Hyundai Assan, Yeni Yatırımıyla Türk Ekonomisi’ne Katkı Sağlayacak!

By on 24 Mayıs 2013

Hyundai Assan CEO-Won-Shin ChangHyundai’nin geçtiğimiz yıl duyurduğu 1,1 milyar TL tutarındaki yatırımı son hızla devam ediyor. Yeni i10 modelinin üretimiyle birlikte Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nın yıllık üretim kapasitesi 200 bin adedin üzerine çıkacak ve yaratılan yeni istihdam ve ihracat ile Türk ekonomisine ek katkı sağlanmış olacak.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ilk kez açıklanan yeni yatırım kararının üstünden henüz 1 yıl geçmesine rağmen Hyundai Assan’ın İzmit Fabrikası’nda yapılan çalışmalar neredeyse tamamlandı. Pres, Gövde ve Montaj hatlarında yapılan büyütme çalışmalarında son aşamalar da bitmek üzere. Bu sayede Yeni i10’un Eylül ayı sonu itibariyle Türkiye ve tüm Avrupa için bantlardan indirilmesi planlanıyor.

Hyundai Assan Izmit Fabrikasi - 01Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Won-Shin Chang, “Hyundai Assan Fabrikamız’da 1997 yılından bu yana Türkiye ve bölgedeki ülkeler için tüketici beklentilerini karşılayan araçlarımızın üretimini gerçekleştiriyoruz. Fakat 2013 yılı, fabrikamız için bir dönüm noktası olacak. Şu ana kadar Türkiye’de yaptığımız toplam yatırım miktarından daha fazla tutardaki yatırımla hayata geçirdiğimiz yeni projemiz sayesinde kapasitemizi ikiye katlayarak en az 200 bin adetler seviyesine çıkarıyor olacağız. Bu yatırımımızın gerek istihdam gerekse ihracat gelirleri olarak kardeş ülkemiz Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye belirtti.

Yatırım ile birlikte fabrikanın Pres hattına i10’un üretimine özel olarak yeni bölümler eklendi. Ayrıca Gövde hattında genişletme çalışmaları yapıldı ve yeni eklenen robotlar sayesinde bu hat tamamen otomatik üretime geçmiş oldu. Bu bölümde görev alan çalışanlar diğer bölümlerde çalışmaya başlarken Montaj bölümünün hat uzunluğu da iki katına çıkarıldı ve bant çıkışının ardından ikinci bir test hattı daha eklendi.

Hyundai Assan Izmit Fabrikasi - 02Yeni i10’un üretimi için Türkiye’ye yatırım yapan 4 yeni Koreli yan sanayi üreticisiyle birlikte mevcut olan yan sanayi kuruluşlarının sayısı 30’un üstüne çıktı. Tüm firmalar, Yeni i10’un daha erken üretilmesi için yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor.

Yeni yatırımla birlikte yaratılacak ek istihdam sayısı da artırıldı. Daha önce yan sanayi üreticileriyle birlikte toplam 2 bin 400 civarı olarak açıklanan yeni işçi sayısı 2 bin 800 kişiye çıkarıldı. Hyundai Assan Fabrikası’nda ise yeni yatırımla bağlantılı olarak direkt 775 kişilik ek istihdam yapılıyor olacak. Yatırım açıklandıktan sonra son 1 yıl içinde yeni istihdam edilen kişi sayısı hali hazırda 1,000 kişinin üzerine çıkmış durumda ve önümüzdeki yıl sonuna kadar hem Hyundai Assan hem de yan sanayi üreticilerinde alımlara devam edilecek. Böylece Hyundai Assan için fabrika ve yan sanayide çalışan kişi sayısı 6 bin 300 kişinin üstüne çıkmış olacak.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası, 2010 yılından bu yana üretilen i20 modelinin yanına eklenecek olan Yeni i10 ile birlikte Avrupa’nın küçük otomobil üretim üssü haline gelecek. Bantlardan çıkan araçlar özellikle tüm Avrupa ülkelerinin de dahil olduğu 30’dan fazla ülkeye ihraç edilecek. 2014 yılında 160 bin adedin üstünde, 2015 yılında da 180 bin adet civarında aracın ihraç edilmesi ve Türkiye ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir