Honda’dan “ECO”nomik Devrim

By on 06 Mart 2018

2011 yılından bu yana garanti şartlarını değiştirmeden LPG dönüşümüne hazır araçlar sunan Honda, dönüşümü fabrika bünyesinde gerçekleştirmeye başlıyor. Kontrolleri montaj sırasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen LPG’li Civic Sedan bu haftaki test merkezimizin konuğu oldu.

Kurduğu iş ortaklıkları ile müşterilerine yeni ve yaratıcı alternatifler geliştirmeyi sürdüren Honda, 2011 yılında İtalyan yakıt dönüşüm sistemleri firması BRC ile imzaladığı anlaşmasını daha ileri bir noktaya taşıyor.
2015 yılında yapmış olduğu 1 milyon TL’lik yatırım ile Honda fabrikasında günde 60, yılda ise 12 bin LPG dönüşümlü otomobil üreten marka, alanında uzman mühendisleriyle LPG dönüşümünde güvenliği ön plana çıkaran Civic Sedan’ı gelin daha yakından tanıyalım.

IMG_20180301_082657-01

TASARIM-DONANIM
Abisi olan ve geçtiğimiz Ekim ayında tanıtımını gerçekleştirdiği yeni Civic sedan, dış tasarımda krom bölümleri daha fazla görme şanı bulduğumuzu ifade etmek isteriz. 10. nesli ile kullanıcıların karşısına çıkan Civic Sedan ECO, Honda’nın İzmit Çayırova’da bulunan fabrikasında üretim bandındaki yerini aldı.

IMG_5655-1024x683

İçerisindeki TFT-LCD multimedya ekranının büyüklüğü 7 inç olan Civic’in sistemi; Sesli komut algılama, Apple CarPlay ve Android Auto desteğini de sunuyor. Yeni Civic in bagaj hacmine baktığımızdaysa ise 519 litrelik bir değerin sunulduğunu görüyoruz.

Honda Ar-Ge mühendisleri tarafından uzun zamandır tasarım aşamasında olan Civic Sedan eski versiyonuna oranla sanki bir evrim geçirmiş! Baştan aşağı olarak tamamen yenilenen Civic Sedan, sedan otomobilde yer alan aerodinamik ve çekici bir görünüme kavuşmuş.

novo-honda-civic-2017_2

Yenilenen Civic Sedan ECO’nun gözümüze çarpan tasarım detayları arasında yeniden dizayn edilen Xenon farlar, dinamik ön tampon tasarımı birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamlamış… Bununla birlikte 16 inçlik alüminyum alaşımlı jantları Civic Sedan’a sportif bir hava vermiş.
Yenilenen Civic Sedan’a arkadan baktığımızda ise heybetli bir duruş sergileyen yüksek yapısı bize tasarım anlamında göz kırpıyor. Yenilenen stop lambaların konumu ve bunu tamamlayan Civic logosu da bizim gözümüze çarpan tasarım detayları oldu.

Civic Sedan’ın dış tasarımındaki yeni yüz, otomobilin içine geçtiğimizde de kendini oldukça fazla hissettiriyor. Ferah iç mekânı tamamlayan ve sürücünün daha kolay kumanda tuşlarına ulaşmasını sağlayan ön konsol özellikle gece seyahatlerimizde bizi kendine hayran bıraktı.

IMG_5495-1-1024x683

Buna paralel olarak Ergonomik şekilde tasarlanan direksiyondaki kumanda butonları geliştirilmiş yol bilgisayarı i-MID’i kolayca kullanmanızı sağlıyor. Ses, müzik kanalı seçimi, saat, cruise control gibi pek çok fonksiyonlar rahatça kumanda edilebiliyor.

MOTOR-PERFORMANS
Test aracımızda yer alan 1.6 i-VTEC aynı zamanda LPG ile de çalışan motorun direksiyondan da kumanda edilebilen 5 ileri otomatik şanzımanı 4300 devirde maksimum 152 Nm tork üreterek 125 beygirlik bir güç sunuyor.

Bizce bu kasa ve ağırlıkta bir otomobilin tork oranının biraz daha yukarılarda olması gerekirdi. Yakıt tüketimine bakacak olursak test süremiz boyunca yenilenen Honda Civic şehir içinde 100 km’de ortalama 8.7 litrelik bir tüketim değeri sundu.

Rakiplerine oranla biraz yüksek bir değer gibi gözükse de Civic Sedan’ı sakin kullandığımızda ortalama 6.8 litreye kadar da yakıt değerinin düştüğünü gördük. Ayrıca Otogaz (LPG) ile çalışan Civic Eco, benzinli motorlara oranla daha fazla tasarruf sağlıyor. Dolayısıyla Honda Türkiye fabrikasında otogaz dönüşümüne hazır olarak üretilen Civic Eco hem çevreyi hem de sürücüsünün bütçesini düşünüyor.

GÜVENLİK
Bu kadar sporcu ve ekonomik bir otomobilin güvenlik ekipmanları da kendine özgü olmalı. Civic ECO’da bunun bilincinde bir otomobil olarak kullanıcısına birbirinden farklı güvenli sürüşlerini destekleyici özellikler sunmuş.

Öncelikle Civic ECO’da sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları, ABS fren sistemi, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) ve Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) gibi güvenlik özellikleri standart olarak sunulmakta. Panik fren anında fren gücünü artıran Acil Durum Fren Desteği (BA) gibi akıllı ekipmanlara da yer verilmiş!

FİYAT
Test otomobilimiz olan Honda Civic 1.6 Eco/LPG’nin anahtar teslim satış fiyatı 119.150 TL’dir.

IMG_20180302_081049-01

YORUM FARKI
Baştan aşağı yenilenerek karşımıza çıkan Honda Civic Sedan ECO, Honda severler için yeniden tasarlandı. Tasarım, konfor, yol tutuş üçgeninde rakiplerinin arasından sıyrılan Civic Sedan, bence sektöre yeni bir soluk getirdi.

Test süresi boyunca yenilenen LPG seçenekli Civic’i kullanırken bu otomobilin müşteri kitlesi tarafından aldığı övgüyü ne kadar çok hak ettiğini anladım. Şimdiden Civic Sedan’ı alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

Artı/Eksi
(+): Yol tutuş, konfor, ferah iç mekan, ekonomiklik…
(-): Beygir ve tork değerlerinin yetersizliği…

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir