Göz Kamaştıran Sportif Tasarım: Cruze Hatchback!

By on 26 Şubat 2013

Ülkemizde ilk çıktığı günden itibaren yoğun taleple karşılanan Chevrolet Cruz, fanatiklerine yeni sürprizler yapmaya devam ediyor. Sedan modelinden gelen ilham ile oluşturulan Cruz Hatchback modeli de bize sorarsanız en az sedan versiyonunun yakaladığı başarıyı yakalacaktır! Gelin bu yeni Cruze’yi daha yakından tanıyalım…

TASARIM

Yeni Chevrolet Cruze Hatchback daha çok sedan modelinin devamı veya tamamlayıcısı olarak tasarlanmış bir otomobil! Chevrolet Cruze’un hatchback versiyonunda sportif ve kaslı yapısı sayesinde coupe tarzı tasarımıyla dikkat çekiyor… Ön panjurda kullanılan büyükçe Chevrole logosu bu modelde de markayı ön plana çıkaran unsur olmuş. Bununla beraber  geriye doğru büyükçe keskin bir şekilde tasarlanan ön farlar ve krom çizgi hatlarla renklendirilen sis far bölümü çok çekici hava kazandırmış.

Kıvrımlı hatların sahip olduğu Chevrolet Cruz Hatchback’in arka bölümünde de yumuşak hatların devam ettiğini görüyoruz. Cruz’un yan tarafından başlatılan çıkıntılı bölümün arkayı da kapsayarak diğer tarafa kadar uzatılması da otomobili daha kaslı göstermiş… Sade stop lambalarının kullanıldığı otomobilde ön tarafta olduğu gibi Chevrolet logosu ön plana çıkarılmış.

KONFOR VE İÇ MEKAN

Chevrolet Cruz Hatchback’in kokpitinde kullanılan yüksek kalitedeki iç mekan malzemesi ilk dikkatimizi çeken unsur oldu. Bunun haricinde diğer Chevrolet modellerinde de kullanılan ve kullanıcılarında beğenisini kazanan üç kollu spor direksiyon simidi bu modelde de karşımıza çıktı! Direksiyon üzerine konumlandırılan kısa yol tuşları sayesinde de otomobil ile seyir halindeyken müzik sistemini ve hız sabitleyiciyi rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca yeni jenerasyonda karşımıza çıkan Yeni nesil interaktif bilgi ve eğlence sistemi Chevrolet MyLink’ın 7 inçlik dokunmatik LCD ekranı ile Bluetooth ve USB bağlantıları ile akıllı telefonunuz ve USB belleğinizdeki içeriklere kolayca ulaşabiliyorsunuz! Buna paralel olarak özel tasarlanmış beyaz-buz mavisi LED aydınlatmalı gösterge ekranı da Chevrolet’e çok şık bir hava kazandırmış… 413 litrelik geniş bagaj hacmine sahip olan Cruz Hatchback’te ferah iç mekan ve geniş diz mesafesi dikkat çeken bir diğer konfor özelliği arasındaki yerini almış!

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.4 litrelik 6 ileri manuel turbo benzinli motor 140 beygirlik bir güç üreterek bunu 155 Nm’lik tork oranı ile desteklemiş. Bizce bu tork oranı biraz daha yüksek rakamlarda olabilirdi zira olsaydı eğer 140 beygirlik güçle daha agresif bir Cruz ortaya çıkmış olurdu diye düşünüyoruz! Ancak gerek vites geçişlerindeki sorunsuzluk gerekse de performanslı bir seyir seyretmesi otomobilin böylede ideal olduğunu bize kanıtladı… Gelelim Cruz’un yakıt tüketim değerlerine. Test süremiz zarfında 100 km’de bize ortalama 9.6 litrelik yakıt değeri sunan Chevrolet Cruz’u biraz agresif kullandığımızda ise bu tüketim değerinin 10.5 litrelere kadar çıktığına şahit olduk! Otomobilin bu yüksek tüketim rakamlarını sunmasındaki en büyük nedenin hiç kuşkusuz 1.4 litrelik motoru olduğu aşikar… Yinede sakin kullanımlarda ve şehirlerarası yollarda bu rakamların birden bire 5.6 litreye kadar gerilediğini de belirtmeden geçmemek gerek! Ne demiş atalarımız ‘Yiğidi öldür ama hakkını ver!’ Start&Stop teknolojisinin de kullanıldığı Chevrolet Cruzda bizce bir diğer eksiklik ise otomobilde yokuş kalkış desteğinin olmayışıydı. Belki önümüzdeki dönemlerde Chevrolet mühendisleri sesimize kulak verir ve bu konforlu otomobile bu özelliği de katmış olurlar…

GÜVENLİK

Chevrolet Cruz markası öncelikle 2009 yılında Euro NCAP güvenlik testlerinden 5 yıldızı aldığını belirtmek isteriz! Bunun haricinde ise Cruz’da standart olarak yer alan güvenlik ekipmanları arasında sekiz hava yastığı, ABS, Çekiş kontrolü (TCS), Elektronik Stabilite Kontrolü Programı (ESC), Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD) yer almış!

FİYAT

Test aracımız olan Chevrolet Cruz Hatchback’in anahtar teslim satış fiyatı 40.327 TL’den başlıyor.

SONUÇ

Cruz modellerini kullanırken bana verdiği konfor ve sürüş hissini sanırım benim gibi Chevrolet Cruz kullanıcıları da yakından duymuştur! Chevrolet mühendislerinin otomobile daha çok spor hava katarak ortaya çıkardıkları Hatchback modeli bence de yerinde bir karar olmuş! Zaten sedan modelinde de verilmeye çalışılan spor otomobil havası Hatchback tasarımıyla cuk diye oturmuş… Chevrolet Türkiye’nin başarısını yeni çıkan modellerin de pekiştireceği aşikar! Şimdiden bu otomobili alacaklara kazasız keyifli sürüşler dilerim…

 

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi takmak olsun ki sevdikleriniz üzülmesin!

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir