mouse ile üzerine gelince

Hybrid= Toyota Corolla

By on 19 Ekim 2020
IMG_20201016_164034-01

Otomobil Gazetecileri Derneği (OGD) üyeleri tarafından yapılan oylamalar sonucunda 2019 yılının otomobili seçilen Toyota Corolla Hybrid bu haftaki test merkezi konuğumuz. Gelin yenilenen Corolla’yı daha yakından tanıyalım.

TASARIM&DONANIM
Üretilmeye başlandığı 1966 yılından bugüne kadar tüm dünyada 46 milyon adetten fazla tercih edilen “efsane model” Corolla’nın 12’nci nesli yollara çıktı. Türkiye’de de üretilen Yeni Corolla; Hibrit versiyonu, üstün sürüş dinamikleri, lüks ve fonksiyonel kabini, prestijli tasarımı, kaza yapma riskini minimuma indiren en gelişmiş güvenlik özellikleri ve üstün teknolojisi ile sedan otomobillerin standartlarını yeniden belirliyor.

IMG_20201016_141743-01

12. jenerasyonuyla karşımızda duran Corolla ailesinin sportif karakteri Sedan versiyonda da kesinlikle hissedilir düzeyde. Özellikle ön bölümdeki net çizgilerin agresif ışıklandırma grubuyla bir araya gelmesinden oluşan bütünlük sınıftaki iddialı tasarımlar arasında yer bulacak. Arka bölüm ise nispeten daha sakin yapıyla bütünlükte kendisine yer açıyor.

2’nci nesil Corolla’ya önden bakıldığında Toyota’nın Under Priority tasarım felsefesinin daha da evrimleştirildiği görülüyor. Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, Corolla’nın kendine has tasarım temasını oluşturmuş. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise, keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde oluşturuldu.
Arka tasarımda da, ön taraftaki dinamik tarz devam ediyor. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunun altını çiziyor. Ayrıca Corolla’nın karakteristik ön ve arka LED farları yeni modelin anında tanınmasını sağlamış.

2020-toyota-corolla-saloon-international-release-05-1118-1.jpg-1

Yeni Corolla, premium segment seviyesine yükseltilen prestijli iç tasarımı ile tamamen yenilenmiş modern kabin, mükemmel bir görsellik ve dokunsal kaliteyi sunuyor. Yeni dokulara, yeni renklere ve yeni döşemelere sahip kabin, genişlik ve ergonomi açısından da daha ileri seviyeye taşımış.

xtoyota-corolla-sedan-2019-gallery-12-full_tcm-3043-1559735.jpg.pagespeed.ic.Vr7U2QzepR

Corolla’nın kabinini daha geniş gösteren yeni ön panel ile görüş açısı artırılmış. Ön koltuğun sürüş pozisyonu alçaltılarak ağırlık merkezi düşürülmüş ve böylece otomobilde daha sportif bir oturma pozisyonu elde edilmiş.
Corolla Sedan’ın ebatlarına baktığımızdaysa 4.640 milimetre uzunluk, 1.780 milimetre genişlik, 1.435 milimetre yükseklik ve 2.700 milimetre aks mesafesi rakamlarının belirlendiğini görüyoruz. Bu rakamlara göre Corolla Sedan’ın Civic Sedan’dan uzunluk ve genişlik olarak geride olduğunu, aks mesafesindeyse ufak bir farkla önde olduğunu söyleyebiliriz.

x2019-toyota-corolla-sedan-02.jpg.pagespeed.ic.YQgWO55OR8

İşin altyapı kısmında diğer markalara göre hissedilecek en büyük fark süspansiyon sisteminde olacak. Toyota burada önle birlike arka tarafta da çok noktadan bağımsız süspansiyon mimarisini Corolla’ya dahil etmiş durumda.

Ön konsolda ortaya konumlandırılan ve kullanımı son derece kolay olan 8 inç’lik dokunmatik ekran, 3 boyut efektli 7 inç’lik renkli TFT ekranı ve ön cama bilgi yansıtan 10 inç’lik head up display (ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı) ile birleştirilmiş.

Corolla’nın tamamen yenilenmiş kabini, görselliğinin yanı sıra yüksek kalitesiyle de öne çıkıyor. Üst düzey kaliteye ve harmonik bir tasarıma sahip kabin içinde kullanılan malzemeler arasında saten krom kaplama, piyano siyahı detaylar, deri kaplamalar ve şık dikişler yer almış.

IMG_20201016_164152-01

MOTOR&PERFORMANS
Motor seçeneklerine geldiğimizdeyse markanın dizele veda felsefesinden doğan seçeneklerin devamlılığı karşımıza çıkıyor. Avrupa pazarında ilk kez hibritle satın alınabilecek olan Corolla Sedan’da 140 beygir güç üreten 1,8 litre ve 170 beygir güç üreten 2.0 litrelik benzinli motorların şu anda ön plana alındığını görebiliyoruz.

Yeni Corolla’da dördüncü jenerasyon 1.8 litre hibrit sistem, 122 HP güç ve 142 Nm motor torku üretirken; 53 kW/600V elektrik motoru ise, 0 d/dak’dan itibaren 163 Nm tork üretebiliyor.

Corolla Hybrid’de daha yüksek tork ve yeni hibrit bataryaların adapte edilmesiyle daha iyi yakıt ekonomisi sağlanmış diyebiliriz. Bununla birlikte test süremiz zarfında 5.1 lt/100 km yakıt tüketimi sunan Corolla Hybrid, sadece 80-87 g/km aralığında CO2 emisyonu salımı sundu.

xtoyota-corolla-2019-design-03-v1_tcm-11-1543574.jpg.pagespeed.ic.XIrzXs8ifW

Toyota, tüm dünyada giderek artan hibrit talebini, daha geniş çevreci modelleriyle karşılamaya devam ediyor. Hibrit teknolojisinin öncü ve lider markası Toyota, 12’nci jenerasyon Corolla’da kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisine de yer veriyor. Corolla Hybrid, kendi kendini şarj eden 122 HP güç üreten 1.8 litrelik hibrit motora sahip. Corolla aynı zamanda 132 HP’lik 1.6 litrelik benzinli motorla da satışa sunuldu.

GÜVENLİK
Öncelikle Yeni Corolla Hybrid’in tüm versiyonlarında Toyota’nın en gelişmiş güvenlik donanımları benzersiz Toyota Safety Sense özellikleri ile standart olarak sunulmuş.

Yeni Corolla’daki, yeni aktif güvenlik paketi daha yüksek çözünürlüğe sahip kamera ve milimetrik dalga radarına sahip sistemden oluşturulmuş. Tehlikeyi tespit etme konusunda geliştirilen ve fonksiyonelliği artırılan Toyota Safety Sense sisteminde, tüm hızlarda çalışan Adaptif Hız Sabitleyici sistem (ACC), otomatik şerit ortalama özelliğini içeren Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojileri de bulunuyor.

En yeni teknoloji ile üretilen Akıllı Şerit Takip sistemi şerit çizgisi belirgin olan yollarda, 50 km/saat veya üzeri hızlarda ilerlerken sinyal vermeden şerit değiştirildiğinde, sürücüyü sesli, görsel ve direksiyonu şerit içine doğru iterek uyarıyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ile beraber kullanıldığında da direksiyon desteği sağlayarak aracın şeridi ortalamasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte Yeni Corolla’da donanıma bağlı olarak Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM) gibi teknolojiler de yer alıyor.

xtoyota-corolla-sedan-2019-gallery-19-full_tcm-3043-1559747.jpg.pagespeed.ic.x2HlOOMuBf

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Corolla Hybrid Hybrid Passion X-Pack e-CVT’nin anahtar teslim satış fiyatı 325.600 TL’dir. Aracın ülkemizdeki başlangıç fiyatı ise 236 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

IMG_20201016_142001-01

YORUM FARKI
Geçen sene benimde üyesi olduğum OGD derneği tarafından Türkiye’de yılın otomobili ödülüne hak kazanan dünyada hibritin öncüsü Toyota’nın efsane modeli Corolla gerek tasarımındaki sofistike ruhu gerekse de bir üst segmenti zorlayan konfor özellikleriyle yine Toyota markasının lokomotifi olmaya devam edecek.

Şehir içi özellikle trafikte test ettiğimiz bu eşsiz Hybrid motorun ortalama yakıt tüketimi sadece 5.1 olduğunu zaten yazının içinde sizlerle paylaşmıştık. Benzinli bir otomobilin bu kadar ekonomik olması hibrit olmadığında zaten düşünülemez. Ancak Toyota mühendisleri bunu başarmış!

Sizleri fazla sıkmadan yazıma son verirken yenilenen Corolla’yı almayı düşünenlere tavsiyem önce test edin bana hak vereceksiniz 🙂

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde önce emniyet kemerinizi bağlayın ki sevdikleriniz üzümlesin!

Hakan ALKAN
facebook.com/The Makina
twitter.com/alkanhkn
linkedin.com/ Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir