Hyundai’nin Dediği Gibi, Bu Otomobil Duyularla Donatılmış: Yeni i20!

By on 06 Ağustos 2012

Makyajdan geçirilen yeni dış görünümüyle belirgin hatlara sahip hale getirilen Yeni i20, sürücüsüne sağladığı gündüz led farları, geri görüş kamerası, otomatik açılan yan aynaları, anahtarsız giriş fonksiyonu ve hız sabitleyicisi gibi birçok özelliğiyle rakiplerini oldukça zorlayacağa benziyor! Yeni nesil i20’yi gelin daha yakından tanıyalım…

TASARIM
i20’nin sahip olduğu yeni görünümde ilk dikkatimizi çeken bölümü radyatör merkezine yerleştirilmiş olan krom kaplamalı altıgen ön ızgara oldu.  İnce bir şerit halinde tam ortasına konumlandırılmış Hyundai logosu da otomobile ayrı bir hava katmış. Bununla birlikte gövdeye doğru uzanan ön far yapısı ve krom kaplamalı sis far panjuru da i20’nin diğer dikkat çeken tasarım özelliği arasında yerini aldı! Hyundai mühendisleri i20’yi meydana getirirken bir önceki halefine oranla belirgin hatları da ön plana çıkarmışlar. Bu sayede otomobil daha kaslı bir yapıya kavuşmuş ve çok ta iyi olmuş! İ20’nin arkasını incelediğimizde ise otomobile spor bir görünüm kazandıran arka stop lamba grubu ve bunu çok iyi tamamlayan üçüncü stop lambası da i20’ye sportif bir hava katmış! Buna paralel olarak 15 inçlik alaşımlı jantlar da dış görünümü tamamlayan bir diğer unsur olmuş…

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Konfor özellikleri bakımından sürücüsünü oldukça memnun edeceğe benzeyen yeni i20’de iç mekân özellikleri bizi kendine hayran bıraktı! Öncelikle i20’nin iç mekanında kullanılan ergonomik tasarım sayesinde gece ve gündüz yolculuğumuz sırasında oldukça konforlu bir yolculuk yaşadık. Diğer Hyundai modellerinde de kullanılan üç kollu direksiyon simidi ve üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşlarının yeri de oldukça ergonomik olmuş. İ20’nin diğer konfor özellikleri ise orta bölüme konumlandırılan dijital bilgi ekranı, soğutmalı torpido gözü, hız sabitleyicisi, Aux, USB, iPod bağlantısı, otomatik kararan dikiz aynası, yağmur sensörü, star&stop düğmesi, akıllı anahtar sistemi, bluetooth sistemi, dikiz aynasına yerleştirilmiş olan geri görüş kamerası gibi özellikleri rakiplerine fark atar nitelikte!

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımızın motor kaputunda yer alan 1.4 litrelik benzinli motoru 137 Nm’lik bir tor oranı üreterek bize 85 beygirlik bir güç sundu. Düşük yakıt tüketimi ve çevreye en düşük zararda olan karbon değeriyle karşımıza çıkan yeni i20 çevreye de ne kadar duyarlı bir otomobil olduğunu bize kanıtladı! Test süremiz boyunca şehir içi trafiğini de göz önünde bulunduracak olursak 100 km’de ortalama 7,2 litrelik yakıt değerini sunan i20’nin bu tüketimi bize biraz fazla geldi. Ancak şehirlerarası trafiğe çıktığımızda otomobilin yakıt değeri 4 litrelere kadar düştüğünü de ifade etmek isteriz!

GÜVENLİK
Yeni i20’nin güvenlik ekipmanları arasında sürücü, yolcu, perde hava yastıkları, elektronik fren güç dağılımı (EBD), ABS, fren destek sistemi (BAS), elektronik denge kontrolü (ESP), sınıfında ilk olarak sunulan araç stabilite programı (VSM), arka park sensörü gibi birçok güvenlik ekipmanını sürücüsüne sunan otomobil, güvenlik konusunda da bizden tam not aldı!

FİYAT
Test aracımız olan yeni i20 1.4 litre benzinlinin anahtar teslim satış fiyatı 33.290 TL’dir.

SONUÇ
Ülkemiz yollarına ilk çıktığı günden itibaren yoğun bir ilgiyle karşılanan i20, yenilenen tasarım öğeleri ve geliştirilmiş konfor özellikleriyle kendi sınıfında liderliği zorlayacağa benziyor. Benzinli otomatik vites seçeneğini test etme imkanı bulduğum i20, performans konusunda beni fazla tatmin etmese de sürüş konforu bakımından benden tam not aldı! Özellikle şehir içi trafiğinde rahat kullanımıyla dikkatimi çeken yenilenen i20, yeni tasarımıyla bir önceki halefine oranla bir adım öne çıkmış… Bu otomobili alacaklara şimdiden kazasız ve keyifli sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir