Gözetleniyoruz!

By on 16 Aralık 2015

Sokağa çıktığımız anda hatta daha sokağa çıkarken başlıyoruz gözetlenmeye. Apartmanın, sitenin veya karşı apartmanın veya dükkanın güvenlik kamerası kayıt etmeye başlıyor bizi. Mahremiyetimizin kalmadığı her an her yerde ve üstelik oldukça yüksek teknoloji ile gözetlendiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Gözetlendiğimiz yetmezmiş gibi bir de dinleniyoruz. Çünkü günümüzde birçok kamera oldukça yüksek kalitede ses kaydı da yapabiliyor. Hatta daha da gelişmiş teknoloji kullanan kameralar varsa çevremizde vücut ısımızdan tutun da gaz çıkarıp çıkarmadığımıza kadar her detay görülebiliyor.

Bütün bu kameralar yetmezmiş gibi bir de başımıza bu kameralarla birlikte kullanılan akıllı yazılımlar çıktı. Mesela yüz tanıma programları yüzümüzü gördüğü anda analiz yapmaya başlıyor. Önce veritabanına kayıtlı bir yüzümüz olup olmadığını anlık tespit ederek bizi tanıyor. Daha sonra daha da ileri giderek yüz mimiklerimize ve vücut dilimizi kullanışımızdan şüpheli hareket içinde olup olmadığımızı anlayabiliyor.

Metro veya otobüs durağında beklerken ve toplu ulaşım araçlarında kafamızı kaldırdığımız anda bir güvenlik kamerası ile burun buruna geliyoruz. Bulunduğunuz yeri gören en az 5 kamera ile sürekli muhatap olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik bu kameraların bir bölümü belki farkında değilsiniz ama konuşmalarınızı da kayıt ediyor.

Kullandığımız bulut tabanlı sistemler, gönderdiğimiz e-postalar, telefon konuşmalarımız, farklı uygulamalardan yaptığımız yazışmalar, hangi web sitelerine girdiğimiz, hangi siteden ne yüklediğimiz, kredi kartımızdan yaptığımız işlemler kısaca elektronik iz bıraktığımız herşey izleniyor.

Belki de burada sorulması gereken en önemli soru şu: “Bizi izleyenler kim?” Elbette ilk akla gelen  taraf devlet. Güvenliği sebep göstererek her hareketimizi takip ediyor. İzleyenlerin bir bölümü de sizden bir menfaat sağlamaya çalışan birileri.

Bizler elektronik iz bıraktığımız ve akıllı şehirlerde yaşadığımız sürece izlenme hayatımızın bir parçası olacak. O yüzden lütfen kameraya gülümseyin!

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir