Geely, Ar-Ge Merkezini İsveç’te Volvo İle Birlikte Açarak C Segment Modellerde Çalışmaya Başladı…

By on 02 Ekim 2013

Zhejiang Geely Holding Grubu, Ar-Ge merkezinin Volvo ile birlikte faaliyete geçtiğini ve öncelikli olarak C segmenti araçlar üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu.

Çin’in en büyük özel sektör otomobil markası Geely, 2010 yılında Volvo’yu satın alması ile yapılan teknoloji transferi anlaşmasının bir sonucu olarak Ar-Ge merkezini İsveç’te açtı ve C segment modeller üzerinde çalışmaya başladı. Volvo’nun Göteborg’daki var olan üretim tesisinde yer alan olan Ar-Ge merkezi, her iki şirketin farklı segmentlerdeki araçları için modüler mimari ve bileşenleri geliştirecek.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Geely Grup Başkanı An Conghui, farklı platformlar için geliştirilecek olan modüler mimarinin, Geely’nin araç kalite ve fonksiyonelliğinin iyileştirilmesine yardım edeceğini söyledi. Ar-Ge merkezi hakkında görüşlerini bildiren An Conghui; “Ar-Ge merkezi aynı zamanda Volvo’nun, Asya’daki nitelikli tedarikçilerden daha fazla parça satın alarak maliyeti kontrol etmesini de sağlayacak ve her iki marka için geliştirilecek olan çözümler Geely ya da Volvo’nun marka konumlandırmasını etkilemeyecek. Volvo, globalde lüks pazara odaklanmayı sürdürürken, Geely, kitle pazarına hizmet sunacak” dedi.

EC7 Interior-5İsveç’in Lindholmen Bilim Parkı’nda bulunan Ar-Ge merkezinde İsveç ve Çin’den 70’in üzerinde mühendis çalışıyor. İstihdam edilen mühendis sayısının 2014 yılının ikinci yarısı itibariyle 200’e ulaşacağını belirten Geely, Volvo’yu 2010 yılında Ford Motor’dan satın almıştı.

Genel merkezi Çin’in doğusundaki Hangzhou kentinde bulunan Çinli otomobil üreticisi Geely, Türkiye’de 2007 yılında kurulmuş Anadolu Grubu şirketi olan Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş. tarafından satışa sunuluyor. Anadolu Araçlar Geely ile olabilecek en düşük fiyata en üst donanım araçları müşterilerinin beğenisine sunarken aynı zamanda Anadolu Grubu güvencesi ile araçların tüm satış sonrası hizmetlerini de gerçekleştiriyor

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir