Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille: “Hedefimiz müşteri memnuniyetinde zirveye ulaşmak.”

By on 17 Ocak 2020
Olivier Cornuaille

Ülkemizde dört marka olarak (Peugeot, Citroën, Opel, DS) faaliyetlerine vites artırarak devam eden Groupe PSA Türkiye, 2019 yılında %22,8 oranında daralan Türkiye pazarına rağmen pazar payını +2,1 puan artırarak %12,4’e yükseltti.

Biz de bunun baş mimarlarından biri olan Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille ile Grubun 2019 karnesi ve 2020 hedefleri hakkında keyifli kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Yeni Peugeot SUV 2008

– Groupe PSA Türkiye için 2019 nasıl geçti?
2019 bizim açımızdan çok olumlu geçti, bir dönüşüm ve yapılanma yılıydı. Tüm markalarımızı aynı çatı altında toplayarak tamamen yeni bir ekip kurduk. 2019’u müşterilerimize daha kaliteli ve iyi hizmet verebilmek üzere titizlikle çalışarak geçirdik.

Bu anlamda ciddi yatırımlar yaptık. Eğitim merkezimiz Groupe PSA Türkiye Akademi’de 65 bin saatin üzerinde personel eğitimi verdik. Bununla birlikte pazarlama iletişimi alanında önemli çalışmalar ve yatırımlar gerçekleştirdik.

images11

2019’da 6 Yeni Model

Groupe PSA Türkiye olarak altı yeni modelimizin lansmanını gerçekleştirdik. Yılın ilk çeyreğinden itibaren sırasıyla Opel Combo, Peugeot Rifter, Citroën Berlingo, Citroën C5 SUV, DS 3 CROSSBACK ve Peugeot 508’i müşterilerimizin beğenisine sunduk. 2019’un, Grubumuz açısından oldukça hareketli ve başarılı bir yıl olduğunu söyleyebilirim.

images (1)

– Yeni modellere karşı müşterilerinizin geri dönüşleri nasıl oldu?
2019’da bir önceki yıla göre %20 büyüme gerçekleştirdik. 2018’de %10,3 olan pazar payımızı %12,4’e çıkarttık. Özellikle SUV segmentinde çok ciddi bir atılım gerçekleştirerek Türkiye’de SUV pazarının lideri konumuna geldik.

images (2)

Bugün her beş SUV müşterisinden biri Groupe PSA markalarından birini tercih ediyor. Hafif ticari araçlar pazarında ise +4 puan artışla %11,3 pazar payı elde ettik ve Türkiye’nin üçüncü büyük distribütörü olarak yılı tamamladık ancak bunu yeterli görmüyoruz. 2020’de yeni model atılımlarımızla birlikte daha yukarılarda yerimizi alacağız. 2019’da tüm markalarımıza hizmet veren PSA Finans üzerinden sunulan kredi kabul oranımız %86 seviyelerinde oldu ve bu kredi kabul oranının %50’si 3 saniye içinde gerçekleşti.

IMG-20200115-WA0001

GELİŞEN BAYİLEŞME AĞI

Grup olarak tek hedefimiz müşteri memnuniyetinde zirveye ulaşmak. Buna paralel olarak bayilerimiz konusunda da ciddi bir dönüşüm yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bugün sahip olduğumuz 99 yatırımcımızın 4’te 1’i çok markalı, 2020’de çok markalı bayi oranımızın 3’te 1’e yükselmesini hedefliyoruz. Ayrıca 2019 yılında çok büyük bir değişiklik yaptık. Türkiye’de tüm markalara yedek parça temin eden sekiz yedek parça dağıtım deposunu hizmete aldık.

Distrigo adını verdiğimiz bu depolarımız aracılığıyla İstanbul (Avrupa – Asya), İzmir, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Samsun ve Adana illerimizde hem yetkili satıcılar, hem de diğer bayilere yedek parça hizmeti vermeye başladık. 2020 yılında bunun sonuçlarını olumlu bir şekilde alacağımıza inanıyorum. 2019’da ayrıca 28 adet EuroReparCarService noktasını hizmete açtık. Her marka araca bakım ve onarım yapan EuroReparCarService ile 2020’de toplam 50 hizmet noktasına ulaşmayı hedefliyoruz.

images (3)

– Elektrikli otomobillerde Groupe PSA çalışmaları hangi aşamada? Ülkemize bunun yansıması nasıl olacak? 

Groupe PSA altyapı ve teknoloji olarak olarak elektrikli otomobillere hazır. 2025 yılına kadar tamamen elektrikli bir ürün gamı sunma stratejisiyle hareket eden Groupe PSA, pazara 10 yeni şarj edilebilir hibrit veya tamamen elektrikli model sundu.

Bu yıl Türkiye pazarına sunacağımız Yeni Peugeot 208, Yeni Peugeot SUV 2008 ve Opel Corsa’da da elektrikli ürünlerimiz Avrupa pazarı için hazır. Bizler benzinli, dizel, hibrit veya elektrikli tercihini müşterilerimize bırakıyoruz; her modelimizde dört farklı motor seçeneğini sunuyoruz. Ancak henüz Türkiye pazarına girmiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yerli elektrikli otomobil projesinin kazandıracağı sinerjiyle birlikte biz de bu pazara giriş yapmayı hedefliyoruz. Öncelikle Türkiye’deki alt yapı ve vergi sistemiyle hemen pazara girmemiz bizce mantıklı değil diye düşünüyorum. Son olarak eklemek istediğim, 2019 bizim için oldukça başarılı bir yıldı, 2020’nin ise çok daha iyi geçeceğine inanıyoruz.

images

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir