Hibrit= Toyota Auris [VİDEO]

By on 26 Aralık 2017

Bu yılki İstanbul Autoshow’a sadece hibrit modellerini getirerek elektrik ve içten yanmalı motor birlikteliğinin artık günümüz teknolojisi olduğunu bir kez daha kanıtlayan Toyota bu dönüşümün öncülerinden olmaya devam ediyor. Yaris hibrit ile başlayan macerasını yakın zamanda C-HR ile taçlandıran ve ciddi bir ilgi gören marka C segmentindeki modeli Auris’i de maceraya katarak opsiyonlarını çoğaltarak elini güçlendiriyor.

Güç ünitesinde Toyota C-HR’da olduğu gibi 1.8 litrelik benzinli ve elektrik motor kombinasyonlarının sunulduğu Auris hibrit beş farklı donanım seçeneğiyle kullanıcılarla buluşuyor. Donanım seviyelerine göre değişmekle birlikte araçta yağmur sensörü, park sensörü, geri görüş kamerası, far asistanı, hız sabitleyici, panoramik cam tavan ve LED teknolojisine sahip ışıklandırma grubu gibi sınıfının gerekliliklerini karşılayan opsiyonlar sunulmuş.

Fiyat olarak şu an için lansmana özel indirimlerle kullanıcılarla buluşan Auris hibrit, daha önce hibrit araç kullanmamış ve bu yönde bir düşünce sahip olan kullanıcıların dikkatini çekecek gibi gözüküyor.
Yılın ilk 6 ayında Avrupa’da 43 bin 114 adet satılırken, toplam Auris satışlarındaki payı ise yüzde 64’e yükseldi. Toyota’nın en çok tercih edilen modellerinin başında gelen Auris’in toplam satışları içinde hibrit versiyonunun oranı Avrupa’nın önde gelen ilk 5 pazarı olan Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere’de ise 35 bin 485 adetlik satışla yüzde 72’ye kadar çıkıyor. Bunun yanında ayrıca; Batı Avrupa’da da Toyota satışlarının yüzde 50’si hibrit otomobillerden oluşuyor.

IMG_20171223_100902-01

TASARIM-DONANIM
Öncelikle Yeni Auris’in dış tasarımında daha dinamik bir yapıya kavuşturulduğunu belirtmek isteriz. Halefinin yumuşak kıvrımlarının aksine yeni Auris’in sert geçişkenli omuz çizgileri ve tamamen yenilenmiş keskin ön tasarımı bunun en bariz kanıtı olsa gerek.

Ön tasarım demişken bu konuyu biraz açalım… Yazının başında da belirttiğimiz üzere Toyota markası yeni nesil otomobillerinin ön tasarımında radikal sahip oldu ve bizce de çok güzel oldu. Yenilenmiş Auris’de bu felsefenin bir üyesi olarak ön tasarımda yeniliklere gitmiş. Geriye doğru uzanan ince far yapısının ortasında ızgarayı ikiye bölen krom çizgi ve tamamlayıcısı olan Toyota logosu markanın karakteristik özelliğinin yansıması diyebiliriz.

IMG_20171223_100818-01

Bunun yanında ince çizgi halinde tasarlanmış ve yine krom çerçeve ile süslenmiş alt ızgara bölümü ve krom çerçeveli sis farları da Auris’in yüzünün tamamlayıcısı unsuru olmuş. Otomobilin yan görünümünde ise kapı üzerinden geçirilen iki şerit halindeki dik omuz çizgileri Auris’e dinamik ve kendinden emin bir görünüm kazandırmış.

Auris’in arka yüzene bakacak olursak ise dar üçgeni andıran ve otomobilin ön tarafına doğru devam eden arka stoplar gözümüze çarptı. Gövde ile birleştirilen arka tampon ve dik çizgi olarak tasarlanan ince arka sis farları da otomobilin arka yüzündeki diğer tasarım olgusunu oluşturmuş. Bununla birlikte arka tamponu ikiye ayıran krom çizginin altındaki plastik bölümde aracın arka tasarımına katkıda bulunan diğer bir etken…

toyota-auris-2015-exterior-tme-028-a-full_tcm-3043-1007994

Yeni Auris’in dış tasarımındaki bizi cezbeden etkisinin otomobilin kokpitine geçtiğimizde devam edeceğini sanmıştık ancak tamamen yanıldığımızı anladık. Bunun sebebi otomobilin dış tasarımında gösterilen özenin bizce yeterince iç tasarıma gösterilmemesi… Genel olarak bakıldığında çok sade görünümün kullanıldığı iç mekânda dik tasarlanmış ön konsol krom geçişlerle desteklenmeye çalışılmış. Bunun yanında Auris’in ferah iç mekâna sahip olduğunu ve arka diz mesafesinin de yeterli seviyede olduğunu belirtmeden geçmemek gerekir.

IMG_20171223_092935-01

Orta konsola yerleştirilen 6.1 inç büyüklüğündeki dokunmatik Toyota Touch sistemi sayesinde aracın müzik sistemi ve geri görüş kamerasına hakim olabiliyorsunuz. Buna paralel olarak ön konsolda kullanılan krom detaylar da şık bir görünüm kazandırmış. Yeni Auris’in öne çıkan konfor özelliklerini sayacak olursak; Hız sabitleyici, geri görüş kamerası, ısıtmalı ön koltuklar, çift bölgeli otomatik klima, USB/Aux girişi, direksiyondan kumandalı Bluetooth sistemine yer verilmiş.

MOTOR-PERFORMANS
Öncelikle Avrupa’da verilen teşvikler ile büyüyen hibrit otomobil pazarı, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl ekim ayında getirilen ÖTV teşviği ile ivme kazanmış durumda. Bu teşvik ile Toyota Auris Hybrid Türkiye’de dizel otomobil modellerinin fiyat seviyesinde satışa sunuluyor.

Test otomobilimiz olan Toyota’nın en popüler hibrit modellerinin başında gelen Auris Hybrid, 99 bg’lik 1.8 litre benzinli motor ve 82 bg güç üreten elektrikli motoru bir arada kullanıyor. Kombine olarak 136 beygir güce sahip olan Auris Hybrid’in 100 km’de sadece 4.1 lt’lik yakıt tüketim ortalaması bulunuyor.

GÜVENLİK
Birbirinden önemli güvenlik ekipmanları ile donatılan Yeni Auris’de 7 hava yastığı standart olarak sunulmuş! Bunun haricinde ise EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi, yokuş kalkış desteği, araç denge kontrol sistemi ve fren destek sistemlerine yer verilmiş.

FİYAT
Test otomobilimiz olan Audi Hibrit 1.8 Hybrid e-CVT Premium’un anahtar teslim satış fiyatı 123.500 TL’dir. Ülkemizdeki Hibrit modellerinin başlangıç fiyatı ise 102 Bin TL’den başlamaktadır.

VİDEO

YORUM FARKI
Öncüsü olduğu bu segmentte 2017 yılının Ocak-Haziran döneminde 208 bin 300 adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştiren Toyota, geçen yıla oranla yüzde 44 oranında bir artış yakaladı. 2016 yılında da Avrupa’da 423 bin 968 adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştiren Toyota yüzde 68’lik pay ile lider konumdaydı. Toyota, Auris Hybrid’in yanı sıra C-HR Hybrid, Yaris Hybrid ve RAV4 Hybrid ile Avrupa hibrit pazarını 2017’de de domine etmeyi sürdürüyor.

Avrupa’da verilen teşvikler ile büyüyen hibrit otomobil pazarı, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl ekim ayında getirilen ÖTV teşviği ile ivme kazanmış durumda. Bu teşvik ile Toyota Auris Hybrid Türkiye’de dizel otomobil modellerinin fiyat seviyesinde satışa sunuluyor.

Sessiz ve konforlu yolculukların aynı zamanda keyifli olmasını sağlayan Auris Hybrid, Türkiye’de Active, Advance ve Premium olmak üzere üç farklı donanım seçeneğiyle sunuluyor. Yüksek sürüş keyfi, sessizliği ve teknolojisi ile üstün Toyota DNA’sını vurgulayan Auris Hybrid, sunulan skypack opsiyonu, joystick tasarımlı vites kol mekanizması ile hem tasarımıyla hem de teknolojisi ile farkını ortaya koymayı sürdüren bir otomobil.

Dolayısıyla 2017’yi “Hibrit Yılı” ilan eden marka; CH-R Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Prius ve son olarak Auris Hybrid ile birlikte Türkiye’deki ürün yelpazesini daha da genişletmiş oldu.

Toyota ailesinin en nadide üyelerinden biri olan yeni nesil Auris, halefine oranla tamamen yenilenen tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor! Ancak bana sorarsanız otomobilin dış tasarımındaki inceliği kokpit kısmında fazla göremedim. Bunun nedeni ise iç tasarımda yeterince sofistike çizgilere yer verilmemesi diyebilirim.

Bununla beraber ferah iç mekân genişliğini de es geçmemek gerekir! Genel olarak bakacak olursak yeni nesil Auris gerek cimri yakıt tüketimi gerekse de geniş iç mekânıyla fanatiklerinin ilgisini çekmeye devam edeceğe benziyor.

Auris Hibrit’i tercih edeceklere şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Önemli Not: Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir