Gösteriş ve Performans Bir Arada; Megane Coupe 1.4T!

By on 28 Şubat 2012

Megane ailesinin en asi çocuğu konumunda olan Megane Coupe’yi sizler için yakından tanıma fırsatı buldum. Türkiye yollarında sıklıkla görmeye başladığımız Megane Coupe’nin yeni bir motor seçeneği ile karşımıza çıktı. 1.4 Turbo… İnanın bende otomobili ilk gördüğümde içimde bu canavarı kullanma hissi uyandı. Gelin Megane Coupe’yi daha yakından tanıyalım…

TASARIM
Öncelikle Megane Coupe’nin dış görüşü, kaslı yapısı sayesinde caddede gezerken oldukça fazla dikkat çekiyor… Ön ızgarada kullanılan krom rengi kaplama araca oldukça şık görüntü sunmuş. Megane Coupe’ye arkadan baktığımızda ise özellikle ortada bulunan egzos çıkış bölümü araca oldukça güzel yakışmış. Arkada yer alan Megane ve Renault’un logo uyumu öne çıkan tasarım öğeleri arasında… Tasarım olarak Megane Coupe benden tam not aldı.

KONFOR ve İÇ TASARIM
Megane Coupe’nin iç görünümü klasik Megane ailesinde kullanılan ile hemen hemen aynı. Klasik olarak tasarlanmış ve oldukça da kullanışlı olan klima tertibatı ve ses sistem bölümü oldukça başarılı. Benim her zaman çok sevdiğim üç kollu direksiyon simidi Megane Coupe’de de karşıma çıktı. Bununla birlikte TomTom navigasyon sayesinde kaybolmanız imkânsız hale geliyor. Megane Coupe ile uzun yola çıktığınız zaman devreye alabileceğiniz Cruise Control (hız sabitleyici) sistem ile yolculuklarınız oldukça konforlu ve rahat olabiliyor. Malzeme işçiliğine değinirsek, otomobilin içinde kullanılan malzeme kalitesi bence yeterli seviyede…

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Ülkemizde genelde 1.5 DCi dizel motor seçeneği ile satışta olan Megane Coupe, performansı seven müşterileri için tasarladığı 1.4 litre Turbo beslemeli motor ile beğeni toplayacağa benziyor. 130 beygirlik bir güç ile maksimum 190 Nm’lik bir güç elde ediyor. Fabrika verilerinin aksine ekonomik bir otomobilin üzerine çıkan Megane Coupe, test süremiz boyunca şehir içinde ortalama 7,9 litrelik yakıt tüketimi gösterdi.

GÜVENLİK
Renault Megane Euro NCap çarpışma testlerinden beş yıldız alan bir marka. Buna paralel olarak ise Coupe modeli de bu aileden olduğu için çarpışma testlerinden beş yıldız almış olarak kabul etmek gerekir.

SONUÇ
Ben biraz Megane ailesi konusunda taraflı davranabilirim. Çünkü bu ailenin üyelerine karşı bir sempatim var kabul ediyorum. Benim gözümde yenilenmiş motoruyla test aracım Megane Coupe 1.4T yol tutuş, performans ve konfor üçgeninde oldukça başarılıydı. Aracın test süresi boyunca gerek yolda karşılaştığım ilgi gerekse de performans değerleri beni oldukça tatmin etti. Sonuç olarak ise size bu yenilenmiş motoruyla Megane C oupe’yi tavsiye ediyorum. Ancak unutmayın ki emniyet kemeri hayata sizi bağlar!

Keyifli ve kazasız sürüşler dilerim…

YORUM FARKI:
Hakan ALKAN

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir