Her Kızımız Bir Yıldız Projesi‘nin Yıldız Kızlar‘ı İstanbul’da…

By on 02 Temmuz 2013

Mercedes-Benz Türk A.Ş. ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin 2004 yılında başlattığı “Her Kızımız Bir Yıldız” sosyal sorumluluk projesi kapsamında desteklenen öğrencilerden bir grup projenin geleneksel bir etkinliği olan “yaz buluşması” için 1 hafta boyunca İstanbul’da ağırlanacak.

Her yıl farklı illerden davet edilen öğrenciler, bu yıl Amasya, Kars, Şanlıurfa, Sivas, Tarsus ve Van’dan  seçildiler.  Burslu kızlar İstanbul programının ilk gününde Mercedes-Benz Türk yöneticileri, bayileri ve basın mensupları ile biraraya geldiler. Toplantıda “Her Kızımız Bir Yıldız” bursiyeri olan Tarsus IMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Havva Yarıcı’ya, TÜBİTAK Bilim Yarışmasında Mersin Bölge Birincisi olması nedeniyle ödül verildi.

Program kapsamında Prof.Dr.Türkan Saylan’ın mezarını da ziyaret edecek olan Yıldız Kızlar, İstanbul gezileri sırasında Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın yanı sıra, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Akvaryum, İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret ederek İstanbul’un sosyal ve kültürel zenginliklerini daha yakından tanıma fırsatını bulacaklar. Her Kızımız Bir Yıldız projesi, olanakları kısıtlı, ancak çalışkan ve kısa sürede meslek sahibi olmayı hedefleyen ilköğretim okulu mezunu kız öğrencileri mesleki eğitime teşvik etmeyi amaçlıyor.

Mercedes-Benz Türk bu kapsamda, kız çocukların eğitime katılımını artırma ve eğitimde kız – erkek eşitliğine katkı sağlama çalışmaları yürütüyor ve  öncelikle teknik meslek lisesi öğrencilerine burs vererek, burslu kızlarına staj olanakları sağlayarak ve mezuniyet sonrasında da başarılı olanları şirket  ihtiyaçları doğrultusunda istihdam ederek genç kızların teknik mesleklerde söz sahibi olmalarını sağlıyor.

2004/2005 ders yılında 200 kız öğrenci ile başlayan proje kapsamında, Mercedes-Benz Türk’ün yanı sıra şirketin bayileri, yan sanayi firmaları ve Mercedes-Benz Türk çalışanlarının da desteği sayesinde bugün 1000 ‘den fazla öğrenciye burs veriliyor. Yıldız kızlara verilen bursların  %86’sı teknik lise, %50’si sanat, geri kalan bölümü ise sağlık ve diğer bölümlere verilen burslardan oluşuyor.  Üniversitelerde ise burs dağılımı  %77 teknik, %28 sosyal olarak görülüyor. “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinin başlangıcından günümüze 838 bursiyer meslek lisesinden  mezun oldu. 288  yıldız kız üniversite sınavını kazandı ve 32 bursiyer üniversiteden mezun oldu.

Kamuoyunun da takdirini kazanan Her Kızımız Bir Yıldız projesi, 2006 yılında Platin Dergisi’nden “En İyi Sosyal Sorumluluk”  kategorisinde  “Zirvedekiler”, 2007 yılında Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nden (TÜHİD)  “Eğitim”  Kategorisinde “En İyi Sosyal Sorumluluk“  ödülüne layık görüldü. Proje aynı zamanda  Altın Pusula  ve  ODD Satış İletişim Ödülleri ile  2010 Gladyatörleri  kapsamında “Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” ödüllerini de kazandı.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir