Hyundai Motorsport, 2017 i20 Coupe WRC’yi Sunar

By on 05 Aralık 2016

Hyundai, FIA’nın yeni yönetmeliklerine göre ürettiği i20 Coupe WRC yarış otomobilini geçtiğimiz günlerde İtalya’da tanıttı.

Üç sezondan beri ralli parkurlarında ter döken otomobil, 2017 yılıyla beraber üç kapılı coupe gövdeye geçiş yaparken aynı zamanda yeni kurallara uygun bir şekilde dizayn edildi.
WRC vurgusunu daha da ileriye taşımak için geliştirilen otomobil, eskisinden çok daha agresif bir görünüme sahip. Aynı zamanda hızla gelişen yarış teknolojileriyle dinamizmi artan araç önceki nesle göre daha sportif bir yapıda. Genel değişiklikler, aerodinami ve yol tutuşun geliştirilmesine odaklanmış olsa da turbo motorun gücü 300’den 380 beygire çıkarıldı. Artan güce paralel olarak aracın genel ağırlığı da hafifletildi.

hyundai-i20-coupe-wrc-3

Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2016 sezonunda iki galibiyet elde eden Hyundai Motorsport Takımı, aynı zamanda 10 kez podyuma çıkmayı başardı ve sezonu ikinci sırada tamamladı. Önümüzdeki sezon başarılarını artırarak daha da üst sıralara çıkmayı hedefleyen Hyundai, yeni otomobilden oldukça umutlu.

Hyundai Motorsport Teknik Patronu Michel Nandan, yeni otomobille ilgili olarak, “Motorsporları adına yeni yönetmeliklerle ve değişikliklerle beraber yepyeni bir çağ başlıyor. Hepimiz yeni sezon ve değişen kurallar için son derece heyecanlıyız. Son üç sezonda öğrendiğimiz ve deneyimlediğimiz tüm bilgi birikimini göstermenin şimdi tam zamanı. Tüm takımlar sıfırdan başlıyor ve bu nedenle herkes eşit durumda. Bizler de Hyundai ailesi olarak, i20 Coupe WRC’nin şampiyonadaki en etkili silah olacağına eminiz” dedi.

Hyundai Motorsport, 2017 sezonunda pilotları Thierry Neuville, Hayden Paddon ve Dani Sordo ile yarışmaya devam edecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir