Hayvan Sevgisi

By on 02 Ağustos 2019

Hayvanlar insanların sevgileri üzerinde asla menfaat beslemezler, sahiplerinin sevgilerine tıpkı insanlar gibi karşılık veremezler, fakat sahiplerine bağlıdırlar.

Hayvanların etinden sütünden yararlandığımız gibi dostluklarından da faydalanırız. Hayvan sevgisi çok önemli bir sosyal ihtiyaçtır. Hayvanların insanlar üzerinde iyileştirici etkileri de vardır. Bunlar bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

Türkler tarih boyunca hayvanlarla iç içe yaşamış, onlara ayrıcalıklı değer vermiş, sevmiştir. Türkiye’de ilk hayvan sevenleri bir araya getiren cemiyet 1912 yılında Himaye-i Hayvanat Cemiyeti adı ile kurulur.

Öyle ki bir zamanlar Osmanlıda hayvanlar ile ilgili yapılan bazı miraslar batılıları dahi şaşırtmıştır. Örneğin kuşların beslenmesi için bir yılda o zamanlar 30 altın ayrılmıştı. Kuş köşkleri, Bursa’daki leylek evleri, Üsküdar’da kedi hastaneleri bunlara örnektir.

Çocuklarımıza hayvan sevgisini küçükken öğretmeliyiz. Doğanın dengesini hayvanların sağladığını çocuklarımıza anlatmalı ,özellikle sokak hayvanlarını sevmeliyiz. Onlara eziyet edenleri uyarmalıyız.

Dinimizin ve insanlığımızın gereği de budur.

Hoşçakalın Sağlıcakla Kalın…

Seda Sezer Şahin

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir