Go-Kart Araçlarının Yeni Kralı: Daymak C5 Blast

By on 20 Mayıs 2017

“Dünyanın en hızlı” başlığıyla karşımıza çıkan araçların genelinde “agresif” kimliklerle karşılaşırız. Lamborghini, Ferrari, Bugatti gibi hiper üreticilerin müthiş bir rekabet içerisinde olduğu bu sınıfa elektriklilerin de dahil olmasıyla yeni bir kapışmaya şahit olduk.

Kasım ayında karşımıza dünyanın en hızlı elektrikli otomobili olarak karşımıza çıkan NIO EP9 buna en güzel örnekler arasında. Hız rekoru madalyonunun diğer tarafındaysa oldukça eğlenceli araçların hüküm sürdüğü bir krallık var. Nisan ayında karşımıza çıkan ve eriştiği 160 km/s’lik sürat değeriyle dünyanın en hızlı çarpışan arabasının sahne aldığı proje bu eğlencenin son zamanlardaki temsilcilerinden oldu. Bugün de buna benzer bir rekortmenle karşı karşıyayız. Dünyanın en hızlı Go-Kart aracı!

fastestgokart1

Kanada merkezli Daymak tarafından iki farklı versiyonda geliştirilen tamamen elektrikli Go-Kart aracı serisi olan C5 Blast dünyanın en hızlı otomobillerinden bile daha hızlı ivmelenebiliyor. Standart versiyonuyla 0’dan 98’e 3,9 saniyede erişebilen C5 Blast’ın Ultimate versiyonu bu hıza sadece 1,5 saniyede erişebiliyor. 48v/10KW’lık elektrik motoru ve 2.400 Watt Panasonic batarya sisteminin konumlandırıldığı aracın toplam ağırlığıysa yaklaşık 200 kilogram civarında. Fiyatları da kendisi gibi dikkat çekici olan araçların standart versiyonu 9.999 dolar, Ultimate versiyonuysa 59.999 dolardan satışa sunuluyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir