Hamilton’dan Rekor

By on 18 Temmuz 2017

Lewis Hamilton’a Silverstone Britanya Grand Prix’sinde neden bu kadar başarılı olduğu sorulduğunda basit bir cevap verdi. Gülerek, “çünkü burası benim” dedi. Ve bunda haklı da!

Pazar günü kapalı gişe 139,000 kişilik bir taraftar grubunun önünde Mercedes-AMG Petronas Motorsport Takımı için zafere koşarak, bu hafta sonu ikonik Britanya pistine daha önce kimsenin olmadığı gibi sahip oldu!

Bu üstün galibiyet yalnızca kariyerindeki 57. galibiyet olmakla kalmadı, aynı zamanda Silverstone’da beşinci ve evinde arka arkaya dördüncü galibiyeti oldu!Pol pozisyonunda başlayan Hamilton, damalı bayrağa ulaşana kadar yarışın her turunda liderliğini sürdürdü ve en hızlı tur süresini de elde etti.
Lewis şöyle konuştu: “Bu, bizim için takım olarak mükemmel bir hafta sonuydu. En öndeydim, iyi bir start aldım ve sonrasında Kimi Raikkonen ile aramızdaki mesafeyi korumayı başardım ve ufak ufak arayı açabildim.
“Yarıştan sonra kalabalığın arasına karıştım. Bu hafta sonu bana olan destek inanılmazdı. Taraftarlar,o bayraklar, o destek, o enerji; hepsi de muhteşemdi. Burada yarışmaya 2002’de başladım, bu pistte iyiyim ama taraftarlardan aldığım enerji… başka sürücülerin bunu yaşayabildiğini sanmıyorum. İnsanı yukarıya doğru çekiyor.

Bu, şimdiye kadarki en iyi sürüşümdü. Aracın içindeyken kalabalığı duyamıyorsunuz, ama onları görebiliyorsunuz. Her turda, her virajda onların tezahüratlarını görüyordum. Yarış sırasında yarışı gördüm biraz! Arayı açtığımda büyük ekranlardan bir kısmını görebildim.”
Lewis’in başarısı, yarışın sondan bir önceki turda rakibi Sebastian Vettel’in lastiği patlayarak yarışı yedinci sırada tamamladığında daha da güzelleşti. Alman sürücünün şampiyonadaki avantajı sezonun yarısı tamamlandığında bir puan azalmış oldu.

Bu sırada, Valtteri Bottas dokunculuktan ikinci sıraya yükselerek harika bir yarış çıkardığında Silver Arrows için müthiş bir 1-2 yapmış oldu. Bu, aynı zamanda Raikkonen’in lastik sorunundan yararlanan Fin yıldız için gerçekten etkileyici bir sonuçtu.

Valtteri şunları söyledi: “Bugün için gerçekten mutluyum. Kesinlikle kolay olmadı, bütün yarış, dokuzuncu pozisyondan başlamak ve geçmenin hiç de kolay olmadığı onca araç. Fakat takımım kesinlikle mükemmel bir strateji izledi ve ben de yalnızca kafamı öne eğip sürmeye devam ettim.
“Ayrıca, Kimi’nin lastik sorunu sayesinde de şans bizim yanımızdaydı ama bu bizim için harika bir hafta sonu oldu. Lewis’i tebrik ediyorum. Bugün yaptıklarımız inanılmazdı. Gerçekten hızlı bir araç ve takımım da ikimiz için mükemmel bir strateji sunarak kusursuz bir 1-2 elde etmemizi sağladılar.”
Şampiyonada Lewis bir puan farkla ikinci sırada ve Valtteri az puan farkla üçüncü sırada yer alırken, şampiyona unvanı için olan yarış sezonun yarısı geçilirken heyecan veriyor. Buradan sonra, 30 Temmuz’da, Lewis’in F1’deki tüm sürücülerden daha fazla galibiyete (beş) sahip olduğu Macaristan Grand Prix’si var.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir