Hem Atak, Hem Cimri: Skoda Rapid 1.6 TDI!

By on 29 Nisan 2013

Skoda fanatiklerinin merakla bekledikleri Rapid ülkemizde yollara çıktı. Farklı ön tasarımı ve ferah iç mekanıyla dikkatleri üzerine çeken Skoda Rapid’in bizde Oto Sevdası olarak 1.6 litrelik dizel motorunu ilk kez sizler için test etme fırsatı yakaladık. 2013 yılında Yüce Motor’un satış rakamlarında önemli bir etken teşkil edecek olan Rapid’i yakından tanımaya ne dersiniz?

TASARIM

Skoda’nın yeni nesil karakteristik özelliklerini bünyesinde barındıran Rapid’de ön ızgara ve keskin ön far grubu otomobilin olduğundan geniş gözükmesine olanak sağlamış! Buna paralel olarak keskin kenarlı sis lambalarına kombine edilmiş olan Skoda logosu ve çıkıntılı motor kaputu ilk gözümüze çarpan tasarım detayı oldu. Rapid’e yandan baktığımızda ferah bir otomobilin ipuçlarını görebiliyoruz.

Yandan başlayarak arka bagaj kapağına kadar uzanan yan omuz çizgisi otomobile şık bir görünüm kazandırmış! Rapid’in arka bölümünde ise ön farlarda kullanılan keskin çizgilerin arka farlarda da kullanıldığını görüyoruz. Yan kısıma doğru genişleyen büyük arka stop lambaları özellikle gece yolculuklarında güzel bir görüntü ortaya çıkmasını sağlıyor. Dolayısıyla Rapid dış tasarım olarak şık ve dinamik bir otomobil olmuş!

KONFOR VE İÇ MEKAN

Ferah iç mekanıyla bizi karşılayan Skoda Rapid’in kaliteli malzeme işçiliği ve kolay temizlenebilir geniş ön konsolu, saklama bölümleriyle konforlu bir yolculuk yapmamıza sağladı… Krom çerçeveli devir ve hız göstergeleri kolay okunabilir. Ayrıca yol bilgisayarı bizce şık ve sade bir detay olmuş. Bununla birlikte radyo, klima ve araç içi kontrol düğmeleri, pratik ve kolay erişilebilir bir şekilde yerleştirilmiş.

Otomobilin konfor özellikleri arasında CD ve MP3 çalar, yokuş kalkış desteği, tam otomatik klima (test aracımızda bulunuyor.)yer almış… Ayrıca geniş iç mekanı destekleyen 530 litrelik bagaj haznesi, koltuklar yatırıldığında 1470 litreye kadar çıkabilmekte! Bu rakamlar Rapid’in tam bir aile otomobili olduğunun da en önemli kanıtı olsa gerek…

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Oldukça ekonomik dizel motora sahip olan test aracımızda 1.6 litrelik TDI motor kullanılmış. Volkswagen otomobillerinde de kullanılan bu cimri motor 105 PS’lik gücü 250 Nm’lik yerinde tork oranıyla desteklemiş! 5 ileri manuel vitesini test ettiğimiz Rapid’de müşterilerin isteği doğrultusunda 7 iler DSG şanzımanı da temin edebilirler. Vites geçiş aralıklarınız sık ve sorunsuz işlediği manuel vitesi kullanırken bizde oldukça keyifli dakikalar geçirdik. Ancak yoğun İstanbul trafiğini de göz önüne alacak olursak bizce DSG şanzımanı tercih etmeniz uygun! Gelelim 1.6 litrelik TDI motorun yakıt sarfiyatına… Şehir içinde kullandığımız bu cimri motor test süremiz boyunca 100 km’de ortalama 5.8 litrelik süper bir yakıt değeri sundu ve ne kadar ekonomik bir otomobil olduğunu bize kanıtladı!

GÜVENLİK

Öncelikle 2012 yılında girdiği EuroNCAP güvenlik testlerinden beş yıldız almış bir marka Rapid! Üstün güvenlik ekipmanları ile donatılan Skoda Rapid’de standart olarak sunulan ekipmanlar arasında, sürücü-yolcu ve perde hava yastıkları, ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü), ABS (Kilitlenmesiz Frenleme Sistemi), MSR + ASR + HBA, kaza sırasında yakıt akışını kesme sistemi yer alıyor.

FİYAT

Test aracımız olan Skoda Rapid Elegance 1.6 TDI’ın anahtar teslim satış fiyatı 49.990 TL.

SONUÇ

Benim Skoda modellerine karşı sempatim gün geçtikçe artıyor! Bunun sebebi ise marka Yüce Motor çatısı altına geçtikten sonra birbiri ardına yeni modelleri ülkemize getirmesi olarak görülebilir! Yeni nesil Skodaların genelinde kullanılan karakteristik ön görünüm ve ekonomik motor seçenekleriyle bence 2013 yılı Skoda açısından atılım yılı olabilir. Yeni Rapid ise bu atılım içerisinde rolü en etkin otomobil olacaktır… Dizel motorunu test ettiğim Rapid özellikle ferah ve konforlu iç mekanı, 530 litrelik bagaj hacmiyle geniş ailelerin dikkattini çekecektir. Sınıfında yer alan en güçlü rakibi Jetta dizel ile arasındaki ciddi fiyat farkı bence Rapid’i bir adım öne çıkarıyor! Oldukça ekonomik olan bu otomobili ben kullanırken çok keyif aldım.Sizde Rapid’i kullanınca bana hak vereceksiniz! Rapid’i tercih edeceklere şimdiden kazasız ve keyifli sürüşler dilerim…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir