Honda Civic Dizellendi

By on 05 Temmuz 2018

Honda’nın geçtiğimiz Ekim ayında tanıtımını gerçekleştirdiği yeni Civic sedan için performans ve ekonomi adına bir adım ileri gitme zamanı geldi. Sedan modelinin en güçlü ve ekonomik versiyonu olan RS dizel ile karşımıza çıkan Honda, modelin üretimini ülkemizde gerçekleştiriyor.

Yaşlısı, genci tarafından tercih edilen Honda Civic, ilk kez 1972 yılında görücüye çıktı. O dönemde sadece iki ve üç kapılı versiyonları satılan modelin beğenilen ve ekonomik yapısı ile Japonya’yla birlikte özellikle Amerika ve Avrupa pazarlarında da kendisine haklı bir yer edindi.

PHOTO_20180630_142614

Ülkemizde Japon arabaları deyince ilk akla gelen markalardan ve modellerden birisi olan Honda Civic milyonlarca bağımlısı olan bir otomobil olmayı başarıyla sürdürüyor.

Satışa sunulduğu andan itibaren kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanan ve satış rakamlarıyla markanın yüzünü güldüren yeni Civic’in RS versiyonu da bu başarının devamında Honda için büyük önem arz ediyor. Honda’nın, performans değerlerinin yanı sıra yakıt verimliliği, güvenliği ve iç mekan kalitesi üzerinde yoğun mesai harcadığı RS fiyatıyla da ulaşılabilirlik adına olumlu sayılabilecek bir seviyede. Bizde otosevdasi.com olarak sizler adına test ettik.

PHOTO_20180630_142550

TASARIM-DONANIM
Sahip olduğu DNA’ya bağlı kalarak sunduğu sportif dinamikleri ve konforu bir araya getiren yeni Honda Civic dizel, sıradışı bir deneyim sunmak için tasarlanan bir sporcu… Özellikle arka tasarımında yer alan ortada çift egzoz çıkışı ve bagaj üstü spoyleri içeren ve sportif yapıyı güçlendiren tasarım detayları ile dikkatleri üzerinde toplamayı başaran yeni nesil Civic Hatcbakc’in ön tasarımı da rakiplerini kıskandıracak nitelikte olmuş.

Honda’nın standart Civic versiyonunda verdiği tasarım diline RS ile küçük değişimlerle eşlik ettiğini görüyoruz. Dış tasarımda krom bölümleri daha fazla görme şanı bulduğumuz RS’tee arka tarafa geçtiğimizde bir RS logosu ve spoyler ile karşılaşıyoruz.

IMG_20170816_142209

10. nesli ile kullanıcıların karşısına çıkan Civic Sedan dizel, Honda’nın İzmit Çayırova’da bulunan fabrikasında üretim bandındaki yerini aldı.

Siyah ve beyaz rengin yanı sıra Honda’nın “Ralli Kırmızısı” adını verdiği renk seçeneği bulunan RS’te (test aracımızda olan) donanım bazında da; koruma, spor ve ışık paketlerini ayrıca satın alma opsiyonu sunulmuş.

Adsız

Civic’in ön bölümünde aracın karakterini de yansıtan geniş hava kanallı sportif tampon yer almış. Dolayısıyla eni Civic’in tasarımındaki sert ve keskin çizgilerle yumuşak ve dinamik kıvrımlar, ona hem şık hem de sportif bir ruh katmış.

Aracın içerisinde girdiğimizde ilk olarak versiyon logosunu taşıyan sportif koltuklar gözümüze çarpıyor. Kırmızı dikişlerle bu sportif hattı devam ettiren Honda, dananım bazında ailenin diğer üyeleriyle benzer yapıda parçalarla donatmış.

PHOTO_20180630_142353

Baktığımız zaman çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, 7 inçlik multimedya ekranı, elektronik park freni, deri direksiyon ve yağmur sensörü gibi donanımlar aracın öne çıkan donanımları arasında gözümüze çarpıyor.

İçerisindeki TFT-LCD multimedya ekranının büyüklüğü 7 inç olan Civic RS’in sistemi; Sesli komut algılama, Apple CarPlay ve Android Auto desteğini de sunuyor. Yeni Civic RS’in bagaj hacmine baktığımızdaysa ise 519 litrelik bir değerin sunulduğunu görüyoruz.

Aracın içerisinde girdiğimizdeyse ilk olarak versiyon logosunu taşıyan sportif koltuklar gözümüze çarpıyor. Kırmızı dikişlerle bu sportif hattı devam ettiren Honda, dananım bazında ailenin diğer üyeleriyle benzer yapıda parçalarla donatmış.

Baktığımız zaman çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, 7 inçlik multimedya ekranı, elektronik park freni, deri direksiyon ve yağmur sensörü gibi donanımlar aracın öne çıkan donanımları arasında gözümüze çarpıyor.

PHOTO_20180630_142641

MOTOR-PERFORMANS
Yeni Honda Civic’in motor kaputunun altına gizlenmiş olan 1.6 litrelik 1.6L DOHC i-DTEC Dizel Motor, maksimum 4000 devirde 120 PS güç elde edip 2000 devir aralığında ise 300 Nm Torkuyla desteklemiş. Altı ileri manuel şanzımana sahip olan bu sporcu motorun yakıt tüketim seviyesi ise şehir içinde ortalama 4 litreye kadar düşürmeyi başardık!

Fabrika verilerinden bile aşağıda yakıt tüketimine ulaşmamız kısa zaman zarfında kolay olmasa da otosevdasi.com olarak almış olduğumuz test otomobillerindeki önceliğimiz olan en düşük yakıt sarfiyatı hedefimize bu otomobil ile de başarıyla ulaşmış olduk.

Bu değere ulaşırken her zaman bahsettiğimiz gibi sakin kullanım olmazsa olmazımızdır. Aracın gücünün büyüsüne kendini kaptıracak olursanız ise bu yakıt değeri 7 litrelere kadar çıkar bizden uyarması.
1400 kg’luk bir makine için bu değerler bizce gayet doğal… Aynı zamanda kısa vites geçiş aralıklarının mükemmel seviyede olduğu Civic’in yol tutuşuna ise diyecek kelime bulamıyoruz zira mükemmel.

GÜVENLİK
Bu kadar sporcu bir otomobilin güvenlik ekipmanları da kendine özgü olmalı. Civic’de bunun bilincinde bir otomobil olarak kullanıcısına birbirinden farklı güvenli sürüşlerini destekleyici özellikler sunmuş.
Öncelikle Civic dizelde sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları, ABS fren sistemi, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) ve Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) gibi güvenlik özellikleri standart olarak sunulmakta. Panik fren anında fren gücünü artıran Acil Durum Fren Desteği (BA) gibi akıllı ekipmanlara da yer verilmiş!

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Civic 1.6 Executive dizelin anahtar teslim satış fiyatı 141.050 TL’dir.

PHOTO_20180630_143157-01

YORUM FARKI
Yazı girişinde de bahsettiğimiz gibi dünyada bağımlısı milyonlarca olan ve ismi ilk günkü gibi değişmeden günümüze kadar gelen bir Japon markası olan Honda Civic, gerek geçmişten günümüze gelişerek geldiği sportif duruş geleneği gerekse de sağlamlığı ile fanatiklerinin her zaman gönlünde taht kuran bir otomobil…

Bu kadar iddialı bir giriş yaptım zira elimize her aybaşı gelen 2. El satış raporlarında baktığımda Civic markasının ülkemiz tüketicisi tarafından hep üstlerde olduğunu gözlemledim. Bu ilgiye kayıtsız kalmayan Japon mühendisler de birbiri ardına keskin bakışlı Civic’leri Türk ve dünya tüketicisinin beğenisine başarıyla sundu.

Bizim millet sizlerin de iyi bildiği üzere halk tabiriyle doğuştan façalı otomobillere olan ilgisi hep tavan yapmıştır. Honda’da bunu çok iyi bilen bir üretici olarak geçmişten beri hep ilgi çekici tasarımlara ve de faça diye tabir edilen modellere imza atmıştır.

Ben oldum olası spor otomobillere ve de doğuştan fiyakalı (yani halk tabiriyle façalı) makinalara hayranlık beslemişimdir. Bunu kim beslemez ki? 🙂

Civic dizel RS’in genleri bundan 54 yıl öncesine dayandığını biliyor muydunuz? Günümüz de modifiye tutkunlarının tutkusu olan Honda 1963’de ilk spor otomobili S500‘ü ve küçük pikap T360′ı üretti. Buna paralel olarak Honda’nın ilk ürettiği 1972 model Civic ise 2 milyonun üzerinde üretimi gerçekleşti. Bu kadar tarihi bilginin ışığında yenilenen tasarımıyla Civic RS’in alt yapısının ne kadar sağlam olduğunu da biraz olsun anlatabilmişimdir diye düşünüyorum.

Benimde test sürem boyunca adrenalini yakından yaşadığım bu otomobili kullanırken ki sürüş deneyimim diğer otomobillerin yanında bir adım öteye gittiğini belirtmek isterim. Genç kardeşlerimizin tercihleri arasında hep ilk sıralarda olduğu ve de fiyat anlamında da ulaşılabilir aralıklarda olan Civic ailesinin bu yeni üyesini eminim sizde kullandıktan sonra çok beğeneceksiniz.

Şimdiden bu keyifli sporcuyu tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir