Hangisi Daha Heyecanlı? Nissan GTR Mı, UEFa Şampiyonlar Ligi Maçı Mı?

By on 01 Haziran 2017

Nissan, Loughborough Üniversitesi işbirliği ile bir UEFA Şampiyonlar Ligi maçının ve ikonik modeli GT-R’ın insan üzerindeki heyecan etkisini ölçümleyen bir deney gerçekleştirdi.

UEFA Şampiyonlar Ligi heyecanı sona yaklaşırken, şampiyonanın ana sponsoru Nissan futbolu sıra dışı bir teste tabi tuttu. Nissan yapmış olduğu deney ile futbol heyecanının, ikonik spor otomobili GT-R’ da yolcu olmaktan daha heyecan verici olup olmadığını bilimsel olarak değerlendirdi.

Loughborough Üniversitesi’ndeki spor bilimi uzmanları ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Nissan karma veri endeksini izlemek ve toplamak için katılımcıları giyilebilir teknoloji ile donattı. Bu yolla heyecanın neden olduğu fizyolojik etkiyi incelemek ve sonuçta hangi aktivitenin daha heyecan verici olduğunu belirlemek için nabız, solunum hızı ve elektrodermal aktivite gibi veriler toplandı. UEFA Şampiyonlar Ligi canlı futbol maçı izleyen bir gönüllüden elde edilen verilerle, profesyonel sürücülerin Belçika’daki ünlü Spa-Francorchamps pistinde Nissan GT-R ile gerçekleştirdiği sürüşlerde yolcu koltuğuna konuk olan gönüllüden elde edilen veriler karşılaştırıldı.

Scientists develop the ultimate experiment to measure excitement

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir