Honda Civic Type R’a Mugen Dokunuşu

By on 29 Haziran 2020

Honda Civic Type R, otomobil severler için her zaman farklı bir otomobil oldu. Japon esintilerini Alman pistlerine taşıyan model hothatch severler için oldukça mantıklı ve tutkulu bir seçim.

2020 yılında ufak bir makyaj operasyonu geçiren Type R, ilk kez Tokyo Otomobil Fuarı’nda çıkmıştı. Ancak bu değişim beklentiler çerçevesinde hiç de radikal olmadı. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler sonucu altyapıda bazı parçaları güncelleyen mühendisler iç mekan kalitesini de arttırmıştı.

6786

Kaputunun altında ise herhangi bir değişim yoktu. 2.0 litre hacmindeki bu makine 306 beygir güç ve 400 Nm tork üretmeye devam edecek. Önden çekişli altyapısı, diferansiyel kilidi ve 6 ileri manuel şanzımanında da herhangi bir değişiklik yok. Ama üzülmeyin, biraz değişim arıyorsanız Mugen, Honda Civic Type R’a özel ürettiği parçalarını duyurdu.

Başlıksız-1-1

Japonya’da satışa sunulan Honda Civic Type R Mugen, karbon bir kaput ve karbon kanat spoileri gibi Mugen ruhunu yansıtacak özel parçalar barındırıyor. Üstelik bu parçalar sadece gözümüze güzel gözüksün diye de üretilmemiş.

jklkjl

Tüm değiştirilen parçalar, ısı dağılımını ve genel aerodinamik kaliteyi geliştirmek için bilgisayar analizine tabi tutulmuşlar. Karbon parçaların göreve gelmesi ile birlikte yaklaşık 20 kilo tasarruf da sağlanmış. Oldukça pahalı olan Mugen setinin Japon pazarının dışına çıkıp çıkmayacağı ise henüz belli değil.

gdfgdfgdfg

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir