Her şeyi Yapıyor, Sadece Uyarmıyor!

By on 13 Aralık 2012

Sizi bilmem ama trafikte tahammül edemediğim tek bir şey varsa o da amaçsız yere çalınan “KORNA”…

Araçlara kornanın niye konduğuna bakıyorsunuz… Bir de kullanımlara… Ortaya çıkan sonuç felaket
Arabalardaki kornalar ne içindir, ne işe yarar? Çok net, sade… Avrupa’ya o kadar özeniyoruz, hiç mi bununla ilgili bir özentimiz olmadı? Korna “arabanın diğer arabalardaki sürücüler ve sair yayalar tarafından fark edilmesi gerektiğinde kullanılması icap eden uyarma aracıdır.” NOKTA!

Korna, medeni olmayan toplumlarda, ilkel bir ‘Yolumdan çekil!’ gürültüsüdür. Zart zart, kafamız şişiyor, yeter nedir bu böyle, sinirimizi bozuyor, kavgalar da o yüzden… Gerçekten ne işe yarar bu korna…


HER KORNA BİR MESAJ

  1. “Yolumdan çekil, yoksa      kaza olur, çünkü ben öne geçeceğim! ( Ben öne      geçmez isem çarparım demektir)
  2. Diğer araçtaki bayan sürücüyü taciz etmek içindir.
  3. Sana küfrediyorum şu an!
  4. Asker uğurlama, evlilik konvoyu      gibi keyifli durumlarda…
  5. Minibüs şoförleri için “Ulan      binecekseniz binin, binmezseniz kafanızı şişiririm” demek      içindir.
  6. Sıkışmış trafikte stres      katsayısı yükselmesine sebep olmaktır. Trafikte kornoya bassan ne      olacak, orası tartışılır…
  7. Işıklarda yeşil yansın diye      bekleşen araçlara “Bekleme yapma” uyarısını mütemadiyen yapabilmek      içindir. Ne de olsa kırmızı yanmasına ramak kalmıştır!
  8. Dolmuşçuların birbirlerine -küfür içermeden- kendi      aralarında konuşma şeklidir. (“Sen benim önüme geçtin, yolcuyu      aldın, adi herif” gibi…)
  9. Yaya geçidinden yahut ışıklardan      tıpış tıpış geçen yayalara haddini bildirmek, “Ulan      kaldırın kıçınızı da çabuk geçin” diyebilmek için      sürücünün kullanımına sunulmuş bir gereçtir.
  10. (YAPILANLARA GÖRE MAALESEF EN ÖNEMSİZİ) Tehlike      anında etraftaki yayaları ya da sürücüleri uyarmaya yarayan, mecbur      kalmadıkça kullanılması kabalık sayılan, mümkün olduğunda ise kullanılmayarak      gürültü kirliliğine pozitif bir katkı sağlanması amaçlanan,      modern insanların kullanmaktan kaçındıkları bir araç aksamıdır korna…

Ve ben de kornasız araç isteyen taraftayım!

KORNA İLE İLGİLİ LÜZUMSUZ BİLGİLER

İcadı ve kullanılmaya başlanması 1800’lü yıllara dayansa da, elektrik akımıyla çalışan ve günümüzde kullanılanların atası sayılan ilk korna, asıl adıyla klakson 1900’lü yılların başında Edison’un ortağı Miller Reese Hutchison tarafından yaratıldı.
Klaksonu, araçlarda ve bisikletlerde kullanılmak üzere ilk imal eden ise 1908 yılında üretim haklarını satın alan Amerikalı F. W. Lowell oldu.
 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir