Güzellik Avcısı; Yeni Toyota Yaris!

By on 03 Şubat 2015

Yenilenen yüzüyle fanatiklerinin tekrar gönüllerini kazanan Toyota Yaris, halefine oranla genişletilen iç mekanı, ön görünümü ve yuvarlak dokunuşlarla daha estetik hale gelen dış tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor… Ekonomik otomobillerine alıştığımız Toyota markası bu geleneğine yenilenmiş Yaris 1.3 litrelik 1.33 litre Dual VVT-i benzin motoru,  Sürekli Değişken Şanzıman (CVT), otomatik şanzımanı cimriliği ile dikkat çeken bu motor seçeneğini test etme fırsatı bulduğumuz Yeni Yaris’i gelin daha yakından tanıyalım ve sizin aklınızdaki bazı soru işaretlerine ışık tutalım…

20150131_121444_1_resizedTASARIM

Öncelikle yenilenen Yaris’i halefine oranla dış tasarımda daha köşeli ve kaslı bir hava verilmiş… Eskisine oranla aks mesafesi biraz daha genişletilen Yaris, bu özelliği ile özellikle yol tutuşunu daha da sağlamlaştırmış!

Otomobile önden baktığımızda kaslı yapıya paralel olarak entegre edilen geniş tabanlı LED ön farlar ve bunlara uyumlu yerleştirilen ön ızgara yapısı bizce tasarımsal anlamda öne çıkan özelliklerden biri olmuş… Dinamik tasarımı ve ayırt edici yeni ön yüzüyle dikkat çeken yeni Yaris’in arka bölümde ise ön tarafa doğru uzanan kare şeklindeki stop farları otomobilin tasarımına renk katmış. Yaris’e dıştan baktığımızda otomobilin arka spoyleri ve alüminyum alaşımlı jantlar dış tasarımını tamamlayan unsurlar oldu.

toyota-Yaris-2014-interior-tme-023-a-full_tcm-3043-188682KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi yenilenen Yeni Yaris’in konfor özellikleri rakiplerine oranla bir adım önde. Bunun sebebine gelince gerek iç mekânın ferahlığı gerekse de konfor özellikleri bakımından Yaris bizden tam not aldı! Yaris’in öne çıkan özellikleri ise 6.1 inçlik dokunmatik ekranı, geri görüş kamerası, kokpiti ferah hale getiren cam tavanı, ECO sürüş modu, anahtarsız çalıştırma sistemi, Radyo-CD-MP3 çalar sistemi geliyor.  Üç kollu deri direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da bizce gayet kullanışlı olmuş…

20150131_131016_1_resizedPERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.33 litrelik Dual VVT-i motoru Multidrive S otomatik vites şanzımanına sahip… Şehir içinde testini gerçekleştirdiğimiz Yeni Yaris, 100 km’de ortalama 6.7 litrelik bir değeri bizlere sundu! Resmi verilerinde yer alan 5.1 litrelik tüketim değerini görmeniz bu şartlarda bizce imkansız… Ancak uzun yola çıktığınızda otomobilin daha da ekonomikleştiği tartışılmaz bir gerçek. Aynı zamanda çevreci de olan bu motor 119 g/km’lik CO2 emisyon değeriyle de farklı!

toyota-Yaris-2014-interior-tme-007-a-full_tcm-3043-188672GÜVENLİK

Yeni Toyota Yaris’in güvenlik özelliklerinden bahsedecek olursak, sürücü ve yolcu hava yastıkları, perde hava yastıkları, diz hava yastıkları, araç denge kontrol sistemi, fren destek sistemi, EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemleri ile donatılmış bir otomobil… Buna paralel olarak Yeni Yaris EuroNcap çarpışma testinden beş yıldızı hak eden bir otomobil!

FİYAT

Test aracımız olan Yeni Toyota Yaris 1.3 Style’nin anahtar teslim satış fiyatı 54.450 TL’dir.

IMG-20150201-WA0009_1_resizedSONUÇ

Özellikle şehir içinde yaşanan park sorunlarımız hepinizin bildiği üzere ortada… Dolayısıyla otomobil müşterileri günümüzde hem kolay park edebilecekleri küçük otomobiller hem de ekonomik otomobilleri tercih ediyorlar! Bu kulvarda önemli rakipleri arasında bayrağı hep önde taşımasını bilen Toyota Yaris, müşterilerinden gelen isteğe kayıtsız kalmayarak Yaris’i yenileyerek bir kez daha karşımıza çıktı…

20150131_131000_1_resizedGerek konfor ve sürüş dinamikleri bakımından gerekse de aşırı cimri motoru ile rakiplerinin korkulu rüyası olan Yeni Yaris’in benzinli otomatik versiyonlu motorunu test ettim ve de oldukça memnun kaldım! Bence Toyota markası ülkemizde hak ettiği yere çok tan geldi ve bunu ileriye götürmeye de devam ediyor… Hem kıvrak hem de ekonomik bir otomobil arıyorsanız Yaris sizin için ideal bir seçenek olabilir! Şimdiden Yeni Yaris’i alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/hakanalkan51
instagram.com/Hakan5134

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir