Güvenli Online Alışveriş Tüyoları

By on 20 Şubat 2021
xaykut_altindag_2013-300x336.jpg.pagespeed.ic.YiKiUhw0M9

Online alışveriş pandemi ile birlikte günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Ağırlıklı olarak evlerde kaldığımız bu günlerde alışveriş ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümü dünyada ve Türkiye’de online olarak yapılıyor.

E-Ticaretteki bu büyük işlem hacmi siber suçluların iştahını kabartıyor ve kurbanlarının karşısına sürekli farklı dolandırıcılık yöntemleriyle çıkıyorlar. Eğer bilinçli bir kullanıcıysanız dolandırıcıların ağına düşmeden güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Fakat belirli güvenlik kurallarına uymazsanız bir anlık dikkatsizliğiniz sizi dolandırıcıların kurbanı yapabilir.

Siber Dolandırıcılara Karşı Alınabilecek Önlemler
Siber dolandırıcıların amaçları siz online alışveriş yaparken kullanılan kredi kartı bilgilerini ele geçirmektir. Bu bilgileri kullanarak kredi kartınızın içini boşaltırlar. Dolandırılmadan güvenle alışveriş yapabilmek için aşağıdaki konu başlıklarında belirtilen kurallara dikkat ederseniz güvenli online alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hangi Tedbirler Alınabilir?
Online Alışveriş Yaptığınız Site Güvenilir mi?
Online satın almayı yapmadan önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz sitenin bilinen bir site olup olmadığını ve hakkında yapılan olumlu yorumların neler olduğunu araştırın. Ayrıca sitenin bir SSL sertifikası olduğuna emin olun. Yani sitenin isminin başlangıcında “https” veya kilit işareti olmalıdır. Eğer SSL sertifikası yoksa site güvenli değildir. Kredi kartı veya kişisel bilgilerinizi SSL sertifikası olmayan sitelere girmeyin.

Alışveriş İçin Kendi Bilgisayarınızı / Cep Telefonunuzu Kullanın
İşlem yaparken sadece kendi bilgisayarınızı, tabletinizi veya cep telefonunuzu kullanın. Başka cihazlardan işlem yapmayın.

Sadece Güvenilir Mobil Alışveriş Uygulamalarını Yükleyin
Güvenilir ve bilinen her alışveriş sitesinin mobil uygulaması mevcuttur. Bunları kullanabilirsiniz fakat hiç duymadığınız bir web sitesinin mobil uygulamasını araştırmadan yüklemeyin.

Güncel Güvenlik Yazılımı Kullanın
Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı yüklü olsun. Böylece hem bilinen güvenlik ihlallerine karşı hem de virüslere karşı güvende olursunuz.

Tarayıcınızın Adres Çubuğuna Site Adresini Elle Yazın
Dolandırıcılar sizi gönderdikleri e-postalardaki linklere tıklamanızı sağlayıp orijinaline tıpatıp benzeyen sitelere yönlendirerek bilgilerinizi çalmaya çalışacaklardır. Sahte sitelerden korunmak için tarayıcınızın adres çubuğu üzerindeki alana işlem yapacağınız sitenin adını elle yazın. Size gönderilen bir linke tıklama yaparak siteye giriş yapmayın.

Abartılı Her Türlü Tekliften Uzak Durun
Genellikle çok büyük iskonto ve indirim teklifiyle gelen dolandırıcılar indirim alacağını zanneden kurbanlarının kredi kartı bilgilerini ele geçirebilirler. Çok büyük indirim teklifleri her zaman risklidir.

Şifreleriniz Kolay Tahmin Edilemesin
Şifreleriniz kolay tahmin edilebilecek sayı veya kelimelerden oluşmasın. En az 8 karakterli büyük-küçük harf ve sayı barındıran hatta içinde özel karakterler olan şifreler oldukça güvenlidir. Örnek: alfA467!

Halka açık Wi-Fi Noktalarını Kullanmayın
Herkese açık internet hizmeti alabileceğiniz Wi-Fi noktalarını kullanarak alışveriş yapmayın. Çok acilse mobil hattınızdaki kişisel internetinizi kullanabilirsiniz.

Ekstrelerinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin
Şüphelendiğiniz bir işlem olsun olmasın kredi kartı ekstrelerinizi prensip olarak her hesap kesimi döneminde kontrol ederek yapılan işlemlerde bilginiz dışında bir farklılık olup olmadığını kontrol edin.

Tüm okuyucularıma pandeminin son bulduğu, herkesin mutlu ve sağlıklı olduğu güzel bir yeni yıl diliyorum.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir