Hyundai, Dünya Ralli Şampiyonası’na Tekrar Start Veriyor…

By on 28 Eylül 2012

Dünyanın en prestijli otomobil markalarından birisi olan Hyundai, kendisi gibi dünyaca ünlü Dünya Ralli Şampiyonası’na (World Rally Championship) tekrar geri dönmenin heyecanını yaşıyor. Dünyanın en saygın ve en zorlu motorsporları organizasyonlarından biri olan WRC’de yarışan otomobiller de, en az yarışlar kadar zorlayıcı parkurlar ve değişik hava şartları için özel olarak üretiliyorlar.

2003 yılında ralli parkurlarından çekilerek motorsporları serüvenine ara veren Hyundai, şimdi Paris Otomobil Fuarı’nda sergilediği i20 WRC ile uzun soluklu hedefler elde etmek istiyor. Hyundai, resmi olarak kendi bünyesinde kuracağı WRC takımı ile yarışlara katılmayı hedeflerken aracı da yine Avrupa’da geliştirmeye devam edecek. WRC aynı zamanda otomobil üreticilerine teknolojik açıdan farklı bir bakış açısı kazandıracak. Hyundai’nin bu şampiyonaya katılmasının bir başka amacı da markanın üstün teknolojisiyle dayanıklılığını göstermek ve gelecekte üreteceği etkileyici modeller hakkında ipuçları vermek olacak.

Hyundai Motor Avrupa Pazarlama Direktörü Mark Hall, “Dünya Ralli Şampiyonası yeryüzündeki en dramatik spor dallarından birisi olarak kabul ediliyor. Bu geri dönüşümüz, ralli parkurlarındaki Hyundai markası için oldukça önemli ve heyecan verici gelişmelerden birisi olacak”.

Hyundai’nin ralli tarihi

Markanın motorsporlarına olan ilgisi 1998 yılında F2 sınıfı kategorisindeki Coupe modeliyle WRC’de mücadele ettiği yarışlarla başladı. 1999 yılındaysa 2000 sezonu için bir üst kategoride yarışacağını duyuran Hyundai, şampiyona homologasyon kriterlerine uyumlu olarak geliştirdiği 3 kapılı Accent WRC ile 2003 sezonu sonuna kadar etaplarda boy göstermişti.

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) hakkında

Dünya Ralli Şampiyonası, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından organize ediliyor. Tüm dünyadaki otomobil federasyonlarının yönetim merkezi olan FIA, yarışlarda boy gösteren otomobillerin teknik özelliklerinin nasıl olacağına da karar veriyor. Güncel WRC otomobilleri 1.6 litrelik seri üretim modeller baz alınarak hazırlanıyor, aerodinamik özelliklerle ve 4×4 çekiş sistemleriyle donatılıyor. Bu çekiş sistemine ek olarak turbo besleme, sıralı şanzıman ve bazı üst düzey teknolojik donanımlar WRC’nin diğer temel özelliklerini oluşturuyor.

Hyundai’nin Spora Desteği

Hyundai’nin diğer spor dallarında olduğu kadar motorsporlarında da yer alması marka adına oldukça önemli bir gelişme. Futbolun uzun süreli ana sponsorlarından birisi olan Hyundai, bilindiği gibi 1999 yılından bu yana UEFA EUROTOP’ın resmi sponsoru. Anlaşma gereği 2017 yılına kadar bu önemli organizasyona sponsorluk ile destek verecek olan Hyundai, aynı anlaşmaya mutabık kalınarak 2014, 2018 ve 2022’de düzenlenecek FIFA Dünya Kupası organizasyonlarının da sponsorluğunu sürdüyor olacak. Hyundai ayrıca Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) da resmi otomotiv sponsoru konumunda. Bu sponsorluk, tüm dünya genelindeki 80’den fazla kayak yarışını kapsıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir