Hyundai’nin Marka Değeri Zirveye Tırmanmaya Devam Ediyor…

By on 05 Ekim 2012

2005 yılından bu yana dünyanın en hızlı gelişen otomobil markası unvanına sahip olan Hyundai, marka değerini yükselterek sektör ortalamasını aşmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşu Interbrand tarafından yapılan araştırmaya göre Hyundai, “En İyi 100 Global Marka” sıralamasında marka değerini bir önceki yıla kıyasla yüzde 24.4 artırarak 7.5 milyar dolarlık değere ulaştı ve dünyanın en değerli 7’inci otomotiv markası oldu.

Sekiz yıl üstüste “En İyi 100 Global Marka” listesinde yer alan olan Hyundai, 2005 yılında dünyadaki tüm markalar arasına 84’üncü sıradan giriş yaptığı listede, son 1 yıl içindeki müthiş satış başarısı ve istikrarlı büyümesiyle 2012 yılında 53. sıraya kadar yükselmiş oldu. Interbrand’in yaptığı açıklamada “Küresel kampanyalar, sansasyonel yeni nesil ürün tasarımları ve daha fazla yatırım, Hyundai müşterilerinin ihtiyaçlarını yerine getirirken marka algısı açısından da önemli bir zafere imzasını atmıştır. Bu olağanüstü ivmeyle beraber markanın gelecekteki yönünü sabırsızlıkla bekliyoruz” denildi.

Yüzde 24.4 büyüme ile tüm sektörlerin yüzde 11.2’lik oranını geride bırakan Hyundai, otomotiv sektöründe en hızlı gelişen marka olmayı sürdürdü. Aynı zamanda Apple Inc, Google Inc ve Amazon.com gibi dünyaca ünlü markaları yakından takip eden Hyundai, kendi alanı dışında da etkili olmaya devam ediyor. Kaliteli ürün felsefesinin yanısıra üstün marka yönetimi başarısıyla da öne çıkan Hyundai, geçen yıl açıkladığı “Modern Premium” felsefesinin devamı olarak 2012 yılı itibarıyla da ilk global marka kampanyasını başlatarak “Live Brilliant” sloganıyla marka stratejisini zirveye taşıdı.

Hyundai Pazarlama Genel Müdürü Won-Hong Cho, “Ekonomik zorluklar, daralma ve kıyasıya rekabete rağmen marka değerimizi yukarıya taşıyarak zaferler elde etmemiz oldukça önemli. Biz müşterilerimizin beklentilerinin ötesinde daha iddialı ürünler sunarak en çok beğenilen marka haline gelmek istiyoruz. Bu, bizim çabalarımızı daha da artıracaktır” şeklinde konuştu.

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir