Genişlik, Konfor Sadelikle Buluştu; MINI Cooper Countryman!

By on 12 Nisan 2012

MINI ailesinin en geniş üyesi olan Countryman sitemizin test köşesi konuğu oldu. Sizinde tahmin ettiğiniz üzere MINI Cooper’lar ülkemizde öncelikle gençlerin tercih ettiği ve dünyada da ilgiyle karşılanan bir otomobil. Dolayısıyla MINI Cooper mühendisleri alışılagelmiş tasarım anlayışlarının dışına bir nebze olsun çıkıp MINI Cooper Countryman’i tasarladılar. Bence Countryman yerden yüksek kaslı yapısı ve geniş iç mekânı ile çıtasını bir kademe daha yukarı çıkarmış gözüküyor…

TASARIM
MINI Cooper Countryman’in tasarım anlamında öne çıkan özellikleri arasında, dik ızgara yapısı ve omuz çizgisi ile farların biraz daha büyütülmüş olarak uygulanmasını sayabiliriz. Aracın arkasında ise bagaj kapağını da açmaya yarayan büyükçe vurgulanmış MINI logosu oldukça şık bir görüntü oluşturmuş. Ayrıca Countryman’in yerden yüksek yapısı sayesinde otomobil şehir içinde adeta arazi aracı karakteristiğini gösteriyor… Dikiz ayna kapaklarının klasik MINI Cooper modellerinde olduğu gibi farklı renklerde olması sebebiyle Countryman’de de aynı güzellikte müşterilerinin beğenisine sunulmuş.

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Countryman’in içine geçtiğimiz andan itibaren otomobilin dış görünümüyle ne kadar ortak özellikler ve ferah bir alanı bize sunduğuna şahit olduk. Otomobilin ön panellerine bakıldığında ise klasik MINI’yi hatırlatan speedometer tasarımını görmeniz mümkün… Bununla birlikte otomobilin içinde kullanılan merkezi ray sistemi sayesinde eşyalarınız ray sistemine tutturulup ileri ve geri olarak hareket ettirilebiliyor. Buna paralel olarak oval kapı halkalarının görünümü beni kendine hayran bıraktı! Ayrıca Bleetooth ve USB girişleri sayesinde MINI kontrol panelleri ile kullanmanız mümkün oluyor.

GÜVENLİK
MINI Cooper Countryman’in akıllı süspansiyon ve fren sistemi sayesinde zor durumlarınızda otomobil anında tepki verebiliyor. Otomobilin sürücüsüne sunduğu güvenlik önlemleri arasında ise Otomatik Denge Kontrolü+Yol Tutuş, ABS, EBD, Viraj Fren Kontrolü (CBC), Dinamik Denge Kontrolü (DSC), bi-xenon farlar sayesinde özellikle virajlarda en iyi aydınlatma olanağı, yolcu, sürücü hava yastıkları gibi üstün güvenlik önlemleri sayesinde MINI Cooper Countryman güvenlikten tam not aldı… Ayrıca MINI ailesi Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız aldığını da belirtmeden geçmemek gerekir.

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımız olan MINI Cooper Countryman 1,6 benzinli motora sahip olup 122 HP gücü 160 Nm’lik tork üretiyor. Altı ileri otomatik şanzıman seçeneğinde olan test aracımız şehir içindeki testimiz süresince 100 km’de ortalama 7,6 litrelik yakıt tüketim değerini bize sunan Countryman’in bu değeri hem otomatik hem de şehir trafiğini de göz önünde bulunduracak olursak bize gayet normal geldi…

 

FİYAT
Test aracım MINI Cooper Countryman’in anahtar teslim satış fiyatı 68.718 TL’dir.

 

 

SONUÇ
Açıkça söylemek gerekirse MINI Cooper Countryman’i teste almak için beklerken içimde bu otomobil hakkında çok da güzel şeyler geçmiyordu. Ancak otomobili kullanmaya başladığım an ve sonrasındaki test günleri boyunca Countryman’in ne kadar da MINI ailesine yakıştığına bizzat şahit oldum… Vites geçişlerinde yaşadığım yumuşaklığını mı anlatsam, yol tutuş özelliğini mi anlatsam veya geniş ve ferah iç mekânını mı anlatsam. Bence bunların hepsini komplike bir şekilde otomobili kullandıktan sonra çok iyi tecrübe ettim. Siz de MINI tutkunuysanız Countryman’in mutlaka test sürüşlerine katılın ve bu zevki tadın derim! Şimdiden bu güzel otomobili alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki otomobili kullanırken sağ dikiz aynasının görüş açısı oldukça sıkıntı verdi. Sanırım MINI mühendisleri ayrıntıyı gözden kaçırmışlar diye düşünüyorum. Çünkü şehir içinde seyir halindeyken özellikle sağ arkadan gelen araçları görmeniz çok mümkün olmuyor!

Size tavsiyem yola çıkarken emniyet kemerinizi mutlaka takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
Hakan ALKAN
facebook.com/Hakan Alkan
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir