Hayat Felsefesi Adrenalin Olanlara… BMW 3.28i!

By on 11 Mart 2013

Hayat Felsefesi Adrenalin Olanlara… BMW 3.28i!

BMW ailesinin altıncı neslinde satış rakamlarını alt üst etmeye devam eden üyesi BMW 3 serisi, bu yılın başında geçirdiği bir nevi evrimle müşterilerinin beğenisini kazanmaya devam ediyor! Kemikleşmiş 3.28i müşterileri iyi bilirler, bu otomobili kullanırken alınan keyif diğer sedan modellerden almanız biraz zordur… Bizde bunu daha yakından tanımak ve size tanıtmak adına BMW’nin bu yakışıklı üyesi olan 3.28i test etme fırsatını yakaladık!

TASARIM

BMW 3.28i makyajdan geçirilerek tüketicilerin karşısına çıktı. Dış tasarımına göz atacak olursak yenilenen 3 serisinin en karakteristik özelliği ön tasarımında olmuş! Sportif ve şık tasarım unsunlarını bünyesinde barındıran Yeni 3.28i’nin önden baktığınızda çatık kaşlı ve agresif bir görüntüyle bizi kendine hayran bıraktı… Genel görünüm itibariyle baktığımızda ise hafif yuvarlatılmış hatlara kavuşan yeni 3 serisini kaslı yapısı çok iyi tamamlamış.

Otomobilin arkasına geçtiğimizde ise bir önceki nesline oranla fazla bir fark göremedik dersek yalan olmaz. Ancak otomobilin ön tasarımında kullanılan akıcılık arkasında da çok iyi bir şekilde birbirini tamamlamış! Bununla birlikte BMW 3 serisi sedanın yandan görüntüsü genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor… Tabiî ki BMW mühendislerinin bu tür tasarım olgusu otomobile coupe stilli bir görünüm kazandırmış!

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yeni BMW 3 serisi sedanın iç tasarımında öncelikle söylemek gerekirse yüksek kalitede sunulan malzeme işçiliği ilk olarak dikkatimizi çekti. Bu işlevsellik otomobilin kokpit bölümüne geçtiğimiz anda bizi adeta sarıp sarmaladı. Asimetrik olarak bir el uzaklığında tasarlanmış olan orta konsol bölümü ve bunu tamamlayan yüksek çözünürlüklü iDrive monitörü sayesinde sürücü ve yolcunun istediği bütün konfor özelliklerini kumanda edebilmesi çok kolay hale getirilmiş! Buna paralel olarak klasik BMW modellerinde yer alan etli ve şık üç kollu deri direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış tuşlar sayesinde yolculuğumuz esnasında dikkatimizi yola vermemizi sağladı…

Yeni BMW 3 Serisi Sedan’da ilk kez sunulan özelliklerden biri de Konforlu Giriş özel donanımıyla birleştirilen temassız bagaj kapısı açma özelliği… Bu sizi yorucu bir alışveriş sonrasında çantalarınızı taşırken anahtarınızı arama zahmetinden kurtarıyor. Arka tamponun altında ayağınızı hareket ettirmeniz bagaj kapısının açılma mekanizmasını aktif hale getirerek bagaj kapısı kilidinin ve de bagajın otomatik olarak açılmasını sağlıyor! Konfor özellikleri bakımından da BMW mühendislerinin geliştirdiği iDrive teknolojisine değinmeden geçmemek gerekiyor.

Bu teknolojinin en önemli özelliği Navigasyon, otomatik klima kontrolü özellikleri ve BMW Assist gibi konfor işlevleri merkez konsoldaki iDrive Controller ile kullanılıyor olması! Bu sayede radyo ve müzik CD’si menülerine tek tuşla erişebilir durumda olabiliyoruz… Bununla birlikte diğer öne çıkan konfor özellikleri ise geri görüş kamerası, park asistanı, Bluetooth sistemi, navigasyon, internet gibi özelikleri de sayabiliriz.

YAKIT TÜKETİMİ VE PERFORMANS

Yeni BMW 3 serisi sedan modellerinde Türkiye pazarına TwinPower Turbo teknolojisiyle çalışan iki adet yüksek torklu, düşük yakıt tüketimli motor seçenekleriyle sunuluyor. CO2 yasal normlara uygun olarak üretilen bu muhteşem motorlar sayesinde BMW’nin çevreye ne kadar saygılı olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Test aracımıza gelecek olursak, 2.0 litrelik sekiz ileri otomatik şanzıman ve benzinli motora sahip bu otomobilimiz, 1250-4800 kısa devir aralığında maksimum 350 Nm gibi muhteşem bir güç sunarken 245 PS’lik beygir gücüyle rakiplerinin oldukça üzerinde bir değerle karşımıza çıktı! Test süremiz boyunca şehir içinde ortalama 7.3 litrelik yakıt tüketimi sunan 3.28i’e performans ve ekonomide tam not verdik! Vites geçişlerini hiçbir şekilde hissettirmeyen bu güzel güçlü otomobili kullanırken de oldukça keyif aldık… Size tavsiyemiz sport sürüş moduna otomobili getirin ve adrenalinin doruklarına çıkın!

GÜVENLİK

Güvenlik konusunda rakiplerine oranla bir üst basamakta olan yeni 3 serisi, üstün güvenlik ekipmanlarıyla göz dolduruyor! Yeni BMW 3 Serisi 2012 Euro NCAP çarpışma testinde 5 üzerinden 5 yıldız alan otomobilde yer alan diğer güvenlik önlemleri arasında, şerit ikaz uyarısı, trafik işaretlerini tanıma özelliği, adaptif farları, ABS, EBD, ESP gibi birçok güvenlik ekipmanlarına sahip…

FİYAT

Test aracımız olan BMW 3.28i’nin anahtar teslim satış fiyatı 142.121TL…

SONUÇ

Gerçeği söylemek gerekirse yenilenen BMW 3.28i bir önceki versiyonuna göre gerek tasarım, gerekse de kullanım özellikleri bakamından oldukça geliştirilmiş… Özellikle ön görünüm bakımından diğer BMW modelleriyle birbirini tamamlayan yenilenen 3 serisinin yakıt ekonomisi ve performansına hayran kaldım! Özellikle aileler için ideal bagaj ölçüsü ve arka diz mesafesine de sahip olan BMW 3.28i’nin test süremiz boyunca sürümünden oldukça fazla keyif aldım… Özellikle ECO modda iken otomobil inanılmaz cimrileşirken Sport moduna aldığımda ise otomobil adeta canavarlaşıp sürüş keyfimize keyif kattı! Şimdiden bu güzel otomobili alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler diliyorum!

YORUM FARKI

HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir