Geleceğin Şehir Efsanesi: Renault Twizy

By on 20 Şubat 2017

İspanya’nın Valladolid şehrinde üretilen Renault’un sıra dışı tasarıma sahip %100 elektriklisi Twizy, 2014 yılında ülkemizde satışa sunuldu. Renault Spor Teknolojilerinin geliştirdiği olağanüstü bir UDO (Unidentified Driving Object / Tanımlanamayan Ulaşım Cismi). Martı kanadını andıran kapıları ile çekici bir tasarıma sahip olan Twizy, özellikle büyükşehirlerdeki trafik sorununa ve “küçük alanlara park edebilmesi” sebebiyle park sorununa da en uygun çözüm olarak da nitelendirilen bir araç olma özelliğini taşıyor!

%100 elektrikli bir ultramobil olarak tasarımı yapılan bu quadricycle / 4 tekerlekli otomobilin hedefi şehiriçi ulaşım… Renault’nun motorsporları departmanında şekillenen bu özel aracı gelin daha yakından tanıyalım:

IMG_20170217_165701-1600x1200

TASARIM
Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz üzere kendine özgü farklı bir tasarıma sahip olan elektrikli Twizy’yi ilk gördüğümüzde Yengeç’i anımsatan ön tasarımı dikkatimizi çekti. Buna paralel olarak Twizy, iki kapısı yukarıya doğru açıldığında ise Martı kanadını andıran bir duruşa da dönüşebilmekte… Hedefi şehir içi ulaşım olan Twizy, tepeden tırnağa %100 elektrikli olarak tasarlanan üstelik pazarda da eşi benzeri olmayan da bir araç olma özelliğini taşıyor!

IMG_20170217_165755-1200x1600

Bununla birlikte Twizy, Sıradan bir şehir içi yolculukta, – park etme dahil- sürücüye %25 oranında zaman kazandırıyor ve bir damla bile yakıt harcamıyor. Sunduğu panoramik görüş açısı, ince ön cam sütunları, açık mimarisi ve 3.4 metre dönüş çapı sayesinde, trafikte çeviklik bir yaşam tarzına dönüşüyor. Ultra kompakt (uzunluk = 2.34m / genişlik = 1.24m) Twizy, çok küçük alanlara bile sığabiliyor ve küçücük bir alana bile park edebiliyor. Bunun yanında, ön panelde bulunan iki torpido gözünde (3.5 ve 5 litre, ikincisi kilitlenebilir) 12V güç kaynağı mevcut ve ayrıca yolcu koltuğunun arkasında 31 litrelik bir bagaj alanı saklı…

IMG_20170217_165903-1600x1200

“Kişiye özel tasarım”
Twizy kullanıcıları, aracın içinde ve dışında kendi istedikleri kişiselleştirme özelliğini seçebilmekte… Tavan ve kapılardan, alüminyum jantlara, ve hatta torpido gözü kapakları ve koltuk döşemelerine kadar bir çok alan kullanıcının isteğine göre farklı renklerde kullanıcılar aldıkları aracı kişiselleştirilebiliyor.
Renault Spor Teknolojileri tarafından çizilen şasi ve performans özelliklerine yönelik ilk bilgilerden, F1 motorları gibi aynı dinamolarla çalışan motor ve güvenirlik arasındaki uyuma kadar Twizy’nin gelişimi uzman ellere emanet edilmiş. Konseptin en başından bu yana misyonu hem kolay kullanım (EASY- KOLAY) hem de iki kişilik bir ultramobil (TWIN- İKİZ) ortaya çıkartmaktı.

IMG_20170217_165934-1600x1200

KONFOR
Twizy, hem konforlu, hem eğlenceli, hem de cesur ve yenilikçi iki koltuklu tasarımıyla kendi segmentini oluşturan bir araç… Aynı zamanda Twizy’de müzik dinlemek de mümkün! Opsiyon olarak sunulan İki hoparlörlü taşınabilir cihazlar için ses sistemi; Bluetooth veya USB’den müzik dinlemeye olanak sağlıyor. Aksesuar olarak satılan fermuarlı kapı camları ise yağmurlu ve rüzgârlı havalardaki son derece işlevsel…

IMG_20170217_165947-1600x1200

MOTOR
Twizy’nin motoru 13kW (17bg) gücünde. Bu tamamen elektrikli bataryanın maksimum Tork değeri 57Nm, maksimum hızı ise 80km/sa. kadar çıkabiliyor! Aracı yaklaşık 3.5 saatlik tam dolum sonrasında 100km.lik menzile sahip olan Twizy, günlük hayatta ekonomik sürüş ilkelerini gözeterek ortalama 80 km’lik menzile ulaşabiliyor. (Menzil, yol koşulları, sürüş tarzı ve hız faktörleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir.) En zor yol şartlarında bile 55km’lik menzile ulaşmak mümkün.
Aracı farklı kılan en önemli özelliklerinden biri de 220V’luk herhangi bir elektrik prizinden şarj olabilmesi. Twizy, 220V ev prizi uyumlu entegre üç metre uzunluğunda batarya şarj kablosu ile satılıyor.
Sıfırdan 45km/sa’e çıkmak (50 metrelik bir mesafede 125cc bir scooter’ın performansına eşit) sadece altı saniye alan Twizy, inanılmaz derecede etkileyici bir dört tekerlekli araç!

IMG_20170219_130441-01-1200x1600

GÜVENLİK
Renault’nun araç güvenliği alanındaki olağanüstü uzmanlığından yararlanan Twizy, her şeyden önce, dört tekerlek tabii ki iki ya da üç tekerlekten çok daha dengeli… Bunun yanı sıra araç disk frenleri ve Renault Spor Teknolojilerinin özel geliştirme girdileri sayesinde yolu adeta kucaklıyor.
Bu sayede Twizy, olağanüstü orantısıyla iki koltuk çevresinde tam bir koruma alanı sağlanmış. Twizy’de sürücü ön hava yastığı ve dört noktalı ön emniyet kemeri ve arka yolcu için de üç noktalı arka emniyet kemeri bulunuyor. Ayrıca aracın kapıları hem dış etkenlere hem de hava akımına karşı ek koruma sağlıyor.

IMG_20170217_152344-01-1200x1600

FİYAT
%100 elektrikli Twizy’nin satış fiyatı Renault yetkililerinden aldığımız bilgi doğrultusunda 13.500 Euro olarak iletildi. Ancak aracı şimdi isterseniz ellerinde yok. Yeni araçlar Nisan ayından itibaren satışa çıkıyor. Aracın fiyatına biraz değinecek olursak, insanlardan aldığımız tepkiler doğrultusunda ve de Euro kurunun yüksek olması sebebiyle Twizy’nin fiyatı kullanıcılara pahalı gelmekte… Bizce de böyle olduğunu ifade etmek isteriz. Zira TL’ye çevirdiğimizde şimdiki kurla 50 bin TL’lik bir rakam çıkıyor önümüze bu rakam da bizim insanımızın tercih edeceği bir rakam değil! Kullanıcıların daha çok erişilebilir rakamları Renault Türkiye’den beklediğini de buradan ifade etmek isteriz…

IMG_20170216_144150-1200x1600

YORUM FARKI
Bu sıra dışı aracı teste aldığım ilk dakikadan itibaren tüm meraklı gözlerin üzerimde olduğuna şahit oldum. Abartmak için yazdığımı düşünenler çok yanılıyor zira ben 1000’e yakın test aracını bugüne kadar kullanmış biri olarak almış olduğum araçların hiç birinde bu kadar ilgi gördüğümü hatırlamıyorum!

Twizy ile yolda ilerlerken el sallayanlar, korna çalanlar, foto-video çekenler, aracımın arkasına geçip konvoy yapanlarla birlikte bir yerden bir yere gittiğim zamanlar çok eğlenceli ve renkli görüntülere yol açtı.  Bir yere park ettiğimde ise çevreme bir anda gelen meraklı gözler ve otomobil hakkındaki bana yöneltilen oldukça “bilinçli” sorulara baktığımda insanımızın bu tarz elektrikli araçlara olan ilgisi ve tepkisi takdire değer diye düşünüyorum! Ancak onların dile getirdikleri ve iletmemi istedikleri bir konu var o da elbette ki aracın el yakan fiyat… Twizy hakkında görüş aldığım 100’e yakın kişinin ortak görüşü araç şehir içi kullanım için mükemmel. Ancak konu fiyatına gelince keşke daha erişilebilir bir fiyat ile karşımıza çıksa demekten de kendilerini alamadılar.

IMG_20170217_142030-1200x1600

Bence de bu görüşlerinde çok haklılar! Bakalım yazdıklarımız ses getirir mi?

Araca dönecek olursak Twizy tam manasıyla şehir içi kullanım için tasarlanmış araç… Küçük alanlara park yerinden tutunda 2 liralık elektrik ile 80 km menzile sahip oluşuna kadar Twizy bence geleceğin araçlarına ışık tutan bir model olsa gerek.
Ancak, her zaman dediğim gibi keşke elektrikli otomobiller için şarj yerleri çok sık olsa ve yer arama telaşına düşmesek. Bir de batarya dolum süresinin 3.5 saatten daha altlara çekilmesi de şart! Zira “Vakit Nakittir” demiş atalar… Tüm bunların ışığında Twizy ve aynı yola çıkan diğer elektrikli araçlar bence bizim geleceğimizin aynasıdır! Teknoloji geliştikçe elbetteki gerek şarj süreleri gerekse de menziller değişecek ve gelişecektir yeter ki biz at gözlükleri ile olaylara yaklaşmayıp desteğimizi bu tarz yenilikçi markalara gösterelim. Acizane bu benim düşüncem!

Şimdiden elektrikli Twizy’yi tercih edeceklere “renkli günleri garantili” kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir