, daha geniş ve daha yüksek. Çok daha kaslı, agresif ve karakter sahibi bir görünüme sahip Yeni Santa Fe, alçaltılmış tavan çizgisi ve daha eğimli ön camı ile dikkat çekiyor. Hyundai’nin akıcı tasarım felsefesi ile dizayn edilen Yeni Santa Fe’nin, heybetli ama bir o kadar da dinamik bir görünümü bulunuyor.

Yeni Santa Fe, tüm dünyada güçleri 174 PS ile 294 PS arasında değişen 6 motor seçeneği ile piyasaya sunulacak. Motor seçeneklerine göre gücünü 2 ya da 4 tekerden çekiş sistemi ile yola aktarabilen Yeni Santa Fe, yol durumuna ve sürüşe göre ön ve arka akslarda güç dağılımını otomatik olarak gerçekleştiriyor. Arka kısımdaki otomatik yükseklik ayarı sayesinde Yeni Santa Fe aracın stabilitesini en iyi şekilde sağlarken aynı zamanda konfordan da ödün vermiyor.

Bugüne kadar tüm dünyada yaklaşık 3 milyon adetlik satış adedine imza atan Santa Fe, Avrupa’da da toplam 350 bin adetlik satışa ulaştı. Yeni Santa Fe ile bu rakamların daha da artırılması hedefleniyor.

Hyundai Elantra

Hyundai’nin bugüne kadar en çok satılan modellerinden biri olan ve markanın dünya çapındaki gelişiminin en temel örneği konumundaki Elantra, tamamen yenilenen tasarımı ve gelişen teknolojisi ile Türkiye’de satışa çıktığından beri sınıfının en iddialı otomobillerinden birisi oldu. İstanbul Auto Show 2012’de en fazla talep gören Hyundai modellerinden biri olan Elantra, aynı zamanda yeni donanım paketi ve navigasyon seçeneğiyle artık çok daha fonksiyonel.

Kısa sürede satılmaya başlandığı ülkelerde bir çok ödül kazanan Elantra, özellikle otomotiv sektöründe en çekişmeli rekabetlerin yaşandığı Amerika Birleşik Devletleri’nde rakiplerine karşı büyük başarılar elde etti ve 2012’de Yılın Otomobili seçildi. Birçok bağımsız kuruluş tarafından “En İyi” mertebesinde ödüllendirilen Yeni Elantra, düşük yakıt tüketimi ve sorunsuzluğu ile otoritelerden geçer not aldı. Yeni versiyonunda Style donanım paketinde RDS ve Bluetooth’lu müzik sistemi kullanılan Elantra, Tune donanım seviyesindeyse artık Türkiye şartlarına uyumlu olan navigasyon sistemiyle sunuluyor.

Markanın karakteristik çizgileri ile sportif ve şık bir tasarıma ulaşan Elantra, 1,6 litrelik 132 HP gücündeki benzinli motor seçeneğine sahip. 6 kademeli düz veya yine 6 kademeli otomatik vites seçeneğine sahip Yeni Elantra, 4530 mm’lik uzunluğa, 1775 mm’lik genişliğe ve 1445 mm’lik yüksekliğe sahip. Dış boyutları ile paralel olarak dingil mesafesi de uzatılan Yeni Elantra’nın bu sayede iç mekanında geniş bir yaşam alanı elde edildi. Bu sayede önde ve arkada sınıfının en uzun diz ve omuz mesafesinin sunan Yeni Elantra, 485 litrelik de bagaj hacmi ile rakiplerinin karşısında öne çıkıyor.

Hyundai i30

Akıcı tasarım anlayışı çerçevesinde diğer güncel Hyundai modelleri gibi doğadan esinlenerek tasarlanan Yeni i30 için Hyundai Motor Europe Baş Tasarımcısı Thomas Bürkle; “Yeni i30’un tasarımında güçlü, akıcı ve keskin çizgilerle hem hareket halinde hem de durağan halde otomobilin etkileyici bir görünüme bürünmesini sağladık. i40 ile aynı DNA’nın ürünü olan tasarım segmentinin gereği olan sportif dokunuşlarla sonuçlandı” demişti. Yeni Hyundai i30 aynı zamanda markanın karakteristik yüzü altıgen ön panjur tasarımına da sahip.

Türkiye’de hatchback ve cross wagon olmak üzere iki farklı gövde tipine, benzinli ve dizel olmak üzere de iki farklı motor seçeneğine sahip olan Yeni i30’un dizel motoru 128 HP, yüksek performansla düşük yakıt tüketimini bir arada sunan direkt enjeksiyonlu benzinli motoru 135 HP maksimum güç üretiyor.

Yeni i30’un en iddialı motor seçeneği değişken geometrili turbo beslemeye sahip dizel ünite. Fuara katılan ziyaretçiler en fazla ilgi gösterdiği 128 HP güç üreten Yeni i30 dizel, 10.9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşıyor. Yeni i30’da gizli arka kamera, elektronik park freni, üç farklı sürüş modu sunan FLEX STEER direksiyon, cam tavan, altı havayastığı ve ESP gibi rakiplerine üstünlük sağlayan zengin donanım paketleri dikkat çekiyor.

Hyundai i20

Hyundai’nin Avrupa Ar&Ge Merkezi Rüsselsheim’da Avrupalı müşteriler için özel olarak tasarlanan ve Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretien Yeni i20, ilk defa bu yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilmiş ve Mayıs ayında da Türkiye’de satışa sunulmuştu. Sadece ülkemizden tüm Avrupa’ya ihraç edilen i20, Hyundai’nin B Segmenti’ndeki başarılı temsilcisi konumunda. Yenilenen özellikleriyle ülkemizde de büyük beğeni toplayan i20, İstanbul Auto Show’da da ziyaretçilerin ilgisiyle karşılaştı.

Hem dış tasarım hem de iç mekanda değişikliklere gidilerek çok daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan Yeni i20, özellikle genç müşterilerin tercihi olmayı hedefliyor. Bir önceki i20’nin başarılı şasisi üzerine geliştirilen Yeni i20, sadece tasarım anlamında değil, yüksek teknolojisi, artan konforu ve segmentinde çağ açan donanımlarıyla da yenilikçi yüzünü sergiliyor.

Yeni i20, 1,2 litre ve 1,4 litrelik benzinli motorlar ile 1,4 litrelik dizel motora sahip. Tüm motorlar bir önceki jenerasyon i20’den baz alınırken 1,2 litrelik benzinli motorda kullanılan D-CVVT (çift değişken zamanlamalı subap) teknolojisi ile gücü 78 PS’den 85 PS’e çıkartıldı. 1,4 litrelik benzinli motor 100 PS, yine 1,4 litrelik dizel motor ise 90 PS güç üretiyor. 1,2 litrelik benzinli motor 5 ileri düz, 1,4 litrelik dizel motor ise 6 ileri düz vites ile tercih edilebilirken 1,4 litrelik benzinli motor 6 ileri düz veya 4 ileri otomatik vites seçenekleri ile satışa sunuluyor.

Hyundai Accent Blue

İlk defa 1976 yılında Pony adıyla üretilen ve bugüne kadar dünya çapında en çok satılan Hyundai modeli unvanını elinde tutan Accent, yedinci neslinde “Accent Blue” adıyla, Hyundai’nin ilk kez uygulamaya başladığı 5 Yıl Üçlü Bakım paketiyle Türkiye’de satışa sunulduğundan beri ilgi odağı olmaya devam ediyor. İstanbul Auto Show’da Hyundai standının ilgi gören modellerinden birisi olan Accent Blue, Hyundai’nin son modellerinde uygulanmaya başlanan akıcı tasarım felsefesiyle tasarlanarak üretildi. Bunun temelinde, Yeni Accent Blue’nun hem iç hem de dış tasarımına damgasını vuran, “Dinamizmde Sadelik” anlayışı yer alıyor.

Dış görünümdeki Coupe tarzı Sedan tasarımı, Yeni Accent Blue’nun hatlarını şekillendiriyor.  Bir kartalın gözlerini andıran ön farlar, otomobile ayrıcalık kazandıran “L” şeklindeki sis farları ve markanın karakteristik altıgen ızgarası, Yeni Accent Blue’nun ön tasarımını belirliyor. Yeni Accent Blue’nun sade ama bir o kadar da heybetli duruşu, ön sis farlarından arka stop lambalarına kadar uzanan çizgiyle tamamlanıyor.

Karakteristik Hyundai çizgileri Yeni Accent Blue’nun iç mekanında da kendini gösteriyor. Y formundaki ön konsol sürücüye denge hissi sağlarken, iç mekanda kullanılan yeni tip gösterge paneli, parlak siyah ve metalik renkler, otomobile yenilikçi ve teknolojik bir görünüm kazandırıyor.

Hyundai i40

Dünyanın en hızlı büyüyen otomotiv markası Hyundai, Avrupa için özel olarak geliştirdiği i40’ın sedan versiyonunu Türkiye’de satışa sunmuş ve D segmentine taze bir soluk getirmişti. Hyundai i40; üstün teknolojisi ve güvenliği, mükemmel konforu, ekonomik ve çevre dostu motor seçenekleri ve yüksek kalitesiyle Hyundai’nin yeni prestij simgesi olurken fuardaki önemli yıldızlardan birisiydi.

Hyundai’nin doğadan ilham alarak hayat verdiği akıcı tasarım felsefesi, i40’ta da kendisini fazlasıyla belli ediyor. Markanın kimliğini taşıyan altıgen ön ızgara, şu an güncel model yelpazesinde bulunan i20, i30, ix35, Accent Blue ve Elantra’da olduğu gibi i40’ta da hemen dikkat çekiyor. Öndeki sis farlarına entegre LED gündüz farları, profilde yükselen ve sportif bir duruş kazandıran omuz çizgisi ve LED arka stoplar, i40’ın yüksek prestijini simgeliyor. Hyundai i40’ın tasarımındaki anahtar kelimeler “Modern Akıcılık” ve “Premium Esinti” olarak belirtiliyor. Akıcı tasarım anlayışı çerçevesinde, gövdeyi kanat tarzındaki detaylarla sofistike bir görünüme kavuşturan tasarım ekibi, i40’a aynı zamanda güçlü ve modern bir görünüm de kazandırdı.

Hyundai ix35

Hyundai’nin 2010 yılında piyasaya sunduğu ix35 modeli, SUV-C segmentinin en çok tercih edilen araçlarından biri olarak başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.

Hyundai’nin Almanya’daki Tasarım Merkezi’nde doğadan esinlenilerek yaratılan yeni tasarım anlayışı doğrultusunda hazırlanan ix35, suyun akıcılığıyla birlikte doğada bulunan sert maddelerin yapısını bünyesinde topluyor. Gelecekteki Hyundai modellerinde de daha da estetik bir şekilde kullanılacak olan bu dinamik, sportif ve yenilikçi tasarım, özellikle ön taraftaki altıgen radyatör ızgarasında, geniş yüzeylerde, keskin hatlarda, profildeki “çift Z” şeklindeki karakter çizgilerinde ve yere yakın olan agresif duruşunda kendini fazlasıyla hissettiriyor. ix35’in tasarımında ilk bakışta altıgen radyatör ızgarası, panoramik cam tavan, yeni tip ön farlar, sis lambaları ve arka stoplar dikkat çekiyor.

Hyundai ix35’in 4410 mm’lik uzunluğu, 1820 mm’lik genişliği ve 1670 mm’lik yüksekliği ve 2640 mm’lik dingil mesafesi bulunuyor. 1.6 litrelik benzinli ve 2.0 litrelik dizel motorlarla satışa sunulan ix35, manuel ve otomatik şanzımanlara da sahip.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir