Geleceğin Sürücüsüz Otomobili: Smart Vision EQ Fortwo

By on 06 Eylül 2017

Geçtiğimiz Paris Otomobil Fuarı‘nda elektrikli ve sürücüsüz otomobil planlarının ilk gösterimini Generation EQ ile gerçekleştiren Mercedes-Daimler, 2017 bitmeden aileye bir üye daha ekledi. Grup dahilinde yer alan Smart‘ın başrolünü üstlendiği otonom sürüş odaklı konsept, geleceğin otonom sürüş teknolojisinde kullanıcıları ne gibi teknolojilerin beklediğinin en son örneklerinden.

Smart CEO’su Annette Winkler’in; “Vision EQ konsepti bizim gelecekteki şehir içi ulaşım planımızı temsil eden en radikal konsept. Aracımız tamamen otonom ve elektrikli olmasının yanında iletişim kurulabilir ve kişiselleştirilebilir yapıda.” şeklinde tanımladığı proje, bu yılki Frankfurt Otomobil Fuarı’nın Smart için çok daha anlamlı geçmesine vesile olacak.

smartvisioneq5-1000x562

EQ rozeti altında karşımıza çıkartılan ilk Smart modeli olma özelliğine de sahip olan konseptin genel detaylarına baktığımızda göze ilk çarpan tampona entegre edilmiş ekran oluyor. Benzer örneğini yakın dönemde gördüğümüz bu ekran üzerinden gösterilen mesajlarla yayalarla iletişim kurmak mümkün. Kapıları renk kombinasyonlarını yansıtır şekilde yukarı doğru açılan konseptin içerisine girdiğimizde geleneksel yapıyla uzaktan yakından alakası olmayan ve kontrol ünitelerinden arınmış bir kokpit karşımıza çıkıyor.

smartvisioneq15-1000x562

Kontrolü mobil cihazlar ve ses üzerinden yapılan araçta boyutu 24 inç olan devasa bir ekrana yer veriliyor. Menzil ve maksimum hız gibi teknik değerleriyle ilgili herhangi bir bilginin paylaşılmadığı Smart Vision EQ Fortwo’da 30kWh‘lık batarya ünitesine yer veriliyor. Aracın kullanılmadığı zamanlarda kendi kendine şarj istasyonuna gidip bataryalarını doldurması da dikkat çeken yetenekleri arasında. İlk gösterimi önümüzdeki hafta yapılacak olan Smart Vision EQ Fortwo konsepti bir sonraki adım için bizleri heyecanlandırmayı başaran bir örnek olarak gerçeğe dönüşmek için bekliyor olacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir